Coraz częstsze zwycięstwa kandydatów niezależnych. "Ludzie mają dosyć partyjniactwa"

06.03.2018 | Coraz częstsze zwycięstwa kandydatów niezależnych. "Ludzie mają dosyć partyjniactwa"
06.03.2018 | Coraz częstsze zwycięstwa kandydatów niezależnych. "Ludzie mają dosyć partyjniactwa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.03.2018 | Coraz częstsze zwycięstwa kandydatów niezależnych. "Ludzie mają dosyć partyjniactwa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Ciekawe wybory w gminie Nadarzyn. Kandydat PiS przegrywa, pomimo wsparcia premiera. Wygrywa kandydat niezależny. Mieszkańcy mają dość partyjnej ręki, sięgającej nawet do ośrodka kultury.

Komisarz gminy Nadarzyn i kandydat na wójta Dariusz Nowak właśnie przegrał wybory - mimo, że składał obietnice o "normalności i dialogu między mieszkańcami". Mimo, że miał poparcie PiS, mnóstwo plakatów w mieście, mimo tego, że poparł go nawet sam premier Morawiecki.

W Nadarzynie PiS ostatnie wybory wygrało. Teraz niektórzy ludzie trochę kręcą nosem. Jedna z mieszkanek otwarcie przyznaje, że nie popiera partii rządzącej, a inny mężczyzna wspomina o nagrodach dla członków rządu.

Ale mieszkańcom Nadarzyna przeszkadza przede wszystkim to, że Dariusz Nowak to "człowiek w teczce", którego PiS najpierw wprowadziło do gminy jako tymczasowego komisarza po śmierci poprzedniego wójta, a potem wystawiło w wyborach uzupełniających jako kandydata.

"Strzelił sobie w kolano"

Zaczęło się od czystek kadrowych. - Pan komisarz w dziesiątym dniu zwolnił mnie z pracy dyscyplinarnie. Mówiąc kolokwialnie, tym sobie strzelił w kolano - tłumaczy Kamila Michalska, była dyrektorka Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.

Dyrektorka ośrodka kultury miała stracić pracę przez koncert Natalii Przybysz - piosenkarki, której PiS nie lubi, bo przyznała się do aborcji. Tak głosi wieść gminna. W gminie to się nie podoba.

Efekt jest taki, że kandydat PiS - partii szybującej w sondażach - przegrywa z kandydatem niezależnym, dotychczas dyrektorem ośrodka sportu, Dariuszem Zwolińskim. - Nie miałem wsparcia żadnej partii, bo jestem kandydatem bezpartyjnym, byłem i taki pozostanę. Uważam, że należy bronić samorządy przed partyjnością - mówi nowy wójt gminy Nadarzyn.

Nie tylko PiS przegrywa

W zeszłym roku wybory uzupełniające odbyły się ponad 350 razy. PiS lub jego koalicjanci poparli 25 kandydatów na różne szczeble samorządu, a wygrało tylko czterech. Partia poniosła klęskę w swoich bastionach, takich jak Jasło czy Nowogród.

- Taka porażka jest dobra dlatego, że ona uczy pokory - komentuje Tadeusz Cymański (PiS). - Nie szyldy partyjne, ale właśnie dobrzy gospodarze (się liczą - przyp. red.) - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. - W wyborach samorządowych spuścimy lanie PiS-owi - zapowiada Grzegorz Furgo (PO).

To nie jest takie pewne - PSL w 2017 roku, w wyborach uzupełniających, poparło ośmiu kandydatów - wygrało dwóch. PO poparła trzech kandydatów, nie wygrał żaden. Ostatnio przegrała z PiS w swoim bastionie na Pomorzu, w gminie Krokowa.

- Szyld partyjny raczej przeszkadza, niż pomaga, bo ludzie mają dosyć partyjniactwa - ocenia dr Mirosław Oczkoś z SGH.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS