Najnowsze

Najnowsze

Ćwierć miliona odszkodowania dla oskarżonego ws. zabójstwa gen. Papały

Ćwierć miliona złotych dla Ryszarda Boguckiego oskarżonego o zabójstwo generała Papały. Mężczyzna został w tej sprawie uniewinniony. Walczył o 9 milionów złotych odszkodowania, dostał wiele mniej. Sąd, powołując się na ustawę zasadniczą, przyznał, że Bogucki w areszcie traktowany był "na pograniczu tortur".

Prognoza pogody na piątek 3 lutego

W całym kraju piątek będzie mglisty i pochmurny z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na krańcach wschodnich możliwe słabe opady śniegu do 1 cm i deszczu ze śniegiem do 4 mm. Słaby deszcz możliwy również na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza na Śląsku i w Małopolsce oraz 7 stopni Celsjusza na Przedgórzu Sudeckim. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

Nie ma audytu, speckomisji też. Co dalej z warszawską reprywatyzacją?

Jest sądowy ciąg dalszy w śledztwie dotyczącym dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Jest areszt dla czterech z pięciu zatrzymanych w poniedziałek osób. I nie wykluczone, że będą kolejne zatrzymania. Prokuratorskie tempo nie idzie w parze z tym politycznym. Prawie pół roku po wybuchu afery nadal nie powstała - zapowiadana przez resort sprawiedliwości - komisja weryfikacyjna. A ratusz nadal nie znalazł firmy, która przyprowadziłaby audyt w tej sprawie.

Ostrzał nie ustaje, zrezygnowano z ewakuacji. Awdijiwce grozi katastrofa humanitarna

Europa wzywa o pokój na wschodzie Ukrainy. Donald Tusk apeluje, by Rosja wpłynęła na separatystów. Sytuacja w Awdijiwce koło Doniecka jest dramatyczna. W mieście obowiązuje stan wyjątkowy. Nie ma prądu, nie ma wody. Jest za to niemal stały ostrzał rakietowy. Władze początkowo przymierzały się do ewakuacji. Teraz z tych planów rezygnują. W krwawych walkach, które wybuchły w niedzielę, zginęło co najmniej 10 osób. W tym cywile.

Zwożą odpady z fermy, gdzie wykryto ptasią grypę. Wojewoda uspokaja, mieszkańcy protestują

To biologiczna bomba - mówią przestraszeni mieszkańcy Łupowa w woj. lubuskim i organizują kolejne protesty. Do ich miejscowości zwożone są śmierdzące odpady z ferm zakażonych ptasią grypą. Obornik i ściółka pochodzą z hodowli, w których - po ataku wirusa - trzeba było zabić ponad milion sztuk ptactwa. Wojewoda uspokaja i twierdzi, że żadnego zagrożenia nie ma. Ale ludzie pytają, po co pozostałości przerzucane są do innej gminy.

Prezentacja pod lupą. Wytykają wady projektu Ziobry

Przed zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno się nie cofniemy - deklaruje w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki i dodaje, że rząd chce sędziów zbliżać do obywateli. W taki sposób tłumaczy planowane zmiany, po których to Sejm - a nie sądy - będzie wskazywał 15 sędziów zasiadających w KRS. Przeciwnicy zmian przypominają o obowiązującym trójpodziale władzy.

Kowal: nie widzę w liście Tuska planu politycznego

Szef Rady Europejskiej nie ma kompetencji do politycznego kierowania Unią Europejską - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog Paweł Kowal, komentując list Donalda Tuska do szefów państw i rządów UE. - List, w którym ja nie widzę planu politycznego - dodał Kowal. Drugi gość programu, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zauważył, że Donald Tusk zmienił zdanie w sprawie integracji. W ocenie Protasiewicza jeszcze rok temu Tusk był przeciwny większemu zacieśnianiu współpracy, teraz ma zgoła odmiennie stanowisko. - Nieunikniona jest Europa dwóch prędkości, my będziemy w tej drugiej - stwierdził Protasiewicz.

"Fillon ma malejące szanse na prezydenturę"

- Szansę na prezydenturę ma Emmanuel Macron - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador Polski we Franci Andrzej Byrt. Jego zdaniem kandydat prawicy Francois Fillon powinien przeczekać aferę ze swoim udziałem, która mu zaszkodziła w najnowszych sondażach. - Francois Fillon ma malejące szanse na prezydenturę - ocenił z kolei drugi gość programu, dziennikarz francuskiego radia RFI Piotr Moszyński. - Atutem Emmanuela Macrona jest to, że nie będzie prezydentem partyjnym - dodał.

Prognoza pogody na czwartek 2 lutego

W czwartek na północnym zachodzie Polski dość pogodnie, ale mglisto. Na pozostałym obszarze kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna w dzień od 0 stopni w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, do 4 stopni Celsjusza na Pogórzu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Za "cztery ściany przykryte dachem" tyle co za dwa mieszkania. Tak zdecydowali urzędnicy

Urzędniczy absurd najwyższych lotów. 125 tysięcy złotych - tyle będzie musiał zapłacić hodowca gołębi z małej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Inspektor nadzoru budowlanego zdecydował, że pan Tadeusz gołębnik zbudował nielegalnie. By zalegalizować budowę sprzed 15 lat, będzie musiał zapłacić teraz tyle, ile za dwa mieszkania w miejscowości w której mieszka.

"Chcemy usłyszeć, że ten teatr i ta grupa nikogo nie obchodzi"

Co dalej z Teatrem Polskim we Wrocławiu? - odpowiedzi na to pytanie wciąż nie dostali aktorzy, którzy protestują od 6 miesięcy. Dzisiaj sprzed Teatru przenieśli się do Urzędu Marszałkowskiego. Mają dość bierności Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który ich zdaniem - pozwala, aby Cezary Morawski zwalniał ludzi i niszczył dorobek artystyczny.

Akcja "strzałka". Kierowco, strzeż się mandatu

Drogówka mówi, że to jeden z najczęściej ignorowanych przepisów i najwyższy czas to zmienić. W Łodzi policja od środy będzie bezlitosna dla kierowców, którzy przy skręcie w prawo nie zatrzymują się przed zieloną strzałką i stanowią duże zagrożenie dla pieszych. A ponieważ – jak się okazuje – takich kierowców jest mnóstwo, to mnóstwo może być też mandatów.

"Demokraci nie mają przywódcy, naturalnym przywódcą jest Barack Obama"

- Barack Obama trochę mnie zaskoczył - przyznał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Longin Pastusiak, komentując krytykę ze strony byłego prezydenta pod adresem Donalda Trumpa, który wydał dekret zawieszający przyjmowanie uchodźców przez USA. Jednocześnie zauważył, że wśród demokratów to właśnie Obama wciąż jest liderem. - Demokraci nie mają przywódcy, naturalnym przywódcą jest Barack Obama - stwierdził. - Myślę, że prezydent Trump nie będzie chciał kontaktu z byłymi prezydentami - ocenił z kolei drugi gość programu, ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś.

Włodzimierz Cimoszewicz: Donald Trump jest emocjonalny i nadwrażliwy

- Amerykanie mają do czynienia z nieprofesjonalnym człowiekiem - tak były premier Włodzimierz Cimoszewicz określił Donalda Trumpa w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem o braku profesjonalizmu Trumpa świadczy to, że zarządza państwem "jednoosobowo", bez konsultacji z departamentami. - Jest emocjonalny, nadwrażliwy - dodał Cimoszewicz.

"Kryzys lewicy francuskiej rozpoczął się sześć lat temu"

- Kryzys lewicy francuskiej rozpoczął się sześć lat temu, kiedy okazało się, że musi startować Hollande. - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Hollande nie miał predyspozycji do tej funkcji - dodał. - Francuska socjaldemokracja płaci za kurs Vallsa - ocenił drugi gość programu, Adrian Zandberg z Partii Razem - Płaci za mocno liberalną politykę ekonomiczną - dodał.

Trump zawiesił przyjmowanie uchodźców. "Świat musi to zaakceptować"

- Obowiązkiem prezydenta USA jest zapewnienie bezpieczeństwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Bronił on decyzji Donalda Trumpa, który zawiesił przyjmowanie przez USA uchodźców z krajów muzułmańskich. - Świat musi to zaakceptować, bo to prezydent USA. To jest prawo amerykańskie - dodał Lewicki. - To jest woda na młyn terrorystów. To wspiera ich organizację - oponował drugi gość programu, dziennikarz Marek Ostrowski.