Poezja Wojciecha Wencla, "barda smoleńskiego", wchodzi do kanonu lektur

22.08 | Poezja Wojciecha Wencla, "barda smoleńskiego", wchodzi do kanonu lekturFakty TVN

Ryszard Kapuściński z listy lektur obowiązkowych wypada. Teraz licealiści mają czytać Wojciecha Wencla, współczesnego poetę prawicy. Od prezydenta dostał nagrodę "Zasłużony dla Polszczyzny", zaś od opozycji łatkę "zasłużony dla polityki". Czy to dobra zmiana?

- Niestety, choć skończył się w Polsce komunizm, w wielu wymiarach kultury wciąż pospolitość skrzeczy - mówił Wojciech Wencel, przyjmując z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny". Teraz jego wiersze staną się lekturą obowiązkową dla liceów. Opozycja protestuje. - To jest nagradzanie za politykę grafomanów - uważa Rafał Grupiński z PO.

Ale w sejmowej komisji edukacji, głos posłów PiS-u jest zupełnie odwrotny. - Myślę, że o wielkości poety nie świadczą poglądy polityczne, ale poziom jego utworów - mówi Dariusz Piontkowski z PiS.

- Wracają czasy słusznie minione, gdzie na listę lektur trafiało się za zasługi dla władzy - uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Bard smoleński

"O starym życiu nikt nie pamięta, płoną świece przed pałacem prezydenta" - to fragment jednego z wierszy. Wencel zwany jest "bardem smoleńskim". "I znów mgła, znowu szczątki walają się w błocie, sołdaci dzielą wszystko, co da się spieniężyć" - pisał w wierszu "Matka Boska Smoleńska".

Wencel o katastrofie smoleńskiej pisał, że jest centralnym wydarzeniem jego życia. O Jarosławie Kaczyńskim - że jest obecnie jedynym mężem stanu, działającym w interesie narodowym. - Wiersz będzie pretekstem do tego, żeby rozmawiać o katastrofie smoleńskiej - wyobraża sobie poseł Piontkowski.

"Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja" - tak przeczytamy o twórczości Wencla na stronach internetowych prezydenta, ale część kapituły nagrody "Zasłużony dla Polszczyzny" odcina się od tego, pisząc, że "język Wencla zamiast łączyć, dzieli, że jest nacechowany pogardą wobec osób myślących inaczej niż autor". To zdanie odrębne, poparte między innymi przez profesorów Jerzego Bralczyka i Jana Miodka.

Rozmach pominięć

Związek Nauczycielstwa Polskiego do nowego kanonu lektur ma szereg zastrzeżeń. - Wydaje mi się, że tak nie powinno być. Są pewne standardy, są pewne uniwersalne wartości, które my, jako humaniści, obywatele i ludzie, chcemy przekazać kolejnym pokoleniom - mówi Bożena Mania z ZNP.

- Zaskakuje mnie konsekwencja, to znaczy rozmach i skala pominięć - przyznaje językoznawca prof. Andrzej Zieniewicz.

Z lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym znikają miedzy innymi utwory Bruno Schulza, reportaże Ryszarda Kapuścińskiego, "Jądro Ciemności" Josepha Conrada. Do kategorii lektur uzupełniających spadają "Mistrz i Małgorzata" czy "Don Kichote" Cervantesa.

- Czego się uczeń z tego dowie? Odpowiem: ważniejsze jest to, czego się nie dowie. Nie dowie się o najważniejszych sprawach, ale za to dowie się o tym, że są poeci, którzy wielbią Jarosława Kaczyńskiego - podkreśla prof. Zieniewicz.

Nowa podstawa programowa ma wejść w życie od 2019 roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS