Minęło pięć lat od początku pandemii. Jej wpływ odczuwamy do dzisiaj

Źródło:
Fakty TVN
Minęło pięć lat od początku pandemii. Jej wpływ odczuwamy do dzisiaj
Minęło pięć lat od początku pandemii. Jej wpływ odczuwamy do dzisiajPaweł Szot/Fakty TVN
wideo 2/3
Minęło pięć lat od początku pandemii. Jej wpływ odczuwamy do dzisiajPaweł Szot/Fakty TVN

Zamknięte były szkoły, przedszkola, restauracje. Obowiązywał zakaz wchodzenia do lasów i parków, limity w sklepach i autobusach. Maseczki obowiązywały praktycznie wszędzie. Większość z nas przynajmniej przez jakiś czas była na kwarantannie. Życie przeniosło się przed ekrany telewizorów i komputerów. Dokładnie pięć lat temu zaczął się covidowy lockdown, a wpływ pandemii odczuwamy do dziś.

To już historia, ale nie dla wszystkich. - Do dnia dzisiejszego się leczę - mówi Sebastian Wojtyczka. Nasz rozmówca nigdy nie zapomni pandemii i 27 dni, które spędził w szpitalu tymczasowym w Katowicach, walcząc o życie.

- Najgorszy czas był, jak właśnie miałem powiedzieć żonie i rodzinie o tym, że mam 10 procent szans na przeżycie. To było dla mnie naprawdę bardzo ciężkie - przyznaje Sebastian Wojtyczka.

Załamała się liczba urodzeń. Trend utrzymał się do dziś

Pięć lat temu, 12 marca 2020 roku, władze zamknęły szkoły, przedszkola i żłobki, a dzień później ogłosiły wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. To był początek lockdownu, który z przerwami towarzyszył nam ponad dwa lata. Skutki covidu odczuwamy do dziś.

Dramatycznie wzrosła liczba zgonów. W najgorszym 2021 roku zmarło o 110 tysięcy Polaków więcej niż w roku przed covidem. W tym czasie - jak zawsze w sytuacji zagrożenia - załamała się liczba urodzin. Niekorzystny trend wbrew oczekiwaniom się utrzymał. W ubiegłym roku urodziło się nas najmniej od II wojny światowej.

- Niestety tego odbicia nie było. Tylko był dalszy i można wręcz powiedzieć czasami przyspieszony spadek liczby urodzeń, zdecydowanie przekraczający najczarniejsze wizje - ocenia profesor Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Wzrost zachorowań na choroby zakaźne

Trzy lata po zakończeniu pandemii wciąż mierzymy się ze wzrostem liczby zachorowań na inne choroby zakaźne. - Pandemia wpłynęła też najprawdopodobniej na naszą odporność poprzez wyczerpanie tych zasobów immunologicznych - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Placówki ochrony zdrowia mają do wydania miliardy złotych z KPO. Czasu jest niewiele
Placówki ochrony zdrowia mają do wydania miliardy złotych z KPO. Czasu jest niewieleMarek Nowicki/Fakty TVN

Ucierpiało zdrowie psychiczne Polaków. - Więcej zdiagnozowanych przypadków depresji czy też zaburzeń lękowych, często połączonych z takim lękiem społecznym, który wręcz uniemożliwia ludziom wyjście z domu. Po drugie zmienił się wzorzec naszych relacji społecznych. My je w dużej mierze przenieśliśmy do świata wirtualnego, do internetu - zwraca uwagę Żaneta Rachwaniec, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, działaczka Fundacji "Po Skrzydła".

Wciąż masowo zamykają się firmy

Polska gospodarka w pandemii zwolniła. I choć odrobiła już straty, to wciąż masowo zamykają się najmniejsze firmy.

- Od mniej więcej dwóch lat widzimy, że to jest konsekwentnie pół miliona zamkniętych i zawieszonych działalności w skali roku. Są to liczby znacznie większe niż te, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej - zauważa Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

CZYTAJ TAKŻE: Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak ma wyglądać przyszłość medycyny Były też pozytywne efekty lockdownu. - Było widać, że to powietrze jest troszeczkę czystsze, że woda jest czystsza. Zmieniło się też zachowanie zwierząt, ponieważ zwierzęta w końcu mogły wchodzić tam, gdzie wcześniej nie mogły, bo byliśmy my, ludzie - wskazuje Aleksandra Wiktor z Greenpeace Polska.

"Prędzej czy później dojdzie do kolejnej pandemii"

Pandemia wciąż jest w centrum zainteresowania naukowców.

- Możemy być pewni, że prędzej czy później dojdzie ponownie do pandemii. Nie wiemy, co ją spowoduje. Jako naukowcy pracujemy nad tym, żeby przygotować się na to - przyznaje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Koronawirusem zakaziło się ponad sześć i pół miliona Polaków, a prawie 120 tysięcy zakażonych zmarło.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS