Coraz więcej Iranek chce zrzucić hidżaby. "Gdy go zakładasz, to jakbyś sama zaczynała się cenzurować"


Czy w Iranie możliwa jest obyczajowa odwilż? Kobiety coraz głośniej i coraz śmielej mówią o tym, że chcą chcą odsłonić głowy i zrzucić hidżaby. Protesty - mimo, że jeszcze nie masowe - stają się coraz bardziej widoczne. Iranki, nie tylko w Teheranie, ale i w mniejszych miastach, zaczynają pojawiać się na ulicach bez nakrycia głowy. Często trafiają za to do więzienia. Ale to wcale nie powstrzymuje kolejnych. Dla irańskich kobiet hidżab coraz częściej oznacza cenzurę.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ten prosty gest wymagał ogromnej odwagi. Przy ruchliwej ulicy drobna dziewczyna dumnie wyciąga rękę z białą chustą, a wokół gromadzą się oburzeni mężczyźni. Pokrzykują, przekonują, przejeżdżające samochody trąbią. W końcu ktoś podejmuje interwencję i popycha dziewczynę.

Kobiety w Iranie kolejny już raz próbują zrzucić hidżaby. Organizują się w internecie i odważnie, pojedynczo wychodzą na ulicę z odsłoniętymi głowami.

- Nie akceptuję hidżabu. Nie jest częścią mojej osobowości. Wszystkim nam został narzucony. Gdybym miała wybór, nie wybrałabym hidżabu - to fragment animacji przygotowanej przez parę anonimowych artystów, którzy popierają protest. Nie ujawniają swojej tożsamości, bo obawiają się represji.

Od grudnia za brak hidżabu zatrzymano co najmniej 33 osoby.

- W Iranie dziewczynki są zmuszane do kłamstwa. Musimy wszystko ukrywać - przed naszą rodziną i przed naszym rządem. Każą ci nosić hidżab. Gdy go zakładasz, to jakbyś sama zaczynała się cenzurować - słychać na animacji.

Symbol opresji

- Ten hidżab, przynajmniej od kilku lat, stał się symbolem opresji dla tej grupy kobiet, które czują się wyzwolone i chciałyby iść w kierunku postępu - mówi dr Magdalena El Ghameri z Collegium Civitas.

Pierwsza była 31-letnia Vida Movahedi, która w grudniu zdjęła z głowy chustę i zaczęła nią machać w centrum Teheranu. W areszcie spędziła miesiąc. Jej i innym zatrzymanym kobietom prawdopodobnie zostaną postawione zarzuty podżegania do korupcji i prostytucji, za co grozi 10 lat więzienia.

- Te zmiany, które będą bardzo powolne, może spowodują, że w ciągu najbliższych 10-15 lat coś zmieni się na lepsze. Na pewno nie będzie to coś szybkiego i bardzo nowoczesnego - dodaje dr El Ghameri.

Kobiety w Iranie muszą mieć zakryte głowy od czasów rewolucji islamskiej z 1979 roku. Okazuje się jednak, że aż połowa społeczeństwa chciałaby złagodzenia przepisów. Z opublikowanych w lutym badań wynika, że ponad 49 procent Irańczyków uważa, że noszenie hidżabu jest prywatną sprawą. Do protestów dołączają się również mężczyźni.

- Gdyby ludzie zjednoczą się w imię wolności, wtedy nam się uda - słyszymy w anonimowym filmie.

Hidżaby powiewają jak biała flaga, która akurat w tym przypadku wcale nie jest symbolem rezygnacji. Wręcz przeciwnie, ta walka trwa.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS