Najnowsze

Najnowsze

Spisek neonazistów z Bundeswehry. Chcieli zabić m.in. Joachima Gaucka i winę zrzucić na uchodźców

Skandal związany z porucznikiem Bundeswehry Franco A., podejrzanym o przygotowywanie zamachu na niemieckich polityków, zatacza coraz szersze kręgi. We wtorek zatrzymano drugiego niemieckiego żołnierza, który zdaniem prokuratury federalnej był wspólnikiem A. Podejrzani przygotowywali zamach na życie "wysoko postawionych polityków i inne osoby życia publicznego" w Niemczech, by zaprotestować w ten sposób przeciwko błędnej - ich zdaniem - polityce niemieckiego rządu wobec uchodźców. Na liście ewentualnych celów zamachu znajdowali się m. in. były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz minister sprawiedliwości Heiko Maas - czytamy w komunikacie. Porucznik Franco A. służył ostatnio w batalionie strzelców w Illkirch we Francji. Śledztwo wykazało, że przełożeni wiedzieli o jego skrajnych poglądach, w tym o podziwie dla hitlerowskiego Wehrmachtu.

Szokująca decyzja Trumpa o zwolnieniu szefa FBI. "Jak sprawa się uspokoi, wszyscy będą mi dziękować!"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bronił w środę swojej decyzję o odwołaniu dyrektora FBI Jamesa Comeya. W jego opinii Republikanie i Demokraci będą niedługo "dziękować mu" za podjęcie takiego kroku. Biały Dom informował, że Trump zdecydował się na taki ruch po namowach ze strony prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa oraz jego zastępcy Roda Rosensteina. W środę na Twitterze amerykański prezydent ocenił, iż Comey "stracił zaufanie prawie wszystkich w Waszyngtonie, w tym Republikanów i Demokratów". Trump zapewnił też, że następca Comeya będzie osobą "bardziej nadającą się do tej pracy" i która przywróci "prestiż FBI".

Prognoza pogody na czwartek 11 maja

Czwartek będzie pochmurny z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna do 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo - wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 997 hPa.

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce i wylicza Ministerstwu kłamstwa. Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów i uczestniczył w rozmowie z Francuzami - twierdzą posłowie Platformy. MON zarzuty odpiera i zapowiada złożenie zawiadomienia przeciwko posłom. Wyścig na zawiadomienia właśnie się zaczął.

Potoroczyn: Flynn mógł usunąć ślady kontaktów otoczenia Trumpa z Rosjanami

Były wielkie skandale w historii Stanów Zjednoczonych, ale różnica między nimi była taka, że wówczas powoływano specjalnych prokuratorów. Teraz tak się nie stało - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski, komentując sprawę generała Michaela Flynna. Paweł Potoroczyn, dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS, stwierdził z kolei, że prawdopodobna jest hipoteza mówiąca o tym, że gen. Flynn został doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, żeby "usunąć ślady kontaktów (z Rosjanami - przyp. red.) innych członków najbliższego otoczenia Trumpa"

Członkostwo Polski w RB ONZ "nie zmniejszy izolacji w Europie"

- To jest sprawa tylko prestiżu, zwłaszcza w sytuacji osamotnienia dzisiejszego rządu w Europie i w świecie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego komentując starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - To nie ma żadnego znaczenia, bo to nie zmniejszy izolacji w Europie, z którą niestety mamy do czynienia - dodał.

Prezydent w Etiopii, szef MSZ w Australii. Polska zabiega o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Wszystkie najważniejsze decyzje podejmowane przez ONZ zapadają w trakcie dyskusji między stałymi i niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa. USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja, jako stali członkowie, mają prawo veta. Pozostałych dziesięciu niestałych członków Rady prawa blokowania decyzji już nie posiada. Polska zabiega o to, by znaleźć się wśród niestałych członków wybieranych co dwa lata. Jakie są szanse kandydatury naszego kraju? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rada Wydziału Prawa UJ krytycznie o zmianach w KRS

Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzega, że przygotowany przez PiS projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest sprzeczny z konstytucją i zagraża niezawisłości i niezależności sądów. We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Prognoza pogody na środę 10 maja

Na południu w środę będzie pogodnie. W innych regionach możliwe przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie i Kaszubach deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

"Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach samorządowych"

Sobotni "Marsz Wolności" był sukcesem i zwycięstwem - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W programie powtórzył swój apel z marszu, by partie opozycyjne stworzyły wspólną listę. - Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach samorządowych - przekonywał. - Potem pójdzie łatwiej w parlamentarnych - dodał

"Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy"

- To kwestia zdrowego rozsądku, że trzeba utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem rząd PiS powinien dążyć do zawiązania przyjaznych relacji z nową administracją we Francji, którą stworzy Emmanuel Macron. - Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy - ocenił.

"Zimni ogrodnicy" zawitają do Polski. To majowy mróz. Rolnicy liczą straty

- Takiej wody nie widzieliśmy od lat - mówią strażacy w Białymstoku i ciągle walczą z wodą płynącą ulicami. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadło mnóstwo deszczu i, niestety, wciąż ma jeszcze padać. Ponadto w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura spadnie do minus 5 stopni Celsjusza. Co nam szykuje maj na najbliższe dni?