Najnowsze

Najnowsze

Leszek Miller o przetargu na caracale: to mogła być fikcja

– Jeśli prawdą są pogłoski, że Polska miała kupić francuskie caracale w zamian za to, żeby Francja zrezygnowała z dostarczenia Rosji mistrali, to przetarg był fikcją – uważa były premier Leszek Miller, który był gościem „Faktów w Zagranicy” TVN24 BiS.

Le Pen chce wprowadzić zakaz publicznego pokazywania symboli religijnych. „Nie można piętnować jakiejkolwiek religii”

- To, że ktoś jest wierzący, to wcale nie znaczy, że będzie dobrze rządził krajem – powiedział na antenie TVN24 BiS jezuita, ks. Marek Blaza. Przedwyborcze burze podsycane są na całym świecie kwestiami rosnącego w siłę terroryzmu i często wiązanego z nim islamu. Jeszcze większe kontrowersje i emocje w dyskusji, czy państwo powinno być laickie, wzbudziła przodująca w sondażach kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. Zapowiedziała ona – jeśli wygra wybory – wprowadzenie zakazu pokazywania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Olechowski: na Węgrzech "można poharcować", w Polsce nie

- Węgry i Polska. Mały kraj, duży kraj. Tam [na Węgrzech – przyp. red.] można poharcować, tu nie. Wtedy są zawiedzione nadzieje. Trudno jest znaleźć projekty, w których Węgry byłyby kluczowym uczestnikiem w skali całej Unii Europejskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były szef dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do doniesień medialnych o "kurczącej się przestrzeni wolności" na Węgrzech.

Trump ostrzega swoich wyborców. „Wybory mogą być sfałszowane”

W USA trwa wielkie odliczanie do wyborów prezydenckich. Już teraz jednak Donald Trump ostrzega swoich wyborców, że wybory mogą być sfałszowane. Jednych to oburza, bo to obraźliwe dla amerykańskiej demokracji. Innych zaś to cieszy, bo to dowód na to, że Trump coraz bardziej liczy się z porażką i już teraz szuka dla niej wytłumaczenia. Co ciekawe, amerykański system wyborczy jest fascynujący i czasem rzeczywiście zastanawiający. Zdarzyło się – i to w 2000 roku – że jeden z kandydatów w wyborach faktycznie dostał więcej głosów, ale prezydentem został jego oponent.

Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Siemoniak: by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”

Zakończenie negocjacji ws. caracali, ogłoszenie chęci zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk oraz niefortunna wypowiedzi wiceszefa MON, który stwierdził, że Francuzi „to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu” – te wydarzenia sprawiły, że Polska znów znalazła się w centrum zainteresowania mediów zagranicznych. Część z nich określiły całe zamieszanie mianem „forkgate”. Tomasz Siemoniak były wicepremier i minister obrony narodowej ocenił ją jako „kategorię egzotyki” i dodał, że by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”.

Hołdys: Dylan miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę i historię

Pierwszy raz w historii literackiego Nobla otrzymał muzyk. Choć sam laureat preferuje mówić o sobie jako o poecie. – To jest nasz człowiek, który zmieniał świat – tak sylwetkę legendarnego muzyka przedstawił inny muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys. – W Akademii Noblowskiej ludzie też umierają — wreszcie weszło pokolenie, które wie kim on jest (…) wreszcie odeszło wszystko, co hamowało i wreszcie jest nasz człowiek, jest Dylan – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Hołdys.

Złodziej oddał samochód, który ukradł rodzinie ciężko chorego Dominika

Apel do złodzieja okazał się skuteczny. Może trudno w to uwierzyć, ale skradziony samochód wrócił do właściciela. Kilka dni temu dramatyczny apel wystosowała mama niepełnosprawnego 5-letniego Dominika, który tym samochodem był codziennie wożony na konieczną rehabilitację. I udało się. Dominik znowu może ćwiczyć, a to dla niego życiowa szansa.

Pierwsze w Polsce halowe wyścigi dronów

Do pokonania mają tor z przeszkodami, a wygrywa najszybszy. Za ominięcie lub potrącenie przeszkód zawodnicy karani są doliczeniem pięciu sekund. Kilkunastu zawodników bierze udział w pierwszych w Polsce halowych wyścigach dronów. To – oprócz zabawy i dawki adrenaliny – jednocześnie okazja do poznawania najnowszych technologii.

Komorowski o aferze wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie

- Najważniejsze w zakupie helikopterów dla polskiego wojska są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważa były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dlatego zdaniem byłego prezydenta w całej aferze wokół zerwania negocjacji z Airbusem o dostarczenie caracali najbardziej poszkodowane jest wojsko. – Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski.

Prognoza pogody na czwartek 13 października

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południu słaby, zanikający stopniowo deszcz. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 10 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, ze wschodu. Ciśnienie rośnie, w Warszawie, w południe 1010 hPa.

Prokuratura wycofuje się z zarzutów dla kobiety, której dzieci zginęły w wypadku na przejeździe kolejowym

Tragedia, która wydarzyła się w miejscowości Pniewite, wywoływała wiele kontrowersji. Na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia auta osobowego z pociągiem. Autem, które brało udział w kolizji, jechała kobieta z dziećmi – one zginęły na miejscu, zaś ich matka przeżyła i została oskarżona o spowodowanie wypadku. Teraz prokuratura wycofuje się z zarzutów dla kobiety, pozostaje jednak pytanie, kto odpowie za śmierć jej dzieci.

Cimoszewicz: wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza przedstawiona w związku z umową na dostarczenie caracali dla polskiego wojska oferta offsetowa Airbusa „była bardzo korzystna dla polskiej gospodarki” . Przyznał, że nie rozumie, dlaczego polski rząd ją odrzucił. – (W Europie – przyp. red.) wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali – powiedział były premier, gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS.

„Gra w kampanii cały czas toczy się o mobilizację przeciwników danego kandydata”

Druga telewizyjna debata Donalda Trumpa i Hillary Clinton ponownie nie przyniosła – według ekspertów – zdecydowanego zwycięzcy. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” oraz Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którzy byli gośćmi Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, oceniali nie tylko telewizyjne starcie kandydatów, ale także zastanawiali się nad dalszym przebiegiem kampanii. – Gra się cały czas toczy o mobilizację przeciwników danego kandydata, a nie swoich zwolenników – mówiła Dominika Wielowieyska. – Trump gra na emocjach. Daje rozwiązania, których nie da się wcielić w życie – mówił Łukasz Jasina.

Te szkoły mogą zyskać na krytykowanej reformie edukacji. Czym mają być szkoły branżowe?

W poniedziałek ma odbyć się nauczycielski protest przeciwko reformie edukacji. Nawet 25 tysięcy pedagogów na ulicach chce powiedzieć „Nie!” zmianom proponowanym w polskim systemie oświaty. Nauczyciele generalnie nie zgadzają się z wizją minister Anny Zalewskiej, choć nie wszystkie założenia budzą kontrowersje. Nowy model szkoły zawodowej, które miałyby się przede wszystkim nazywać szkołami branżowymi, może być nadzieją na poprawę – beznadziejnej w opinii ekspertów – sytuacji zawodówek. Szkoły zawodowe od lat kojarzą się z najgorszym rodzajem wykształcenia. Dzięki zmianom minister Zalewskiej nareszcie odzyskają należny im szacunek? Czym mają być szkoły branżowe?

Złośliwi mówią o niej szaszłyk. Kontrowersyjna rzeźba zniknie z centrum Szczecina?

Słynna „Fryga”, czyli rzeźba stojąca w centrum Szczecina, nie przestaje wywoływać skrajnych emocji wśród mieszkańców miasta. Projekt Maurycego Gomulickiego miał być pierwszym z serii instalacji, wprowadzających mieszkańców w świat sztuki współczesnej. Zamiast tego rzeźba stała się obiektem nieustających kpin i żartów. Złośliwi mówią o niej szaszłyk, kebab lub po prostu kij. „Fryga”, która kosztowała 200 tysięcy złotych, prawdopodobnie zniknie z centrum Szczecina.

Komputerowy złom dla jednych, a dla innych elektroniczne zabytki. Festiwal leciwych komputerów w Krakowie

Jak zmieniały się gusta komputerowych maniaków i jak zmieniały się same komputery na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat? O tym można przekonać się na Festiwalu Danych, Komputerów i Gier. Historyczna wędrówka przez świat elektronicznych gier i gadżetów czeka w Krakowie. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie ekspozycja kilkudziesięciu zabytków informatyki, przeprowadzone zostaną prelekcje oraz konkursy. Impreza ma na celu starszym przypomnieć, a młodszym pokazać, jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu.

Julka pomalowała kredą chodnik, złośliwy sąsiad zwrócił uwagę rodzicom

Zaskakująca sytuacja wydarzyła się na jednym z warszawskich osiedli. Kilkunastoletnia Julka podczas zabawy wykonała kilka rysunków kredą na chodniku. Kilka dni później rodzice dziewczynki dostali od złośliwego sąsiada pismo, aby posprzątali zniszczony chodnik. Po publikacji pisma w internecie setki osób zjawiły się w sobotę na osiedlu i – w odwecie – zamalowały cały chodnik.

Gen. Koziej o zerwaniu negocjacji ws. Caracali: polska dyplomacja kuleje

Spięcie w relacjach Polski z Francją. Prezydent Francois Hollande odwołał swoją wizytę w przyszłym tygodniu w Polsce – ma to mieć związek z zerwaniem negocjacji ws. Caracali. – Francuzi są może bardziej emocjonalni niż my – ocenił w „Faktach z Zagranicy” gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Do takiej sytuacji nie powinno było w ogóle dojść – mówił Koziej.

Wyjątkowe iPhone’y ze złotą podobizną Putina. Z okazji urodzin prezydenta Rosji

Jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie obchodzi urodziny. Prezydent Władimir Putin skończył w piątek 64 lata. Urodzin nie celebruje, bo czuje się zdecydowanie młodziej, niż wskazywałaby na to metryka, ale za to dostaje prezenty. I to nie byle jakie. Firma Caviar, która specjalizuje się w luksusowym wykończeniu smartfonów, z okazji urodzin prezydenta wypuściła limitowaną partię iPhone’ów 7, ozdobionych złotym wizerunkiem głowy państwa.

W Tatrach zaczyna się prawdziwa zima

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu na Kasprowym Wierchu. Turyści są zachwyceni, w Zakopanem prawdziwe tłumy, a ratownicy TOPR przypominają: jeśli nie jesteś taternikiem, nie wychodź w góry powyżej poziomu schronisk.

Wykorzystywali seksualnie dzieci, teraz twierdzą, że żałują. Pedofile stanęli przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o molestowanie oraz nagrywanie filmów pornograficznych z udziałem nieletnich. Sprawa jest tak, trudna i delikatna, że sąd zdecydował o utajnieniu procesu. Mężczyźni – według zgromadzonego materiału dowodowego – wykorzystywali seksualnie dzieci, teraz twierdzą, że żałują. Oskarżonym grozi kara do 12 lat więzienia.