"Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"

24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"
24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
24.08.2017 | "Zalicza się mnie do grona katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Jest policjantem wolnej Polski od 26 lat. Ma jednak pecha, bo w PRL-u kończył milicyjną szkołę. W komunistycznym aparacie represji nie pracował ani jednego dnia, ale obejmuje go tzw. ustawa deubekizacyjna i ma otrzymywać obniżoną emeryturę.

Z początkiem sierpnia młodszy inspektor Tomasz Piechowicz został ustawowo zaliczony do grona funkcjonariuszy totalitarnego, komunistycznego systemu represji. Znalazł się z tam, choć w czasach PRL był studentem szkoły MSW. Potem był już policjantem w wolnym, demokratycznym kraju. Jak wskazują prezentowane przez niego dokumenty, był nim przez 26 lat. - Jak widać z przebiegu mojej służby, ani jednego dnia nie przepracowałem w aparacie bezpieczeństwa PRL - powiedział Piechowicz, obecnie policjant w stanie spoczynku.

Ustawa potocznie nazwana deubekizacyjną, przyjęta przez obecny Sejm, takich ludzi jak Tomasz Piechowicz wrzuciła do jednego worka z esbekami czy etatowymi funkcjonariuszami policji politycznej PRL. - Zalicza się mnie do grona zbrodniarzy, oprawców, katów opozycji czy morderców księdza Popiełuszki - mówił Piechowicz. Pan Tomasz podkreślał, że w czasie stanu wojennego był w szkole podstawowej, a gdy zamordowano ks. Popiełuszkę - w liceum ogólnokształcącym.

Wszystko przez rozmach twórców ustawy, którzy do grona funkcjonariuszy totalitarnego państwa, którym należy obniżyć emerytury, zaliczyli studentów szkół milicyjnych w Warszawie, Łodzi czy Legionowie. Nie chodzi tu o o funkcjonariuszy, którzy szkolili się choćby do rozpracowywania opozycji, ale, i to wyraźnie jest zapisane, wszystkich słuchaczy tych szkół, nawet gdy nie przepracowali choćby dnia na komendzie czy w terenie. - Nie patrzy się indywidualnie, tylko kara się całe grupy. Jest to wyjątkowo niemoralne - skomentował Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.

Są wyjątki

Wiceminister Jarosław Zieliński, jeszcze na etapie prac nad ustawą, zapewniał, że "po prostu" studenta ta ustawa nie obejmie. Jednak w oficjalnym katalogu Instytutu Pamięci Narodowej, w kartotece Tomasza Piechowicza czarno na białym jest napisane, że do czasu rozwiązania Służby Bezpieczeństwa po milicyjnej szkole był jedynie do dyspozycji szefa. Bez przydziału i bez pracy.

W wolnej Polsce otrzymał stos medali i odznaczeń. Dla oficera wydziału kryminalnego, naczelnika w szkole policyjnej, za pracę przy szczycie NATO czy Światowych Dniach Młodzieży. To odznaczenia także od obecnej władzy.

- Krakowski IPN napisał, że przekierował moją sprawę do ministra Błaszczaka, by zastosował wobec mnie artykuł 8a - powiedział Piechowicz. Ttłumaczył, że artykuł ten oznacza wyłączenie osoby z takiej ustawy.

W ustawie jest furtka, która pozwala ministrowi zostawić emeryturę komuś, kto krótko pracował w organach PRL lub potem, w wolnej Polsce, wykonywał swoje obowiązki rzetelnie, w szczególności z narażeniem zdrowia i życia.

To forma aktu łaski ministra spraw wewnętrznych, z którego jednak Tomasz Piechowicz korzystać nie chce. - Mnie status ułaskawionego funkcjonariusza totalitarnego państwa nie interesuje. To dla mnie byłoby poniżające - tłumaczy swoją decyzję.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS