Najnowsze

Najnowsze

"W tej chwili amerykański prezydent traci znaczenie"

Decyzja Donalda Trumpa o wystąpieniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego to "gra do wewnątrz" - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś. Jego zdaniem Trump "słabo wypadł na szczycie G7 i NATO", a jego dotychczasowa polityka niewiele pomogła pracującym Amerykanom, więc ta decyzja ma mu pomóc poprawić notowania wśród jego wyborców. Drugi gość programu, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, stwierdził, że jednocześnie "amerykański prezydent traci znaczenie" dla partnerów zagranicznych. - Ta próżnia spowoduje, że pojawią się nowi liderzy (światowi - przyp. red.) i to może być zdrowe dla świata - dodał Rewald.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Gdybyśmy nie zostali wybrani, to byłby skandal"

- To jest niewątpliwie sukces Polski, bo gdybyśmy nie zostali wybrani, to byłby skandal - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński, komentując decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by Polska objęła dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa. - Nie mieliśmy konkurenta - wytłumaczył Iwiński. - Rzeczywiście, mamy możliwość uczestniczenia w ekskluzywnym gronie, aczkolwiek pięciu stałych członków (Raby Bezpieczeństwa - przyp. red.) zawsze może każdą decyzję zablokować - zauważył drugi gość programu, Marcin Święcicki z PO.

Pobicie uczennicy w Gdańsku. MEN oskarża dyrektora o zignorowanie bójki

Minister edukacji żąda odwołania dyrektora gimnazjum w Gdańsku. Uczennice tej szkoły brutalnie pobiły koleżankę. Nie pomogli jej inni uczniowie, a nauczyciele ograniczyli się do wezwania policji. A dyrektor? - Nie zareagował po ludzku, czyli nie opuścił terenu szkoły żeby sprawdzić jaka młodzież się bije, bo taki telefon otrzymał - uważa kurator.

Dyski widmo w gdańskim sądzie. "Błąd w przepływie informacji

Znikające dyski, czyli ważne dowody w aferze Amber Gold i ich zadziwiające perypetie. Najpierw pojawiła się informacja, że zginęły trzy takie dyski, później, że siedem, a na koniec dnia przyszła dobra nowina - że dyski się znalazły. Są na nich e-maile małżeństwa P., twórców Amber Gold.

Prognoza pogody na sobotę 3 czerwca

W sobotę rano na ogół słonecznie. W ciągu dnia postępujący od zachodu wzrost zachmurzenia. Pod wieczór na Nizinie Szczecińskiej przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm i porywy do 70 km/h). Temperatura maksymalna do 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1006 hPa.

Biegną dla najsłynniejszego wolontariusza WOŚP. "To dopiero początek, początek czegoś wielkiego"

Bieg charytatywny dla chłopca, który do tej pory sam pomagał innym. Łukasz Berezak - najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - od urodzenia cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Codziennie walczy z bólem, ale jak twierdzi, nie może się poddać. Taką postawę doceniają inne osoby, które postanowiły wesprzeć Łukasza i specjalnie dla niego przekroczyć metę biegu. Dla chłopca to nie tylko wsparcie finansowe, ale także bodziec do dalszej walki.

34 metry bezcennych doświadczeń. Pierwsza taka ścieżka w Polsce

Ścieżka sensoryczna - wyostrza zmysły i oswaja z różnego rodzaju podłożem osoby niewidome. Czterystu dwudziestu uczniów krakowskiego ośrodka szkolno-wychowawczego testuje właśnie pierwszy odcinek takiej ścieżki. Na więcej dłuższą trasę na razie nie ma pieniędzy. Ale są ludzie dobrej woli, więc zbiórka trwa.

Rusza sezon wypoczynku nad wodą. O czym należy pamiętać?

Dopiero rusza letni sezon, a w tym roku utonęło już ponad 60 osób. Warto więc powtarzać nawet te podstawowe zasady bezpieczeństwa. W Augustowie odbywają się V Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. W ramach zawodów odbędzie się m.in. bardzo widowiskowy rajd łodzi z policjantami za sterami.

Psy zagryzły niepełnosprawnego. Właściciel na razie bez zarzutów

Zarzuty ma usłyszeć w piątek właściciel czterech psów, które zagryzły niepełnosprawnego mężczyznę. W piątek odbywa się sekcja zwłok mężczyzny. Właściciel zwierząt był pijany. Próbował je odgonić, ale się nie udało. Agresywne psy zostały uśpione. Do tragedii doszło w pobliżu Sławna w Zachodniopomorskiem.

"Homeopatia to jest pewnego rodzaju magia, wiara"

- To jest zwyczajne przestępstwo, to jest odmowa pomocy pacjentowi, który jej wymagał - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS pediatra dr Paweł Grzesiowski, komentując sprawę z Włoch, gdzie zmarł leczony homeopatycznie 7-latek. - (Homeopatia - przyp. red.) to jest pewnego rodzaju magia, wiara - ocenił. Polemizował z nim drugi gość programu, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego, lek. med. Tomasz Kokoszczyński. - Leki homeopatyczne nie wyręczają organizmu, tylko go stymulują do działania - argumentował. - To się może wydawać magią, ale w procesie terapii my widzimy konkretne efekty - dodał.

"Unia to przede wszystkim pewien zestaw wartości"

- Mnie nie dziwi, że się takie głosy pojawiły - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adam Szostkiewicz z "Polityki", komentując nieoficjalne doniesienia niemieckich mediów, że rząd w Berlinie szuka sposobów na uzależnienie wypłaty krajom UE funduszy unijnych od przestrzegania przez nie zasad praworządności. - Unia to przede wszystkim pewien zestaw wartości - stwierdził. Drugi gość programu, politolog Marek Migalski, uważa, że chociaż przewodniczący Komisji Europejskiej skrytykował ten pomysł, to pewnie w rzeczywistości sądzi inaczej. - Można się spodziewać, że to Juncker będzie to pchał do przodu - ocenił Migalski.

Prognoza pogody na piątek 2 czerwca

W piątek słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Debaty, gwizdy i okrzyki. Gorące obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. W wielu przedszkolach, szkołach i oczywiście domach rodzinnych składane są życzenia, pojawiają się prezenty i rozrywki. Ale w Sejmie było politycznie i ostro. Obradującej tam, jak co roku, młodzieży zaproponowano tym razem temat dekomunizacji przestrzeni publicznej. Młodzież chętnie podjęła temat, jednak mogło nawet dojść do zerwania obrad.

Ludwik Dorn: prezydent Duda ma wybór, który zaważy, czy będzie kryzys konstytucyjny

- Albo pan prezydent ponowi akt łaski, czyli uzna uchwałę Sądu Najwyższego, albo nie ponowi - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były Marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem, gdyby SN uznał kasację i zwrócił sprawę Mariusza Kamińskiego do sądu okręgowego, a ten podtrzymałby wyrok skazujący, to reakcja prezydenta Dudy zaważałyby na tym, czy Polska uniknie kolejnego kryzysu konstytucyjnego. W opinii Dorna, prezydent musiałby niezwłocznie ponowić akt łaski, żeby Kamiński uniknął kary. - Jeśli nie ponowi, a władza wykonawcza odmówi egzekwowania wyroku sądowego, to w przypadku zmiany władzy będziemy mieli oczywiste sprawy karne (dla członków rządu PiS - przyp. red.) - powiedział.

Koszmar dnia codziennego. Od zamachu w Manchesterze ponad 200 osób zginęło w atakach terrorystów

Prawie codziennie dochodzi na świecie do zamachu terrorystycznego. Ale nie w Paryżu, Berlinie czy Londynie, tylko daleko od nas. Od dnia zamachu w Manchesterze na Bliskim Wschodzie i w Afryce doszło do ponad 20 zamachów, zginęło w nich ponad dwieście osób. W środę w Kabulu, niedaleko niemieckiej ambasady, bomba zabiła 80 osób, 300 zostało rannych. Sprawcy? Wszędzie ci sami - terroryści z tak zwanego Państwa Islamskiego. Wojna z terroryzmem jest jeszcze bardziej krwawa niż nam się zazwyczaj wydaje.