Bomby spadły na szpital, w którym rodziły się dzieci. Dramatyczne nagrania z Idlib


Przerażające zdjęcia, które udało się zarejestrować reporterce CNN w syryjskim Idlib. Tylko w ostatnich dniach bomby spadły na sześć szpitali. Walka o każde życie jest w nich często zadaniem ponad ludzkie siły. Zdjęcia są bardzo drastyczne, ale taka jest po prostu prawda o tej wojnie.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Mała klatka piersiowa Jasira unosi się z każdym oddechem. Przyszedł na świat w ciągu ostatniego tygodnia w warunkach, które nawet w Syrii można nazwać ekstremalnymi. Jego matka nadal jest roztrzęsiona.

- Nawet teraz jak na niego patrzę, nie wierzę w to, że jest z nami - mówi dziennikarce CNN Hanna, matka Jasira.

I to nie dlatego, że jest wcześniakiem. Szpital, w którym rodził się chłopiec, zbombardowano.

Ujęcia z tamtej nocy nie są w stanie oddać chaosu jaki panował w tym miejscu. W szpitalu przebywało w tym czasie ponad 3 tysiące osób. Personel, pacjenci intensywnej terapii i dzieci.

To był kluczowy punkt medyczny w regionie. Tam schronienie znajdywali w większości zranieni cywile. Ale dla sił Asada to kolejny cel należący do rebeliantów.

Hanna pamięta, jak schwytała swoje osłabione dziecko i okryła je czym mogła. Potem starała się wydostać z tego chaosu. - Dobry Boże oszczędź tylko szpitale - mówi.

Nie szpitale, cele

W ciągu ostatnich 5 dni sześć szpitali w prowincji Idlib znalazło się na celowniku bombowców. Lekarze wykonują operacje w piwnicach. Tam też trzymają swój sprzęt. Chcą zachować anonimowość, bo mały szpital w prowincji Idlib zbombardowano już dwa razy w ciągu ostatnich tygodni.

Dzień przed przyjazdem stacji CNN w to miejsce, medycy pomagali osobom, które ucierpiały w wyniku nalotu na lokalny targ. Lekarze opatrywali rannych na zewnątrz, ale nadleciały samoloty i ich ciała spoczywają teraz kraterze bo bombardowaniu.

Intensywność nalotów jest coraz większa, a syryjskie siły rządowe wykorzystują wszystkie możliwe środki do pokonania rebeliantów.

Ta długa wojna jest przykładem niezwykłego okrucieństwa, na który świat patrzy i milczy. W ostatnich tygodniach Syria przeżywa jedne z najkrwawszych tygodni od początku konfliktu. Hanna wciąż spogląda na swoje dziecko, które walczy o życie w jednym z ostatnich jeszcze nie zbombardowanych szpitali w prowincji. Choć prawdopodobnie niedługo i to miejsce znajdzie się na celowniku bombowców. - Staramy się żyć każdą godziną, bo nie wiemy czy za chwilę nie zginiemy - mówi kobieta.

Źródło: Fakty z Zagranicy TVN24 BiS, CNN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS