Groźba wet prezydenta. "Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński


Nieoczekiwany zwrot akcji w pracach nad prezydencką ustawą o Sądzie Najwyższym. Była gorąca atmosfera w komisji i gorąca linia z prezydentem. Nowe poprawki PiS pojawiły się nagle, co zaskoczyło nawet prezydenckich ministrów. W Belwederze podobno zawarto kompromis, ale teraz pojawiają się głosy o możliwych wetach prezydenta.

Paweł Mucha to minister prezydenta, który po godzinie 14 musiał rzucić wszystko i pilnie jechać do Sejmu. Ludzie prezydenta, polityk PiS-u i wysłannik Zbigniewa Ziobry dyskutowali po zaskakującym zwrocie akcji. PiS swoimi poprawkami do ustawy prezydenta znów dało ogromną władzę w Sądzie Najwyższym Zbigniewowi Ziobrze.

- To jest powrót do ustaw, które były zawetowane przez pana prezydenta - oceniała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, a Arkadiusz Myrcha (PO) w trakcie procedowania stwierdził, że "wywracany jest projekt pana prezydenta do góry nogami".

Niepoinformowani

Kamera TVN24 uchwyciła moment, gdy minister Surówka-Pasek po raz pierwszy zobaczyła, co przygotowali posłowie PiS-u. Chwilę potem wysłannicy prezydenta do Sejmu ściągnęli Pawła Muchę, który negocjował ustawy z PiS. Na gorącej linii był też sam prezydent, który jest w Wietnamie.

- Niektóre poprawki są nie do zaakceptowania - oceniła Zofia Romaszewska, doradca prezydenta. która miała ogromny wpływ na weta prezydenta, dziś zapowiedziała, że mogą być kolejne. Jeżeli PiS się nie cofnie.

Jedna z poprawek zmierza do tego, że z Sądu Najwyższego zostaje wydzielona tak zwana Izba Dyscyplinarna, która ma się stać postrachem polskich sędziów. - Tworzycie z Sądu Najwyższego sąd dyscyplinarny- alarmowała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

"Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński"

Proponowane przez PiS zmiany bardzo wzmocnią pozycję Zbigniewa Ziobry, który jako minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej chwili powołać swojego rzecznika dyscyplinarnego, czyli de facto sędziego dla wszystkich sędziów.

Według nieoficjalnych informacji taką rolę miałby pełnić Łukasz Piebiak - dziś zastępca Ziobry.

- Kaczyński musi pokazać, gdzie jest miejsce prezydenta - ocenia działania PiS Borys Budka z PO. - To są poprawki techniczne, one zmierzają w tym samym kierunku. A ten kierunek został ustalony - odpowiada Waldemar Buda z PiS.

Izba dyscyplinarna - tak jak chce PiS - będzie jak służba specjalna. Z wysokim budżetem, kadrą i wysokimi płacami. I będzie całkowicie poza kontrolą pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Takiego rozwiązania nie chciał Andrzej Duda.

Według informacji "Faktów", w sprawie tych zmian mają się jeszcze odbyć rozmowy prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent oczekuje, że z proponowanych poprawek PiS wycofa się w ostatecznym głosowaniu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS