"Macron odwiedza kraje, z którymi miał mniej liczne kontakty niż z Polską". Minister Waszczykowski komentuje

23.08 | Emmanuel Macron chce rozmawiać o pracownikach delegowanych, tylko nie z Polską
23.08 | Emmanuel Macron chce rozmawiać o pracownikach delegowanych, tylko nie z Polską
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.08 | Emmanuel Macron chce rozmawiać o pracownikach delegowanych, tylko nie z PolskąJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent Francji z pierwszą wizytą w Europie Środkowo-Wschodniej. Omija Polskę i Węgry, wybiera Czechy i Słowację, stawia na Rumunię i Bułgarię. To nie przypadek. To nasze kiepskie relacje z Francją i skutek potyczek z Brukselą. To caracale, widelce i mrzonki, że siła płynie z Trójmorza.

Polska dyplomacja liczyła na spotkanie z Emmanuelem Macronem, ale się przeliczyła. Jak informuje agencja Reutera, polskie starania nic nie dały. Prezydent Francji do Polski nie przyjechał, ani nie doszło do takiego spotkania z polską premier, do jakiego doszło z premierami Czech i Słowacji w Salzburgu.

Zmiana polityki na niekorzyść delegowanych Polaków

Niestety, to właśnie teraz zaczyna się decydować przyszłość przede wszystkim ludzi delegowanych do pracy w Europie, w tym także we Francji. - Obowiązująca dyrektywa dotycząca pracowników delegowanych jest zdradą fundamentalnych zasad europejskich. Wspólny rynek i wolny przepływ pracowników nie mają na celu faworyzowania krajów, które gwarantują mniejsze prawa pracownicze - powiedział Emmanuel Macron.

Tłumacząc z języka dyplomacji, prezydent Francji chciałby, żeby firmy z Europy Wschodniej, wysyłając swoich pracowników na zachód, płaciły im tyle, ile tamtejsze przedsiębiorstwa. Byłoby dobrze, gdyby polskie firmy były w stanie to robić, ale raczej nie stać ich na taką konkurencję. - Może nie mają takich warunków jakie mieć powinni, ale mają takie, jakie rynek im wyznacza. Jak tę pracę stracą, lepszej nie dostaną w tej chwili w tym kraju - powiedział prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Zagrożenie dla setek tysięcy pracowników powinno alarmować rząd, który powinien szukać sprzymierzeńców i twardo negocjować. Ale tego nie robi, bo prezydent Francji nie przyjedzie do Polski. Połowa Grupy Wyszehradzkiej jest przy stole rozmów. Polska i Węgry - nie. - Być w jądrze Unii, być u boku Niemiec, być u boku Francji, to podstawa mojej polityki - mówił 15 sierpnia Robert Fico, premier Słowacji.

"Mógłby się tutaj wiele nauczyć"

Ta deklaracja szefa słowackiego rządu nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Wyszehradzka nie jest polskim narzędziem wpływu na Unię. Czesi i Słowacy grają o swoje i wolą być w Europie, która rozmawia, negocjuje i respektuje unijne wartości i która nie wyraża się tak lekceważąco o jednym z największych sojuszników. Emmanuel Macron, chociaż nie przyjechał do Polski, usłyszy wypowiedzi na przykład wicepremiera Jarosława Gowina. - Szkoda, że pan prezydent nie skorzystał z okazji, żeby przyjechać do Polski, bo mógłby się tutaj wiele nauczyć, na przykład jak kieruje państwem, które się dynamicznie rozwija gospodarczo i zapewnia bezpieczeństwo swoim obywatelom - mówił wicepremier.

- Widać, że Macron jasno chce powiedzieć, że nie ma zgody na to, co Prawo i Sprawiedliwość wyrabia w Polsce - skomentował Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej. - Pan prezydent Macron wpisuje się w "lichą drużynę" pana Timmermansa - ocenił Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. - To jest 500 tysięcy pracowników. Jeżeli dodamy do tego ich rodziny to jest ponad dwa miliony Polaków. Dzięki PiS wy wszyscy możecie stracić pracę - mówił Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Polska "kulawym kaczątkiem"

Tym razem, bardziej dyplomatyczny jest szef polskiego MSZ. W rozmowie telefonicznej z "Faktami", Witold Waszczykowski zapewnia, że brak spotkania Emmanuelem Macronem to nie jest porażka polskiej dyplomacji. Po prostu, kontaktów polsko-francuskich było aż za dużo, w porównaniu z innymi. - Pan Macron chce w tej chwili zrównoważyć te rozmowy z Polakami, które były liczne, poprzez spotkania z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi dotychczas takich kontaktów nie było - mówił Waszczykowski. - Jeżeli jest kraj, który ma status, "kulawego kaczątka", to ponosi tego konsekwencje - ocenił prof. Bugaj.

Po spotkaniu z premierami Czech i Słowacji, prezydent Francji pojedzie do Rumunii i Bułgarii.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN