Zaostrza się dyskusja wokół pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. PO chce referendum

12.02.2018 | Zaostrza się dyskusja wokół pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. PO chce referendum
12.02.2018 | Zaostrza się dyskusja wokół pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. PO chce referendum
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.02.2018 | Zaostrza się dyskusja wokół pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. PO chce referendumJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje bez zgody konserwatora i władz Warszawy. Platforma Obywatelska chce pytać o zdanie warszawiaków. Dlaczego wcześniej tego nie zrobiła?

Pomnik, który powstaje na placu Piłsudskiego pod namiotem, budzi ciekawość. Ogrodzenia wokół namiotu budzą mniejsze kontrowersje niż okoliczności, w jakich zaczęła się budowa pomnika.

- To jest wielką hańbą Hanny Gronkiewicz-Waltz, że przez 8 lat nie potrafiła uzgodnić miejsca upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - ocenia poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Przez lata politycy PiS ucinali każdą dyskusję stwierdzeniem, że pomnik ma być tylko na Krakowskim Przedmieściu.

Bezpieczeństwo czy pomniki?

Władze Warszawy nawet nie wiedziały, że budowa pomnika już się zaczęła, bo zarządzanie placem w centrum stolicy minister Adamczyk odebrał jej władzom i przekazał wojewodzie - wtedy obaj zapewniali, że chodzi o bezpieczeństwo i uroczystości, a nie pomniki.

- Nie spotkałem się z żadną decyzją, która potwierdzałaby budowę pomników, jakichkolwiek pomników, w obrębie placu Piłsudskiego - mówił w zeszłym roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Teraz ten sam minister nie tłumaczy, dlaczego nie mówił wtedy, że jednak chodziło o budowę pomników.

Symboliczne miejsce

Platforma Obywatelska jest przekonana, że pomnik na placu Piłsudskiego ma spowodować, że to on, a nie Grób Nieznanego Żołnierza, będzie tym najważniejszym miejscem uroczystości państwowych. Zwłaszcza, że nikt nie ma wątpliwości, kto w najmniejszych szczegółach decyduje o tym, jakie pomniki gdzie i kiedy powstaną.

- Zostanie postawione coś w rodzaju cokołu, postumentu - mówił podczas ostatniej miesięcznicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jeżeli coś się robi bez zgody i akceptacji mieszkańców Warszawy, to trzeba się liczyć z konsekwencjami - ostrzegł przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

O tym, jakie konkretnie to będą konsekwencje, Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy, nie mówią. - Nie namówi mnie pan, żebym sankcjonował bezprawne decyzje i się wypowiadał w tej sprawie. Ja nie jestem od burzenia, tylko od budowania - uciął Trzaskowski.

Różne opinie

Jarosław Gowin był w rządzie PO, jest w rządzie PiS. Też bierze udział w dyskusji o pomnikach. To opinia, gdy jest poi stronie PiS: "pomniki powinny stanąć, nie tylko w Warszawie, ale w wielu miastach Polski". Jarosław Gowin, gdy jeszcze był w PO, mówił: "boję się, że takie nachalne próby upamiętnienia, w atmosferze sporu i zbliżającej się kampanii wyborczej, raczej zaszkodzą tej pamięci niż w czymkolwiek pomogą".

Kampania wyborcza już trwa, spór polityczny też już jest. PiS nie chce referendum w tej sprawie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS