Najnowsze

Najnowsze

Żeby nie powiedzieć: żegnaj, mówimy: dziękujemy

"Co pewien czas świat staje dęba" - tak mówił. Nasz świat stanął, kiedy on zniknął. Bo był autorytetem i serdecznym kolegą, przyjacielem i nauczycielem, przewodnikiem i kompanem, do śmiechu i do zadumy. Grzegorz Miecugow nie żyje i to pustka, którą dziś próbujemy wypełnić wspomnieniami. Dla "Faktów" TVN i dla TVN24 był jak fundament, dla młodych dziennikarzy jak mistrz, a dla widzów często jak spowiednik. Miał nie tylko inny, ale też niezwykły punkt widzenia, i nawet najtrudniejszy moment potrafił oswoić słowami.

Prognoza pogody na poniedziałek 28 sierpnia

W poniedziałek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na północy, wschodzie i w centrum kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie i 21 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny.

Mieszkańcy Podkarpacia pomagają poszkodowanym w nawałnicach

Podkarpacie wspiera Pomorze. Mieszkańcy południa jadą na drugi koniec Polski, by pomóc poszkodowanym przez nawałnice. I to jest misja wdzięczności, bo kiedy w 2010 roku ich miasta i wsie zniknęły pod wodą, to właśnie mieszkańcy Pomorza jako pierwsi ruszyli z pomocą.

Zmarł Grzegorz Miecugow. Miał 61 lat

W wieku 61 lat zmarł dziennikarz, nasz redakcyjny kolega Grzegorz Miecugow. Związany z telewizją TVN od jej początku. Współtwórca "Faktów" TVN, a od 2005 roku prowadzący "Szkło kontaktowe" w TVN24.

Huragan Harvey uderzył. Wiatr wiał z prędkością nawet ponad 200 km/h

Harvey zaatakował Teksas. Jest wielki, silny i wieje ponad 200 km/h. Ale nie tylko huragan jest problemem, problemem są także powodzie. Donald Trump ogłasza w Teksasie stan klęski żywiołowej i wszyscy patrzą mu na ręce, bo katastrofalny wiatr może być też katastrofą w administracji.

Recydywista molestował chłopca przez rok. Wpadł przez przypadek

27-letni Tomasz Ł. trafił do więzienia za molestowanie 14-latka. Mimo negatywnych opinii z zakładu karnego, został warunkowo zwolniony przez sąd penitencjarny ze względu na zły stan zdrowia. W miesiąc po wyjściu na wolność, został opiekunem 5-latka z sąsiedztwa i wykorzystywał chłopca seksualne przez prawie rok. Wpadł przypadkowo i ma proces.

Nawałnice problemem dla turystyki w Borach Tucholskich. "Dla nas sezon się skończył"

Nawałnica w Borach Tucholskich to katastrofa również dla turystów i tych, którzy z turystyki żyli. A właśnie w Borach to jedno z głównych źródeł dochodu mieszkańców. Tu sezon skończył się w tragiczną noc 11 sierpnia i nie wróci jak co roku na wiosnę. Nie wiadomo również, czy wrócą turyści. Wielu wyjechało, nowi nie przyjechali. Bo w Borach Tucholskich wielu lat potrzeba, by przyroda znów stała się tu tak piękna i by znów przyciągała tysiące turystów jak kiedyś.

"Bycie w czymś, co lepi świat, jest wartością"

Jeszcze raz Grzegorz Miecugow. Jeszcze kilka chwil, jeszcze kilka minut. W głowie się nie mieści, że już go nie ma, a w "Faktach" trudno zmieścić jego całą mądrość, humor i styl. To będzie brak, którego nie da się wypełnić. To była wielkość, której nie da się opisać.

Prognoza pogody na niedzielę 27 sierpnia

W niedzielę przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, północno-zachodni.

Największa taka impreza w Polsce. Rozpoczął się Radom Air Show 2017

Pierwszy raz za darmo, ale ponad 120 tysięcy wejściówek rozeszło się migiem i to już dawno. W Radomiu odbywają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze. To największa taka impreza w Polsce. A na niej: 80 samolotów i śmigłowców z 10 państw i 10 godzin na to, żeby się nimi nacieszyć. Jest co oglądać, między innymi polskie F-16 i rumuńskie MIG-i, a także coś, czego jeszcze nie było - amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu. Imprezę rozpoczęła defilada polskich sił powietrznych z ministrem Antonim Macierewiczem w roli komentatora.

"Gasimy Afrykę". Strażak z Wielkopolski zbiera pieniądze na wóz strażacki

Nie mają ani gaśniczego sprzętu, ani strażackiego wozu. Pożary gaszą przy pomocy wiader. Dlatego mieszkańcom Butiamy w Tanzanii pomóc postanowił Jakub Walkowiak, strażak z Wielkopolski. Chce zebrać 200 tysięcy złotych, by kupić używany strażacki wóz i odpowiednio go wyposażyć, a następnie dostarczyć go do Afryki. Chce także przeszkolić tamtejszych strażaków. Akcję wspierają już między innymi wielkopolska straż pożarna i fundacja „Usłyszeć Afrykę”.

"Jesteśmy ogrywani przez bardzo wyrazistego przywódcę Francuzów"

- W moim przekonaniu, ta sprawa jest źle rozgrywana przez rząd - powiedział profesor Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując konflikt Polski z krajami Unii Europejskiej - Już dawno trzeba było rozmawiać o wielu sprawach z partnerami w UE, wygasić i nie otwierać różnych frontów konfliktu oraz zadbać o jak największą zdolność koalicyjną w ramach Unii. W tej chwili wygląda na to, że jesteśmy po prostu ogrywani przez bardzo wyrazistego przywódcę Francuzów - powiedział prof. Nowak-Far. - Polityka polska nie ogranicza się do Unii Europejskiej. Mamy problemy również z Rosją. W takiej sytuacji, po pierwsze, trzeba unikać niepotrzebnych konfliktów, a myślę, że rząd do paru takich niepotrzebnych sporów doprowadził. Trzeba umiejętnie grać - mówił drugi gość programu, Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej. Za przykład takiej umiejętnej gry podał Viktora Orbana, który mimo, że często prowadzi ostrą politykę, to potrafi znaleźć sojuszników.

Dorn: UE jeszcze takiego "psuja" w środku nie miała

- Od objęcia władzy przez rząd PiS, który zerwał pewną ciągłość polityki europejskiej, wszyscy byli dość ostrożni, uczyli się: dobrze, niech pokażą o co im chodzi. Obóz władzy, niestety w imieniu Polski, pokazał, że chodzi o to, żeby pchać kij w szprychy tego europejskiego wózka - powiedział Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując słowa Emmanuela Macrona o izolacji Warszawy w Unii Europejskiej. - I rzeczywiście, Polska nie chce współtworzyć nowej Europy, co wymaga kompromisów, ustępstw i właściwej identyfikacji naszych polskich interesów - mówił Dorn. - Unia takiego "psuja" jeszcze w środku nie miała, ale ma pewne przećwiczone taktyki. To jest taktyka "otorbiania" - dodaje.

Eksperyment "Faktów": miejsce wypadku kolumny BOR z trzech różnych kamer

Kolumna BOR jechała na sygnałach, ale kierowca busa chyba ich nie zauważył. Film od świadka dokładnie pokazuje moment zderzenia i to, co było potem. Uderzony w bok radiowóz, leżący na boku bus i czworo rannych to bilans wypadku w Warszawie. Sekretarz generalny NATO, zgodnie z przepisami regulujące eskortę BOR-u, pojechał dalej. Reporter "Faktów" przeprowadził eksperyment, w którym sprawdził, co widać i słychać, gdy jedzie VIP.

Sekretarz Generalny NATO w Polsce. "To historyczny dzień"

Armia, ministrowie i sekretarz generalny NATO. - To historyczny dzień - mówi i wysyła jasny sygnał na wschód. 14 września zaczynają się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 17, więc przyjaciel z NATO pojawia się w Polsce, a to ważny znak dla Rosjan.

IPN: Ambasador Przyłębski nie współpracował z SB

Instytut Pamięci Narodowej nie ma wątpliwości i stwierdza, że ambasador Andrzej Przyłębski nie współpracował z SB. W archiwach ma teczkę TW Wolfgang, więc opozycja pyta, czy w PiS ma taryfę ulgową? IPN stawia sprawę jasno: kiedy o kuzynie za granicą mówił "antykomunista" to nie donosił, bo starał się o paszport. Sąd się nie wypowie, wypowiada się za to żona, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Absurd w Krakowie: podjazd tylko do połowy schodów

Podjazd przy schodach tylko do połowy schodów - absurd na krakowskim osiedlu. Wynika on z tego, że jedna połowa schodów ma swojego zarządcę, druga połowa - innego. To duże utrudnienie dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych.

Prognoza pogody na sobotę 26 sierpnia

W sobotę zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na południu, zachodzie i w centrum kraju okresami opady deszczu do 10-20 mm i burze z gradem. Słabe opady możliwe na Suwalszczyźnie. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie, 25 stopni Celsjusza w centrum kraju do 30 stopni Celsjusza miejscami na południu. Wiatr zachodni, tylko na zachodzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny do 90 km/h.

"Czasami trzeba wywołać małą wojnę, by zapobiec dużej"

- Ryzyko wybuchu wojny nuklearnej na Półwyspie Koreańskim jest bardzo małe - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. W jego opinii, żadna ze stron nie chce tego konfliktu - Kim Dzong Un nie jest głupcem, każda wojna totalna to koniec jego reżimu - tłumaczył. Zaznaczył, że USA musi wykorzystać 1 proc. szans na dialog, ale negocjacje muszą się zacząć od zamrożenia zbrojeń nuklearnych. Jeśli by to się nie udało, to pozostaje opcja militarna. - Czasami trzeba wywołać małą wojnę, by zapobiec dużej - przekonywał.

"Celem Emmanuela Macrona jest wbić klin między kraje Grupy Wyszehradzkiej"

- Celem Emmanuela Macrona jest wbić klin między kraje Grupy Wyszehradzkiej - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Łukasz Lipiński z "Polityki Insight". Jego zdaniem, prezydent Francji wyróżnił Czechy i Słowację, jako kraje, które lepiej współpracują z Unią Europejską - Sprawa pracowników delegowanych byłą wygodnym pretekstem, Macronowi chodziło o to, by rozbić Grupę Wyszehradzką - stwierdził drugi gość programu, Piotr Semka z "Do Rzeczy". - Miejsce, w które wbił ten klin, było dobrze przemyślane - dodał. W jego opinii, Macronowi "udało się, ale trudno mówić o zgonie Grupy".

Wielka Brytania: Listy dotyczące deportacji. MSW przyznaje się do pomyłki

Około stu obywateli państw Unii Europejskiej, mieszkających w Wielkiej Brytanii, otrzymało list dotyczący ich deportacji. Sprawa została szybko nagłośniona przez brytyjskie media. Jak się okazało, listy zostały wysłane przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przez pomyłkę. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Ilu żołnierzy Rosja wyśle na manewry Zapad?

Czy Rosjanie manewrują liczbą żołnierzy, którzy ćwiczyć będą na poligonach we wrześniu? Będzie ich 13 czy 100 tysięcy? Do granic Polski zbliżają się wojskowi, by na terenie Białorusi i Rosji testować sprzęt i umiejętności w czasie manewrów Zapad. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.