Groźba wet prezydenta. "Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński


Nieoczekiwany zwrot akcji w pracach nad prezydencką ustawą o Sądzie Najwyższym. Była gorąca atmosfera w komisji i gorąca linia z prezydentem. Nowe poprawki PiS pojawiły się nagle, co zaskoczyło nawet prezydenckich ministrów. W Belwederze podobno zawarto kompromis, ale teraz pojawiają się głosy o możliwych wetach prezydenta.

Paweł Mucha to minister prezydenta, który po godzinie 14 musiał rzucić wszystko i pilnie jechać do Sejmu. Ludzie prezydenta, polityk PiS-u i wysłannik Zbigniewa Ziobry dyskutowali po zaskakującym zwrocie akcji. PiS swoimi poprawkami do ustawy prezydenta znów dało ogromną władzę w Sądzie Najwyższym Zbigniewowi Ziobrze.

- To jest powrót do ustaw, które były zawetowane przez pana prezydenta - oceniała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, a Arkadiusz Myrcha (PO) w trakcie procedowania stwierdził, że "wywracany jest projekt pana prezydenta do góry nogami".

Niepoinformowani

Kamera TVN24 uchwyciła moment, gdy minister Surówka-Pasek po raz pierwszy zobaczyła, co przygotowali posłowie PiS-u. Chwilę potem wysłannicy prezydenta do Sejmu ściągnęli Pawła Muchę, który negocjował ustawy z PiS. Na gorącej linii był też sam prezydent, który jest w Wietnamie.

- Niektóre poprawki są nie do zaakceptowania - oceniła Zofia Romaszewska, doradca prezydenta. która miała ogromny wpływ na weta prezydenta, dziś zapowiedziała, że mogą być kolejne. Jeżeli PiS się nie cofnie.

Jedna z poprawek zmierza do tego, że z Sądu Najwyższego zostaje wydzielona tak zwana Izba Dyscyplinarna, która ma się stać postrachem polskich sędziów. - Tworzycie z Sądu Najwyższego sąd dyscyplinarny- alarmowała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

"Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński"

Proponowane przez PiS zmiany bardzo wzmocnią pozycję Zbigniewa Ziobry, który jako minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej chwili powołać swojego rzecznika dyscyplinarnego, czyli de facto sędziego dla wszystkich sędziów.

Według nieoficjalnych informacji taką rolę miałby pełnić Łukasz Piebiak - dziś zastępca Ziobry.

- Kaczyński musi pokazać, gdzie jest miejsce prezydenta - ocenia działania PiS Borys Budka z PO. - To są poprawki techniczne, one zmierzają w tym samym kierunku. A ten kierunek został ustalony - odpowiada Waldemar Buda z PiS.

Izba dyscyplinarna - tak jak chce PiS - będzie jak służba specjalna. Z wysokim budżetem, kadrą i wysokimi płacami. I będzie całkowicie poza kontrolą pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Takiego rozwiązania nie chciał Andrzej Duda.

Według informacji "Faktów", w sprawie tych zmian mają się jeszcze odbyć rozmowy prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent oczekuje, że z proponowanych poprawek PiS wycofa się w ostatecznym głosowaniu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS