Dalszy spór samorządowców z przedstawicielami rządu

23.08.2017 | Dalszy spór samorządowców z przedstawicielami rządu
23.08.2017 | Dalszy spór samorządowców z przedstawicielami rządu
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.08.2017 | Dalszy spór samorządowców z przedstawicielami rząduKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Państwo działa - mówi premier Beata Szydło, która odwiedziła zniszczone gminy w Wielkopolsce. Odbiera meldunki od strażaków, chwali samorządowców i nadrabia straty, bo wojna rządu z samorządem, zwłaszcza po takiej nawałnicy, to czas stracony.

Dla poszkodowanych, wizyta premier Beaty Szydło jest pokrzepiająca, bo daje poczucie, że pomoc przyjdzie. Gospodarski spacer po wielkopolskich gminach, podobnie jak publiczne odbieranie meldunków od strażaków i wojewodów, to próba zatarcia wrażenia, że rząd, w pierwszych dniach i godzinach po potężnej wichurze, zlekceważył skalę żywiołu.

"Pomoc rządu przyszła za późno"

Takie wrażenie starała się zatrzeć szefowa rządu, razem z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem i przy wsparciu samorządowców. Obecny na spotkaniu burmistrz Borku Wielkopolskiego Marek Rożek chwalił rząd i sam został pochwalony. Jednak nie wszyscy przedstawiciele lokalnych władz dobrze mówią o działaniach rządu. - W ocenie wielu mieszkańców Pomorza, pomoc rządu przyszła za późno - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Każda krytyka rządu ze strony samorządowców z Pomorza, a to tam kataklizm uderzył najmocniej, od kilku dni spotyka się z takimi odpowiedziami przedstawicieli rządu, jak wypowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, który mówił, że sytuacja w województwie pomorskim wynika z tego, że jest ono zdominowane przez samorządowców z totalnej opozycji. - Minister Błaszczak jest arogancki i kłamie. Jedynym komentarzem jest wzburzenie - powiedział poseł Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Przyjdzie czas na rozliczenia, czy nie popełnili błędu samorządowcy, czy przedstawiciele rządu w terenie - uważa wicepremier Jarosław Gowin.

Rozliczanie ze słów

Przedstawicielem rządu w terenie jest wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który, w najtrudniejszym momencie po wichurze, nie widział potrzeby wysłania tam wojska. Nikt z rządu do dziś nie skrytykował jego słów o tym, że nie będzie "do zamiatania liści wzywać wojska".

We wtorek, na nadzwyczajnej sesji sejmiku na Pomorzu, radni próbowali wojewodę z tych słów rozliczyć. Ale zanim zszedł z mównicy, unikając trudnych pytań, zdążył powiedzieć coś na swoją obronę. - Wyrwane z kontekstu rozmowy, uzyskane podstępnie zostały użyte do wyprodukowania tak zwanych fake newsów - powiedział.

- Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska. Proszę mnie zrozumieć, że musimy pamiętać o tym, że wojsko jest potrzebne tam, gdzie nie możemy sobie poradzić w inny sposób albo trwałoby to zbyt długo. Rozumiem, że cały czas jest taka atmosfera, że mieszkańcy sobie nie dadzą rady. To nie jest prawda - tak brzmi cała wypowiedź wojewody dla "Faktów", z 16 sierpnia.

W środę na Pomorzu, mieszkańcy, przy pomocy strażaków, musieli walczyć, by po wichurze nie przyszła powódź. Udało się.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN