Pomagają dzieciom, kobietom i cudzoziemcom. Ministerstwo odmawia im dotacji

13.02.2018 | Pomagają dzieciom, kobietom i cudzoziemcom. Ministerstwo odmawia im dotacji
13.02.2018 | Pomagają dzieciom, kobietom i cudzoziemcom. Ministerstwo odmawia im dotacji
Magda Łucyan | Fakty TVN
13.02.2018 | Pomagają dzieciom, kobietom i cudzoziemcom. Ministerstwo odmawia im dotacjiMagda Łucyan | Fakty TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości ma władzę i pieniądze. Decyduje więc o być albo nie być wielu organizacji, fundacji, a przede wszystkim o losie ich podopiecznych. Trzy organizacje pomagające ofiarom przemocy nie dostały w tym roku wsparcia. Dlaczego?

"Centrum Praw Kobiet", Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", Fundacja "Hejt Stop" - te trzy organizacje od lat pomagają ofiarom przestępstw z nienawiści, znęcania się, bicia i molestowania. Żadna z nich nie dostała w tym roku dofinansowania od Ministerstwa Sprawiedliwości. Dlaczego? Bo - jak wyjaśnia resort - zdobyły za mało punktów w konkursie. - Rząd nie docenia problemów dzieci, bo tak tylko możemy interpretować to, że nasze działania na rzecz dzieci nie dostają tego wsparcia, które dostawaliśmy przez lata - mówi Monika Sajkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

- Nie możemy, jako organizacja pozarządowa, zostawić tych ludzi samych sobie - mówi Joanna Grabarczyk z Fundacji "Hejt Stop". - Dla nad to jest pytanie o istnienie w ogóle - dodaje Aleksandra Mosiołek z "Centrum Praw Kobiet".

Być albo nie być

"Centrum Praw Kobiet" prowadzi ośrodki w kilku miastach w Polsce, w których specjaliści codziennie pomagają ofiarom przemocy domowej.

Jeden rok pracy tylko tego warszawskiego ośrodka to setki kobiet, które korzystają z pomocy prawnej, psychologicznej i socjalnej w tym między innymi: 1257 porad prawnych na rzecz 644 kobiet, 1536 konsultacji psychologicznych, z których korzysta 366 klientek oraz 215 godzin szkoleń.

Dotacji z ministerstwa fundacja nie dostała już trzeci rok. W poprzednich latach powodem było to, że pomagają tylko kobietom. - To nie jest adekwatny argument z wielu względów - ocenia Aleksandra Mosiołek z "Centrum Praw Kobiet" i dodaje, że "przemocy domowej doświadczają przede wszystkim kobiety. 90 procent to są kobiety i dzieci".

Wśród organizacji, które znalazły się na liście dofinansowania, wiele to organizacje chrześcijańskie. Między innymi: Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym, Caritas czy Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia.

- Jestem zadziwiona ilością organizacji o charakterze religijnym i katolickim, które udzielają pomocy różnego rodzaju ofiarom. A nie ma (na tej liście - przyp. red) organizacji bardzo dużych, ogólnopolskich, które są wyspecjalizowane - mówi Joanna Grabarczyk z Fundacji "Hejt Stop".

Na liście nie ma Fundacji "Hejt Stop", która pomaga ofiarom przestępstw z nienawiści - między innymi cudzoziemcom i mniejszościom seksualnym.

Pomoc dla dzieci?

Pieniędzy nie dostanie też Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", do której trafiają dzieci po poważnych przejściach takich jak zaburzenia zdrowia psychicznego, depresje, zachowania autodestrukcyjne, próby samobójcze czy zaburzenia odżywiania.

Była to jedyna organizacja w Warszawie z dofinansowaniem, która udzielała pomocy dzieciom. Tak na fakt odebrania dotacji tej fundacji odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości: "Nieprawdą jest, że 'dzieci pokrzywdzone przestępstwem mają ograniczoną ofertę pomocy w stolicy, bo nie ma na nią środków publicznych'. W Warszawie w tym roku konkurs wygrał Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, który środki otrzymane z dotacji Funduszu Sprawiedliwości musi przeznaczać na pomoc dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem" - pisze resort na swoim profilu na Facebooku. Tyle, że Instytut Psychologii dotychczas dzieci kierował właśnie do fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS