Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek 6 grudnia

Mikołajki będą pochmurne – ale niezupełnie, bo meteorolodzy zapowiadają przejaśnienia. Poza tym możliwe słabe przelotne opady śniegu, a w województwach zachodnich – także deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -1 stopnia Celsjusza na Podkarpaciu do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie będzie rosnąć – w południe w Warszawie 1013 hPa.

Można ich spotkać w każdym mieście. Mikołaje ruszają na pomoc

Biegają w maratonach, jeżdżą na motorach, namawiają do hojności i sami zbierają pieniądze – Mikołaje, którzy postanowili pomóc innym. Do Białegostoku przybył ten najprawdziwszy, z Finlandii. Obdarował upominkami chore dzieci w szpitalu. O żadnym ze swoich kolegów nie powie, że jest fałszywy. Bo to, co robią dla potrzebujących, jest jak najbardziej prawdziwe.

Metoda dostosowana do kalendarza. Oszukiwali „na pierogi”

W przedświątecznym rozgardiaszu łatwo stracić głowę. Dlatego policja ostrzega: uważajmy, by nie stracić i pieniędzy. Oszuści idą z duchem czasu i do kalendarza dostosowują metody operacyjne. Teraz na topie są na przykład akcje „na pierogi”. Na czym polegają?

Guy Verhofstadt: wykonywanie obowiązków nie oznacza, że można wprowadzić dyktaturę większości

– Większość Polaków opowiada się za państwem prawa, demokracją i podążaniem w stronę proeuropejskości – powiedział lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – To, co chcę zrobić, to ciągle wywierać presję na Komisję Europejską, by przedstawiła sprawę praworządności w Polsce Radzie Europejskiej. Bo to problem, bądźmy szczerzy – przekonywał.

Ludwik Dorn: w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy, Donald Tusk mógłby być traktowany poważnie

– Przywódcy Nowoczesnej i PO nie są postrzegani jako figura tego kalibru, co Tusk – ocenił w „Faktach z Zagranicy” były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem większe szanse na zjednoczenie opozycji miałby obecny przewodniczący Rady Europejskiej. – Niewątpliwie jest tak, że Donald Tusk będzie postacią niesłychanie znaczącą i traktowaną poważnie, w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy – uznał.

"Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił". Marcinkiewicz o przyszłości Donalda Tuska

Tęsknota za „szerszym wzrokiem” Donalda Tuska być może nastąpi – mówił w „Faktach z zagranicy” w TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz. – Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił – dodał były premier. Gość „Faktów z Zagranicy” rozmawiał z Piotrem Kraśko m.in. o relacjach Polski z Unią Europejską, o przyszłości politycznej Donalda Tuska oraz wznowieniu umorzonego już śledztwa ws. willi Kwaśniewskich.

Wschód walczy z HIV. Rosji i Ukrainie grozi epidemia?

Pierwszy grudnia – międzynarodowy dzień walki z HIV i AIDS. I warto o nich mówić, bo jest bardzo daleko do tego, by można o tych chorobach zapomnieć. O ile epidemię udało się w naszej części Europy powstrzymać, to w żaden sposób nie znaczy, że problemu nie ma. W Rosji i na Ukrainie zarażonych HIV jest już ponad milion osób. I przybywa ich w zastraszającym tempie.

„Charlie Hebdo” debiutuje w Niemczech kpinami z Angeli Merkel

Kosztuje ponad 4 euro – czyli prawie 20 złotych – i od dziś będzie dostępny w kioskach w każdy czwartek. Mowa o niemieckiej wersji najsłynniejszego pisma satyrycznego Europy – „Charlie Hebdo”. Gazeta dziś zadebiutowała i od razu stała się sensacją. Trudno się dziwić, bo w pierwszym numerze niemieckiego tygodnika jest rysunek przedstawiający Angele Merkel w warsztacie samochodowym. Leży na podnośniku, a mechanik mówi do niej: „To zmienimy rurę wydechową i jeszcze cztery lata pani pociągnie”

"W Brukseli czasem pukają się w głowę". Cała rozmowa z Donaldem Tuskiem

– Czymś bardzo dwuznacznym jest fakt, że wielu polityków PiS nieustannie mówi, że woleliby kogoś innego niż Polaka na szefa Rady Europejskiej – powiedział w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli Donald Tusk. Były premier mówił także o polskiej polityce, działaniach obecnego rządu oraz problemach, jakie stoją przed Unią Europejską. Zobacz całą rozmowę z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Trud, krew, pot i łzy. Wielcy zwycięzcy „Azja Express”

Koniec szalonego wyścigu przez Azję. Do samego końca to był bieg z przeszkodami, ale Michał Żurawski i Ludwik Borkowski pokonali wszystkie i pierwsi dobiegli do mety. „Azja Express” to był ponad miesiąc rywalizacji, ponad miesiąc testowania swoich możliwości i ponad miesiąc życia za dolara dziennie.

Rafał Masny: kampanie przeciwko hejtowi w internecie kierują się do złej strony

Jak walczyć z hejtem w sieci? Czy istnieje jakakolwiek skuteczna taktyka? – Nie wystarczy mówić, że nie należy tego robić. (…) Potrzebna jest kampania dla tych wszystkich ludzi, którzy mogliby się stać ofiarami bullying’u (pol. znęcania się) – uważa redaktor naczelny portalu plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Jego zdaniem obecne kampanie społeczne, które kierują przekaz do wszystkich internautów, są nieskuteczne. Efektywniejsze byłby przekaz skierowany do potencjalnych ofiar cyberbullyingu, bo mógłby pomóc im się bronić lub szukać ochrony albo wsparcia. – (Obecne kampanie – przyp. red.) kierują się do złej strony – zgodził się Rafał Masny, youtuber z kanału Abstrachuje.tv.

Olechowski: polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE

– Jak Theresa May poprosi parlament brytyjski o pozwolenie na wyjście z UE, to je dostanie – uważa były szef MSZ Andrzej Olechowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. W jego opinii plan wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest zagrożony werdyktem brytyjskiego Trybunału, który stwierdził, że potrzebna jest zgoda parlamentu. Zaznaczył przy tym, że Brexit to niekorzystna dla Polski zmiana. – Polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE, opartej na wartościach liberalnej demokracji – przekonywał w programie „Fakty z Zagranicy” dodając z uśmiechem, że jego definicja polskiej racji stanu niezbyt pokrywa się z definicją Jarosława Kaczyńskiego lub ministra Waszczykowskiego.

Co Trump zrobi ze swoimi biznesami? „Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne”

Prawnicy zaproszeni do „Faktów z Zagranicy” w TVN24 BiS byli zgodni, że trudno będzie Donaldowi Trumpowi pogodzić urzędowanie jako prezydent USA z dalszym prowadzeniem swoich biznesów. – Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne – ocenił adwokat Zbigniew Roman. Zdaniem Romana Trump mógłby przekazać swoje aktywa w tzw. ślepym funduszu powierniczym (ang. blind trust), gdzie byłyby zarządzane przez inne osoby, poza jego wiedzą i kontrolą. , ale nie musi tego zrobić, bo nie zobowiązuje go do tego amerykańskie prawo. Drugi gość Piotra Kraśko, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, zauważył, że większość biznesów Trumpa to spółki powołane w celu wybudowania jego nieruchomości, które są bardzo liczne. – Trudno się potem tego wyzbyć – stwierdził Rewald.

Po kokainie potrącił kobietę. Dariusz K. na wolności

Dariusz K. wychodzi z aresztu. Znany muzyk usłyszał już wyrok, ale teraz wpłacił kaucję. Za zabicie po spożyciu kokainy kobiety na pasach sąd wysłał go na 7 lat do więzienia. Ale to wyrok nieprawomocny. Za 400 tysięcy złotych kaucji i bez paszportu Dariusz K. na wolności oczekuje na wyrok w drugiej instancji.

Kuba po śmierci „El Comandante”. Co zmieni się w kraju Fidela Castro?

Po ostatnich słowach Donalda Trumpa relacje Kuba-USA bardziej się skomplikowały. „Jeżeli Kuba nie ma ochoty zapewnić lepszej umowy Kubańczykom, Amerykanom kubańskiego pochodzenia i całym Stanom Zjednoczonym, to zerwę tę umowę" – powiedział Trump, a na antenie TVN24 BiS słowa te komentowała dokumentalistka Ewa Ewart. - Jak potoczy się sytuacja, będzie zależało od relacji i nawiązywania relacji nie tylko na szczeblu rządowym, ale na poziomie obywatelskim i od tego, jak postąpi prezydent elekt USA. Jego retoryka jest agresywna. Jeśli się nie pohamuje, to będzie woda na młyn twardogłowym na Kubie, których jest bardzo dużo – powiedziała w rozmowie z Piotrem Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”.

15-letni geniusz komputerowy z Włoch może zostać błogosławionym i ogłoszonym patronem internetu

W Mediolanie zakończył się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Carlo Acutisa. Chłopak zmarł na białaczkę w wieku 15 lat. Komputerowej pasji nastolatka, który pomagał m.in. w tworzeniu strony internetowej Watykanu, towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Carlo był także zafascynowany Janem Pawłem II, o którym chłopcu opowiadała m.in. jego urodzona w Polsce babcia. O życiu 15-latka powstała już książka i film dokumentalny. Czy i kiedy nastolatek zostanie wyniesiony na ołtarze?

Gdańsk: wyjątkowe miejsce spotkań i pracy artystów świętuje urodziny

Rok temu zaryzykowali i się udało. Przestrzeń Sztuki WL4 w Gdańsku świętuje urodziny i okazała się sporym sukcesem artystów i Fundacji Wspólnota Gdańska, która pomogła zaadoptować budynek dawnej piekarni nieopodal centrum miasta. Odbywają się tam koncerty, spektakle i wystawy. W 37 pracowniach na co dzień tworzy 40 osób, a chciałoby jeszcze więcej, bo pracować można tam bez skrępowania i ograniczeń, a koszt wynajmu lokalu jest śmiesznie niski.

Czarnecki o groźbach Erdogana wobec UE: ma sporo racji, przyznaję to z przykrością

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ostro zareagował na wzywającą do wstrzymania negocjacji z Turcją rezolucję PE. Ostrzegł, że w odpowiedzi na zastosowanie się „Turcja może otworzyć swoje bramy” na falę imigrantów w kierunku Europy. W czwartek Parlament przyjął rezolucję wstrzymującą przystąpienie Turcji do Unii. Za powód wskazano czystki polityczne, jakie są w Turcji przeprowadzane po nieudanym zamachu stanu w lipcu br.

Medialna kariera Trumpa. „Wcale nie jest skazany na fiasko polityczne”

– Nagle okazuje się, że jest ktoś, kto idealnie wpisuje się w to, co w Ameryce w latach 80. było ważne – mówiła na antenie TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka TVN Style. Mówiąc o magii lat 80. XX w. Piotrowska oceniła, że Trump jest ikoną tzw. american dream (pol. amerykańskiego snu), ale jednocześnie „ma jednak jakieś standardy” i „wie, jak się robi telewizję; jakie emocje tutaj rządzą”.

Andrew Nagorski: Mitt Romney jako sekretarz stanu to lepsze rozwiązanie dla Polski

– Myślę, że teraz zaczyna robić się poważniej; zaczynają mianować ludzi do nowej administracji – powiedział na antenie TVN24 BiS Andrew Nagorski, legendarny korespondent zagraniczny i szef biura Newsweeka w Warszawie, Moskwie, Berlinie, Rzymie i Hong Kongu. Zaznaczył, że uwagę jego przykuwa to, kogo Trump wybierze na stanowisko sekretarza stanu. Komentując wpływ polityki nowego prezydenta elekta USA dziennikarz stwierdził, że szansę na to stanowisko ma Mitt Romney. – Mieli spotkanie, w tej chwili i poważnie się rozważa (kandydaturę Romney’a – przyp. red.) – zauważył Nagorski dodając, że z punktu widzenia Polski i krajów bałtyckich taki krok byłby sygnałem o braku drastycznej zmiany. Gość „Faktów z Zagranicy” z Piotrem Kraśko rozmawiał też m.in. o zapowiadanym przez Donalda Trumpa zbliżeniu z Rosją i o możliwych konsekwencjach takiego kroku. – Polityka z Rosją nigdy nie była osobista (…) mam nadzieję, że ekipa Trumpa nie będzie zbyt naiwna – dodał.

Roszady stanowisk w Europie. Czy Tuska czeka reelekcja?

Czy Tusk wróci do polskiej polityki, jeśli PiS nie poprze jego kandydatury? – Tusk nie ma silnego bardzo poparcia w brukselskim establishmencie – zauważył w „Faktach z Zagranicy” Adam Szostkiewicz z „Polityki”. – Z pewnością decyzja pana Schulza może wzmocnić taką frakcję, która szuka innego kandydata (- na szefa RE - przyp. red.) – dodał Szostkiewicz. Natomiast drugi gość Piotra Kraśko, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że „sygnały braku wsparcia z własnego państwa nie są dobre” oraz, że „ta sprawa będzie miała charakter pewnej rozgrywki politycznej”. Goście Piotra Kraśko na antenie TVN24 BiS rozmawiali także o przyszłości Europy oraz o tym, jaki wpływ miałoby mianowanie Martina Schulza na szefa spraw zagranicznych Niemiec.

Gdzie zamieszka prezydent Trump? „Secret Service ma niebywały problem”

– Nie wyobrażam sobie ochrony wszystkich obiektów, w których może znaleźć się Trump – przyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były antyterrorysta Jerzy Dziewulski. Skomentował w ten sposób duże wyzwanie logistyczne, jakim dla Secret Service będzie ochrona Trump Tower i innych obiektów prezydenta elekta USA, w których przebywa i pracuje „przyszła głowa” Ameryki. – Jeśli (Trumpowie – przyp. red.) uprą się na Trump Tower, to Secret Service ma niebywały problem – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśko, adwokat Zbigniew Roman, przyznał, że chociaż prezydent USA nie ma prawnego obowiązku mieszkania w Białym Domu, to i tak, jak podejrzewa, tradycja i kwestie bezpieczeństwa ostatecznie zmuszą Donalda Trumpa do przeprowadzki na Pennsylvania Avenue.