Poezja Wojciecha Wencla, "barda smoleńskiego", wchodzi do kanonu lektur

22.08 | Poezja Wojciecha Wencla, "barda smoleńskiego", wchodzi do kanonu lekturFakty TVN

Ryszard Kapuściński z listy lektur obowiązkowych wypada. Teraz licealiści mają czytać Wojciecha Wencla, współczesnego poetę prawicy. Od prezydenta dostał nagrodę "Zasłużony dla Polszczyzny", zaś od opozycji łatkę "zasłużony dla polityki". Czy to dobra zmiana?

- Niestety, choć skończył się w Polsce komunizm, w wielu wymiarach kultury wciąż pospolitość skrzeczy - mówił Wojciech Wencel, przyjmując z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny". Teraz jego wiersze staną się lekturą obowiązkową dla liceów. Opozycja protestuje. - To jest nagradzanie za politykę grafomanów - uważa Rafał Grupiński z PO.

Ale w sejmowej komisji edukacji, głos posłów PiS-u jest zupełnie odwrotny. - Myślę, że o wielkości poety nie świadczą poglądy polityczne, ale poziom jego utworów - mówi Dariusz Piontkowski z PiS.

- Wracają czasy słusznie minione, gdzie na listę lektur trafiało się za zasługi dla władzy - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Bard smoleński

"O starym życiu nikt nie pamięta, płoną świece przed pałacem prezydenta" - to fragment jednego z wierszy. Wencel zwany jest "bardem smoleńskim". "I znów mgła, znowu szczątki walają się w błocie, sołdaci dzielą wszystko, co da się spieniężyć" - pisał w wierszu "Matka Boska Smoleńska".

Wencel o katastrofie smoleńskiej pisał, że jest centralnym wydarzeniem jego życia. O Jarosławie Kaczyńskim - że jest obecnie jedynym mężem stanu, działającym w interesie narodowym. - Wiersz będzie pretekstem do tego, żeby rozmawiać o katastrofie smoleńskiej - wyobraża sobie poseł Piontkowski.

"Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja" - tak przeczytamy o twórczości Wencla na stronach internetowych prezydenta, ale część kapituły nagrody "Zasłużony dla Polszczyzny" odcina się od tego, pisząc, że "język Wencla zamiast łączyć, dzieli, że jest nacechowany pogardą wobec osób myślących inaczej niż autor". To zdanie odrębne, poparte między innymi przez profesorów Jerzego Bralczyka i Jana Miodka.

Rozmach pominięć

Związek Nauczycielstwa Polskiego do nowego kanonu lektur ma szereg zastrzeżeń. - Wydaje mi się, że tak nie powinno być. Są pewne standardy, są pewne uniwersalne wartości, które my, jako humaniści, obywatele i ludzie, chcemy przekazać kolejnym pokoleniom - mówi Bożena Mania z ZNP.

- Zaskakuje mnie konsekwencja, to znaczy rozmach i skala pominięć - przyznaje językoznawca prof. Andrzej Zieniewicz.

Z lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym znikają miedzy innymi utwory Bruno Schulza, reportaże Ryszarda Kapuścińskiego, "Jądro Ciemności" Josepha Conrada. Do kategorii lektur uzupełniających spadają "Mistrz i Małgorzata" czy "Don Kichote" Cervantesa.

- Czego się uczeń z tego dowie? Odpowiem: ważniejsze jest to, czego się nie dowie. Nie dowie się o najważniejszych sprawach, ale za to dowie się o tym, że są poeci, którzy wielbią Jarosława Kaczyńskiego - podkreśla prof. Zieniewicz.

Nowa podstawa programowa ma wejść w życie od 2019 roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS