Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?

07.03.2018 | Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?
07.03.2018 | Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
07.03.2018 | Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Stosunek Ameryki do Polski jako sojusznika się nie zmienia, ale USA mają swoje obawy co do ustawy o IPN - oświadczyła we wtorek rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu pytana o treść notatki ujawnionej przez portal onet.pl. Relacje Polski i USA raczej nie są zamrożone, ale chyba są chłodne, skoro w MSZ powstał dokument mówiący o zablokowanych kontaktach prezydenta i premiera z głównym sojusznikiem.

Polskie władze z pewnością odetchnęły po oświadczeniu amerykańskiego Departamentu Stanu. Mimo gorzkich słów na początku tego wystąpienia.

- Jasno wyraziliśmy nasze zaniepokojenie związane z tą ustawą [o IPN - przyp. red.] - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Doniesienia dotyczące domniemanego zawieszenia współpracy na rzecz bezpieczeństwa albo dialogu na najwyższym szczeblu, to wszystko jest po prostu nieprawdą - dodała.

Nauert w najbardziej dyplomatyczny sposób odniosła się do wtorkowej publikacji portalu onet.pl. Dziennikarze opisali tam notatkę, która miała powstać dwa tygodnie temu w Waszyngtonie i którą mieli napisać polscy dyplomaci po spotkaniu z trojgiem wpływowych polityków monitorujących sprawę polskiej ustawy o IPN.

Rząd zaprzecza

Najważniejszy przekaz, który według dziennikarzy onet.pl znalazł się po tym spotkaniu w dyplomatycznej notatce przekazanej do Polski, brzmiał tak: "do momentu zażegnania sporu o ustawę USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu".

- Toczą się cały czas normalne rozmowy z udziałem władz. Więc jak najbardziej, ze swojej strony, mogę to zdementować - powiedział w środę premier Morawiecki odpowiadając na pytania w związku z publikacją.

Notatka, co podkreśla onet.pl, była tajna. To może tłumaczyć serię zaprzeczeń ze strony polskiego rządu.

Portal opublikował w środę, także niejawną, analizę, którą miał na podstawie notatki z lutego sporządzić szef gabinetu Jacka Czaputowicza. Jan Parys miał napisać do ministra: "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem".

Potem, powołując się na notatkę, której istnieniu zaprzecza rząd, doradca ministra miał napisać: "Potrzebne są decyzje, które nie tylko wyjaśnią nasze intencje, lecz wyeliminują kwestie sporne. (...) Jednym słowem zmiany w ustawie o IPN nie mogą być wynikiem kompromisu między TK, Sejmem i kierownictwem PiS-u. Potrzebne są konsultacje zmian z DS [Departamentem Stanu – red.]".

MSZ po kolejnych doniesieniach już inaczej zaczął rozkładać akcenty. - Mogę tylko wyrazić ubolewanie, że notatki wewnętrzne - przypuszczalnie, bo nie widziałem tego dokumentu - są przedmiotem deliberacji publicznych. Na pewno nie będę się do tego przykładał - stwierdził wiceszef MSZ Konrad Szymański. - Trzeba potrafić przyznać się do błędu. Płacimy zbyt wysoką cenę - ocenia Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO i były minister spraw zagranicznych.

Ruchy w dyplomacji

Po tym, jak miała powstać notatka opisana przez onet.pl, do Stanów Zjednoczonych udał się wiceszef MSZ Marek Magierowski. Seria spotkań z amerykańskimi oficjelami miała ocieplić relacje. Do Jerozolimy zaś udała się delegacja rządowa. Obie wizyty mogły zmienić sytuację od czasu powstania notatki, o której napisał portal.

Obecnie nie ma mowy o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji, bo to w dyplomacji "broń atomowa", zarezerwowana na czas potężnego konfliktu. Jest natomiast dyskretne wywieranie presji na polskie władze, by przez jedną ustawę nie stawiać na szali kluczowych relacji. To bardzo delikatna metoda, ale jasna dla obu stron.

W czwartek w Stanach Zjednoczonych z przedstawicielami Departamentu Stanu spotka się Krzysztof Szczerski, najbliższy współpracownik prezydenta.

W środę wieczorem, w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące doniesień portalu onet.pl, biuro prasowe MSZ podkreśliło, że dokument oznaczony sygnaturą Z-99/2018, do którego odnoszą się dziennikarze portalu, "jest dokumentem niejawnym". "Ujawnienie wskazanego szyfrogramu nie jest możliwe" - zaznaczono.

Resort poinformował jednocześnie, że MSZ podjęło "działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa określonego w paragrafie 266 Kodeksu Karnego".

Przepis ten przewiduje między innymi, że funkcjonariusz publiczny, który "ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli 'zastrzeżone' lub 'poufne' lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN, PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS