Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty

21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty
21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzuty
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
21.09.2017 | Był jeden oferent, burmistrz kupił śmieciarkę. CBA stawia zarzutyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Burmistrz został zatrzymany, przesłuchany i usłyszał zarzuty, bo kupił śmieciarkę od jedynego oferenta, który zgłosił się do przetargu. Może pójść do więzienia na 10 lat. I tu zaczyna się spór - czy przetarg był ustawiony, czy ktoś szuka dziury w całym?

Śmieciarka kosztowała prawie 600 tysięcy złotych i jest w Kole główną bohaterką afery stulecia. - To jest po części być albo nie być naszej spółki dlatego, że jednym samochodem nie można zwozić odpadów z terenu całego miasta. Spółka musiała być doposażona w kolejny samochód - tak potrzebę zakupienia nowej śmieciarki uzasadnia przewodniczący rady miejskiej Artur Szafrański.

Zakup musiała zaakceptować i zaakceptowała rada miejska. Regionalna Izba Obrachunkowa nie stwierdziła w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych nieprawidłowości.

Dlatego wiceburmistrz nie ma wątpliwości, że zarzuty przedstawione burmistrzowi zostaną lada dzień wycofane. - Będziemy się starać żeby niczego nie zaniedbać, żeby wszystko było wykonywane w terminie z największa starannością po to, że jak wróci pan burmistrz, żeby był z nas dumny - mówi o sprawie Elżbieta Modrzejewska.

Mieszkańcy co innego, CBA co innego

Centralne Biuro Antykorupcyjne twierdzi jednak, że przetarg był ustawką pod konkretną firmę. - Burmistrz miasta Koło przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podejmując bezprawne działania w celu wyeliminowania potencjalnych innych oferentów - mówi przedstawiciel CBA Piotr Kaczorek.

CBA wkroczyło do akcji na wniosek prokuratury, bo burmistrz miał przyjąć korzyść majątkową. Na rzecz miasta. Zwycięzca przetargu zafundował mieszkańcom Koła jedną z czterech miejskich siłowni plenerowych.

- Składając wyjaśnienia burmistrz nie przyznał się do popełniania zarzucanego mu przestępstwa, przedstawił wersję negującą dotychczasowe ustalenia postępowania - mówi rzecznik prokuratury regionalnej Piotr Bułkowiecki.

Sprawa wstrząsnęła i podzieliła mieszkańców na tych, którzy nie chcą komentować, i na tych, którzy pod śmieciami odkrywają drugie dno.

- Po prostu ktoś się mści. (Burmistrz - przy. red.) pozwalniał wiele osób - mówi jedna z mieszkanek Koła. - Ewentualnie po prostu zbiera owoce poprzednika - spekuluje druga.

W tej sprawie oprócz Burmistrza zarzuty usłyszało jeszcze pięć osób, w tym odpowiedzialny za przetarg - zwolniony przez burmistrza - były prezes zakładu usług komunalnych, który nie zdecydował się na wypowiedź.

Burmistrz zamiast aresztu dostał dozór policji. W sprawie nie zabiera głosu, bo zachorował. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS