Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem

12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem
12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z Izraelem
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.02.2018 | Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. Nieoficjalnie: nie chce zaostrzać stosunków z IzraelemKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pomysł był w październiku, w poniedziałek był już gotowy projekt. Ale zamiast pod obrady trafi do sejmowej zamrażarki - głośna ustawa reprywatyzacyjna w wersji Patryka Jakiego. Oficjalnie nie ma pieniędzy na odszkodowania. Nieoficjalnie - rząd nie chce kolejnego sporu ze środowiskami żydowskimi.

Autor ustawy reprywatyzacyjnej - Patryk Jaki - liczy na to, że to nie koniec. Ale w języku politycznym taka deklaracja oznacza właściwie zamknięcie tematu i to na długo.

"Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać" - oświadczył w wywiadzie dla serwisu wpolityce.pl Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowych analiz, to my jesteśmy gotowi je przeprowadzić. Ale mamy zgodę ze wszystkimi resortami, że taka ustawa jest potrzebna - zapewnił z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Mamy to, łapiemy byka za rogi"

Jeszcze kilka miesięcy temu ustawa reprywatyzacyjna nie dość, że była gotowa, to była zaakceptowana. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że ją popiera. Rząd uważał ją za priorytet. Wystarczy rzut oka na wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowanie dokonań resortu. Przygotowanie ustawy reprywatyzacyjnej jest bardzo wysoko na liście osiągnięć, a sama ustawa opisana ze szczegółami. Do tego z dopiskiem i wykrzyknikiem "robimy!". To było w październiku.

- Duża ustawa reprywatyzacyjna; mamy to, łapiemy byka za rogi - mówił w październiku Patryk Jaki. Tyle, że wtedy nic nie zapowiadało dyplomatycznego kataklizmu na linii Polska-Izrael. Ten kataklizm teraz należy łączyć z politycznym stop dla ustawy reprywatyzacyjnej. Jacek Sasin ostatnio przyznał, że ten "spór może być jednym z elementów, który wpłynie na pracę nad ustawą".

- Jeszcze trzeba pracy nad tą ustawą - skomentował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Jeżeli coś trzeba dopracować, no to trzeba dopracować - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Lepiej omijać drażliwe kwestie?

Za tymi dyplomatycznymi formułkami, według nieoficjalnych informacji, kryją się wyraźne polecenia i prezesa PiS, i premiera - by wyhamować, czyli de facto wstrzymać prace nad projektami, które mogłyby jeszcze zaostrzyć i tak ostre relacje z Izraelem i środowiskami żydowskimi.

Ustawa reprywatyzacyjna, ograniczająca możliwości ubiegania się o zwroty zagrabionych po wojnie nieruchomości, byłaby teraz ruchem dyplomatycznie bardzo ryzykownym.

- Jeżeli PiS schowa ten projekt do szuflady, to znaczy, że nie chce rozwiązać problemu reprywatyzacji - skomentował Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Ustawa reprywatyzacyjna jest istotna dla środowisk żydowskich. Od upadku komunizmu ta kwestia każdego roku wisiała w powietrzu, ale kolejni prezydenci i rządy w Polsce nie regulowały zwrotów zagrabionego po wojnie mienia, a rządy w Izraelu tego tematu nie stawiały na ostrzu noża. Wygrywał pogląd, że lepiej omijać drażliwe kwestie. Tak jak dziś.

- Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne konsultacje, ale ostateczna decyzja należy do pana premiera - oświadczył Patryk Jaki.

Brak ustawy, co pokazała warszawska odsłona afery reprywatyzacyjnej, pozwolił na nieuczciwe wyłudzenia. Ustawa jest potrzebna. Ale taka, która będzie skonsultowana w porę.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS