Najnowsze

Najnowsze

Kobiety mówią „nie” przemocy. Czarne protesty na świecie

Czy inspirowane polskim demonstracje kobiet w Ameryce Płd. pokazują, że kobiety na świecie mówią „dość” i podejmują się walki o swoje prawa? Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (CitizenGO) i Katarzyna Kądziela (Ogólnopolski Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna), goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, rozmawiały na ten temat w programie „Fakty z Zagranicy”.

Ryszard Kalisz: Polska nie wstała z kolan, położyła się płasko

– W Niemczech wciąż pamięta się wywiad Witolda Waszczykowskiego, w którym z dezaprobatą wypowiadał się o cyklistach i wegetarianach – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „obniża się ranga Polski na świecie i w Europie”. – Polska staje się śmieszna – ocenił. – Ten wektor się odczytuje jako prorosyjski, prowschodni – dodawał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Halicki, poseł PO.

Trzaskowski: PiS nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban

Prezydent Andrzej Duda w miniony weekend wziął udział – jako jedyny zagraniczny przywódca – w uroczystościach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Prezydent deklarował ogromną solidarność z Węgrami. Rafał Trzaskowski, polityk PO i były wiceminister spraw zagranicznych, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” zwrócił uwagę, że polski prezydent mówił to wbrew całej Europie. Jego zdaniem „w tym szczególnym dniu miejsce prezydenta jest w Budapeszcie”, ale mimo to podkreślił, że taka forma relacji „nie podoba się także Czechom i Słowakom”. Trzaskowski dodał, że wnętrze Grupy Wyszehradzkiej jest podzielone, ponieważ „podzielone są interesy”, ale to nie znaczy „że to powinni być nasi jedyni sojusznicy”.

Putin na każdy miesiąc. Kalendarz z prezydentem Rosji trafił do kiosków

Do kiosków w Moskwie trafił kalendarz zatytułowany "Cały rok z rosyjskim prezydentem". Na każdej stronie znajduje się inne zdjęcie Władimira Putina. Został on przedstawiony w oficjalnych i mniej oficjalnych sytuacjach – np. w cerkwi, w czasie spotkania z weteranami, podczas zabawy z dziećmi, bądź wypoczywającego na nartach. Do zdjęć dołączone jest przesłanie prezydenta na każdy miesiąc.

Katowicki Spodek ma już 45 lat

Gościł największe światowe gwiazdy estrady i największej rangi imprezy sportowe. Dziś sam jest bohaterem, a właściwie – szacownym jubilatem. Katowicki Spodek świętuje 45. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce jest uważany za symbol Katowic. W urodzinowym koncercie wystąpili min. Lady Pank, Myslovitz, i Marek Piekarczyk. Jubileuszowych atrakcji było o wiele więcej.

16-latek wysłał własną sondę badawczą do stratosfery. Na swój projekt zebrał pieniądze w internecie

Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce ma 16 lat i właśnie z boiska w Murowanej Goślinie wysłał do stratosfery własną sondę badawczą. Chce za jej pomocą przeprowadzić specjalistyczne pomiary. Przy okazji zainstalowana na niej kamera zarejestruje panoramiczny obraz Ziemi. Na swój projekt badawczy Karol zebrał pieniądze w internecie. Udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy złotych.

Nietypowa akcja ratowników TOPR. Pomogli turystom, którzy zgubili się na szlaku do… Morskiego Oka

Trasa jest asfaltowa, dobrze oznakowana i szeroka. Ma wprawdzie kilka kilometrów, ale jest uznawana za najłatwiejszy szlak w Tatrach. Droga do Morskiego Oka – wydaje się, że nie da się na niej zgubić. Turysta jednak potrafi. Starsza kobieta i jej syn postawili na równe nogi ratowników TOPR. Wezwali pomoc, bo nie mogli trafić do celu. Alarmy z błahego powodu to wbrew pozorom wcale nie rzadkość w górach. Na każdy ratownicy muszą reagować.

Mała Agatka najpierw miała skomplikowaną operację serca, teraz walczy z nowotworem oka

Nie ma jeszcze roku, a los doświadczył ją jak niejednego dorosłego. Agatka z Wrocławia miała zaledwie dwa miesiące, gdy przeszła skomplikowaną operację serca. Zagrożenie życia minęło, ale wada pozostała. Teraz okazało się, że dziewczynkę zaatakował także siatkówczak, czyli złośliwy nowotwór oka. Leczenie jest poważnym wyzwaniem ze względu na uszkodzenie małego serca dziecka. Tylko amerykańscy lekarze – jako jedyni na świecie – są gotowi podjąć się kuracji. Ale koszt leczenia to blisko półtora miliona złotych. Dla rodziny kwota niewyobrażalna.

Kuźniar: Rosjanie bombardują Aleppo tak samo jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka

W Brukseli po raz kolejny rozmawiano o relacjach z Rosją oraz eskalacji konfliktu w Syrii. Unijni przywódcy nie zdecydowali się jednak na kolejne sankcje. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w czwartek, że jest zaniepokojony okrętami rosyjskiej floty, które mają płynąć w stronę Syrii. Czy wzmożona aktywność Rosji może być powodem do niepokoju? – Rosjanie mają skłonność do prężenia muskułów, kiedy Stany Zjednoczone są w stanie „między”. Ostatnie tygodnie ustępującego prezydenta, a jeszcze nie ma jego następcy. Próbują stroszyć pióra i dawać sygnał: „Bójcie się nas” – skomentował w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar. Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego odniósł się także do nieustannych nalotów rosyjskich w samej Syrii. – Rosjanie bombardują Aleppo tak samo, jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka – powiedział prof. Kuźniar.

„Brudna” kampania w USA. Amerykanista: fenomen kampanii polega na tym, że w Ameryce jest dużo hipokryzji

Ostatnia debata przedwyborcza kandydatów ubiegających się o fotel amerykańskiego prezydenta jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych i równocześnie "brudnych" w historii tego kraju. - Przełomowość jest przede wszystkim w tym, że Donald Trump był w stanie tak zwieść wyborców, że nie zwracali uwagi na fakt, że nie nadaje się do bycia prezydentem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA. Zawadka dodała też, że słabość Clinton wynikała głównie z tego, że „ona jedynie może prowokować Donalda Trumpa, żeby pokazał prawdziwą twarz”, ponieważ z Trumpem nie da się „wchodzić w żadną dyskusję”.

Płetwonurkowie znaleźli przedmioty, które mogą mieć związek ze zbrodnią sprzed 18 lat

Biorący udział w poszukiwaniach specjaliści nie mają wątpliwości: odnalezione rzeczy na pewno należały do kobiety. Pytanie, czy do 23-letniej ofiary. Płetwonurkowie odnaleźli na dnie Wisły przedmioty, które mogą mieć związek ze śledztwem w sprawie zbrodni sprzed 18 lat. Co dokładnie stało się ze studentką z Krakowa? Jak i przez kogo zginęła? Na razie jedynym dowodem jest skóra. Spreparowana tak, że można ją nakładać jak kostium.

„Clinton zasugerowała Trumpowi: jak wygrasz wybory, nie będziesz prezydentem USA”

Podczas trzeciej i ostatniej debaty przedwyborczej Donald Trump wypowiedział jedno zdanie, które zdominowało globalny przekaz na temat starcia kandydatów. Trump, w kwestii uznania ważności wyborów, powiedział, że „potrzyma nas w niepewności”. – Z punktu widzenia propagandowego to zdanie Trumpa można uznać za najważniejsze w tej debacie – powiedział Jan Rokita, który był gościem Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”. – Trump w gruncie rzeczy, nie powiedział niczego, co byłoby naganne, moim zdaniem – kontynuował Rokita. Dodał, że Trump ponieważ odwołał się w ten sposób do precedensu z 2000 roku ze stanu Floryda.

Kto wygrał ostatnią debatę? Lewicki: Trump nie pokonał Clinton, co oznacza, że nie chce i nie zostanie prezydentem

Trzecia debata kandydatów na prezydenta USA nie przyniosła – tak jak dwie poprzednie – zdecydowanego zwycięzcy. Czy mimo to starcie będzie miało wpływ na wynik wyborów? – Trump nie pokonał pani Clinton, co oznacza, że nie zostanie prezydentem (…) co utwierdza mnie w przekonaniu, że Trump prezydentem nie chce zostać – powiedział gość "Faktów z Zagranicy" amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. – Trump jest więźniem swoich ambicji, nie ma żadnego systemu wartości, o który chce walczyć w drodze zmagań politycznych – wtórował Lewickiemu na antenie TVN24 BiS Andrzej Jonas, redaktor naczelny „The Warsaw Voice”.

Kontrowersyjna decyzja w sprawie połowu dorsza. Ekolodzy alarmują, bałtyccy rybacy obawiają się bezrobocia

Bałtyk – czyli małe morze z dużymi problemami. Te próbują rozwiązać ministrowie unijnych państw i jak co roku decydują o limitach połowowych głównych gatunków ryb. Kontrowersje wzbudziła zwłaszcza decyzja dotycząca dorsza. Ze względu na niski stan populacji tej ryby w Morzu Bałtyckim w 2017 roku będzie można jej łowić znacznie mniej. Ekolodzy alarmują, że ograniczenia nie są na tyle duże. żeby populacja mogła się odrodzić do stabilnego poziomu. Rybacy martwią się natomiast, czy będą mieli co robić.

O medycznej marihuanie w Sejmie. Minister zdrowia zdecydowanie sprzeciwia się ustawie

Sejmowa komisja zdrowia w czwartek wieczorem zajmie się projektem ustawy o medycznej marihuanie. Ponad pór roku temu projekt złożył Liroy, czyli poseł Piotr Marzec z Ruchu Kukiz'15. Mówi, że to szansa na pomoc dla cierpiących na nowotwory, padaczkę, czy stwardnienie rozsiane. W środę Liroy spotkał się z Konstantym Radziwiłłem. Po spotkaniu poseł Kukiz’15 ocenił, że największym przeciwnikiem ustawy jest minister zdrowia. – Nie widzę jakiejkolwiek możliwości porozumienia się, bo nie ma tak naprawdę wspólnej kanwy, na której moglibyśmy się oprzeć - tłumaczył poseł ruchu Kukiz'15. – Mamy zupełnie odwrotne podejście do sprawy ratowania ludzkiego życia i leczenia ludzi na świecie – dodał.

Czy państwo powinno wspierać przemysł zbrojeniowy?

Na ile państwa powinny angażować się we wspieranie ogromnego biznesu, jakim jest przemysł zbrojeniowy? – Dzisiaj połowa albo trzy czwarte dyplomacji to jest dyplomacja ekonomiczna. Jak pan Obama wyjeżdża z wizytą do jakiegoś kraju, to za nim ciągną watahy biznesmenów, a połowa tych spotkań odbywa się na tematy ekonomiczne. To jest normalne – odpowiedział gość Piotra Kraśki, Lejb Fogelman z Kancelarii Prawniczej Greenberg Traurig, na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy”.

Leszek Miller o przetargu na caracale: to mogła być fikcja

– Jeśli prawdą są pogłoski, że Polska miała kupić francuskie caracale w zamian za to, żeby Francja zrezygnowała z dostarczenia Rosji mistrali, to przetarg był fikcją – uważa były premier Leszek Miller, który był gościem „Faktów w Zagranicy” TVN24 BiS.

Le Pen chce wprowadzić zakaz publicznego pokazywania symboli religijnych. „Nie można piętnować jakiejkolwiek religii”

- To, że ktoś jest wierzący, to wcale nie znaczy, że będzie dobrze rządził krajem – powiedział na antenie TVN24 BiS jezuita, ks. Marek Blaza. Przedwyborcze burze podsycane są na całym świecie kwestiami rosnącego w siłę terroryzmu i często wiązanego z nim islamu. Jeszcze większe kontrowersje i emocje w dyskusji, czy państwo powinno być laickie, wzbudziła przodująca w sondażach kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. Zapowiedziała ona – jeśli wygra wybory – wprowadzenie zakazu pokazywania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Olechowski: na Węgrzech "można poharcować", w Polsce nie

- Węgry i Polska. Mały kraj, duży kraj. Tam [na Węgrzech – przyp. red.] można poharcować, tu nie. Wtedy są zawiedzione nadzieje. Trudno jest znaleźć projekty, w których Węgry byłyby kluczowym uczestnikiem w skali całej Unii Europejskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były szef dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do doniesień medialnych o "kurczącej się przestrzeni wolności" na Węgrzech.

Trump ostrzega swoich wyborców. „Wybory mogą być sfałszowane”

W USA trwa wielkie odliczanie do wyborów prezydenckich. Już teraz jednak Donald Trump ostrzega swoich wyborców, że wybory mogą być sfałszowane. Jednych to oburza, bo to obraźliwe dla amerykańskiej demokracji. Innych zaś to cieszy, bo to dowód na to, że Trump coraz bardziej liczy się z porażką i już teraz szuka dla niej wytłumaczenia. Co ciekawe, amerykański system wyborczy jest fascynujący i czasem rzeczywiście zastanawiający. Zdarzyło się – i to w 2000 roku – że jeden z kandydatów w wyborach faktycznie dostał więcej głosów, ale prezydentem został jego oponent.

Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Siemoniak: by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”

Zakończenie negocjacji ws. caracali, ogłoszenie chęci zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk oraz niefortunna wypowiedzi wiceszefa MON, który stwierdził, że Francuzi „to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu” – te wydarzenia sprawiły, że Polska znów znalazła się w centrum zainteresowania mediów zagranicznych. Część z nich określiły całe zamieszanie mianem „forkgate”. Tomasz Siemoniak były wicepremier i minister obrony narodowej ocenił ją jako „kategorię egzotyki” i dodał, że by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”.

Hołdys: Dylan miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę i historię

Pierwszy raz w historii literackiego Nobla otrzymał muzyk. Choć sam laureat preferuje mówić o sobie jako o poecie. – To jest nasz człowiek, który zmieniał świat – tak sylwetkę legendarnego muzyka przedstawił inny muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys. – W Akademii Noblowskiej ludzie też umierają — wreszcie weszło pokolenie, które wie kim on jest (…) wreszcie odeszło wszystko, co hamowało i wreszcie jest nasz człowiek, jest Dylan – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Hołdys.

Złodziej oddał samochód, który ukradł rodzinie ciężko chorego Dominika

Apel do złodzieja okazał się skuteczny. Może trudno w to uwierzyć, ale skradziony samochód wrócił do właściciela. Kilka dni temu dramatyczny apel wystosowała mama niepełnosprawnego 5-letniego Dominika, który tym samochodem był codziennie wożony na konieczną rehabilitację. I udało się. Dominik znowu może ćwiczyć, a to dla niego życiowa szansa.