Groźba wet prezydenta. "Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński


Nieoczekiwany zwrot akcji w pracach nad prezydencką ustawą o Sądzie Najwyższym. Była gorąca atmosfera w komisji i gorąca linia z prezydentem. Nowe poprawki PiS pojawiły się nagle, co zaskoczyło nawet prezydenckich ministrów. W Belwederze podobno zawarto kompromis, ale teraz pojawiają się głosy o możliwych wetach prezydenta.

Paweł Mucha to minister prezydenta, który po godzinie 14 musiał rzucić wszystko i pilnie jechać do Sejmu. Ludzie prezydenta, polityk PiS-u i wysłannik Zbigniewa Ziobry dyskutowali po zaskakującym zwrocie akcji. PiS swoimi poprawkami do ustawy prezydenta znów dało ogromną władzę w Sądzie Najwyższym Zbigniewowi Ziobrze.

- To jest powrót do ustaw, które były zawetowane przez pana prezydenta - oceniała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, a Arkadiusz Myrcha (PO) w trakcie procedowania stwierdził, że "wywracany jest projekt pana prezydenta do góry nogami".

Niepoinformowani

Kamera TVN24 uchwyciła moment, gdy minister Surówka-Pasek po raz pierwszy zobaczyła, co przygotowali posłowie PiS-u. Chwilę potem wysłannicy prezydenta do Sejmu ściągnęli Pawła Muchę, który negocjował ustawy z PiS. Na gorącej linii był też sam prezydent, który jest w Wietnamie.

- Niektóre poprawki są nie do zaakceptowania - oceniła Zofia Romaszewska, doradca prezydenta. która miała ogromny wpływ na weta prezydenta, dziś zapowiedziała, że mogą być kolejne. Jeżeli PiS się nie cofnie.

Jedna z poprawek zmierza do tego, że z Sądu Najwyższego zostaje wydzielona tak zwana Izba Dyscyplinarna, która ma się stać postrachem polskich sędziów. - Tworzycie z Sądu Najwyższego sąd dyscyplinarny- alarmowała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

"Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński"

Proponowane przez PiS zmiany bardzo wzmocnią pozycję Zbigniewa Ziobry, który jako minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej chwili powołać swojego rzecznika dyscyplinarnego, czyli de facto sędziego dla wszystkich sędziów.

Według nieoficjalnych informacji taką rolę miałby pełnić Łukasz Piebiak - dziś zastępca Ziobry.

- Kaczyński musi pokazać, gdzie jest miejsce prezydenta - ocenia działania PiS Borys Budka z PO. - To są poprawki techniczne, one zmierzają w tym samym kierunku. A ten kierunek został ustalony - odpowiada Waldemar Buda z PiS.

Izba dyscyplinarna - tak jak chce PiS - będzie jak służba specjalna. Z wysokim budżetem, kadrą i wysokimi płacami. I będzie całkowicie poza kontrolą pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Takiego rozwiązania nie chciał Andrzej Duda.

Według informacji "Faktów", w sprawie tych zmian mają się jeszcze odbyć rozmowy prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent oczekuje, że z proponowanych poprawek PiS wycofa się w ostatecznym głosowaniu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS