Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty

21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty
21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzutyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Burmistrz został zatrzymany, przesłuchany i usłyszał zarzuty, bo kupił śmieciarkę od jedynego oferenta, który zgłosił się do przetargu. Może pójść do więzienia na 10 lat. I tu zaczyna się spór - czy przetarg był ustawiony, czy ktoś szuka dziury w całym?

Śmieciarka kosztowała prawie 600 tysięcy złotych i jest w Kole główną bohaterką afery stulecia. - To jest po części być albo nie być naszej spółki dlatego, że jednym samochodem nie można zwozić odpadów z terenu całego miasta. Spółka musiała być doposażona w kolejny samochód - tak potrzebę zakupienia nowej śmieciarki uzasadnia przewodniczący rady miejskiej Artur Szafrański.

Zakup musiała zaakceptować i zaakceptowała rada miejska. Regionalna Izba Obrachunkowa nie stwierdziła w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych nieprawidłowości.

Dlatego wiceburmistrz nie ma wątpliwości, że zarzuty przedstawione burmistrzowi zostaną lada dzień wycofane. - Będziemy się starać żeby niczego nie zaniedbać, żeby wszystko było wykonywane w terminie z największa starannością po to, że jak wróci pan burmistrz, żeby był z nas dumny - mówi o sprawie Elżbieta Modrzejewska.

Mieszkańcy co innego, CBA co innego

Centralne Biuro Antykorupcyjne twierdzi jednak, że przetarg był ustawką pod konkretną firmę. - Burmistrz miasta Koło przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podejmując bezprawne działania w celu wyeliminowania potencjalnych innych oferentów - mówi przedstawiciel CBA Piotr Kaczorek.

CBA wkroczyło do akcji na wniosek prokuratury, bo burmistrz miał przyjąć korzyść majątkową. Na rzecz miasta. Zwycięzca przetargu zafundował mieszkańcom Koła jedną z czterech miejskich siłowni plenerowych.

- Składając wyjaśnienia burmistrz nie przyznał się do popełniania zarzucanego mu przestępstwa, przedstawił wersję negującą dotychczasowe ustalenia postępowania - mówi rzecznik prokuratury regionalnej Piotr Bułkowiecki.

Sprawa wstrząsnęła i podzieliła mieszkańców na tych, którzy nie chcą komentować, i na tych, którzy pod śmieciami odkrywają drugie dno.

- Po prostu ktoś się mści. (Burmistrz - przy. red.) pozwalniał wiele osób - mówi jedna z mieszkanek Koła. - Ewentualnie po prostu zbiera owoce poprzednika - spekuluje druga.

W tej sprawie oprócz Burmistrza zarzuty usłyszało jeszcze pięć osób, w tym odpowiedzialny za przetarg - zwolniony przez burmistrza - były prezes zakładu usług komunalnych, który nie zdecydował się na wypowiedź.

Burmistrz zamiast aresztu dostał dozór policji. W sprawie nie zabiera głosu, bo zachorował. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS