Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"

18.03 | Dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN na celowniku hejterów. "Niespotykana skala"Fakty TVN

Polityka - nie tylko ta historyczna - ostro wkracza do miejsc historycznej pamięci. Na celowniku są teraz dyrektorzy muzeów Auschwitz i POLIN. Dyrektora tego pierwszego po wydarzeniach związanych z ustawą o IPN zalała fala hejtu, drugi naraził się wystawą z okazji rocznicy Marca' 68. Obaj pytają o swobodę historycznej debaty.

- Ja nie uważam, że my wchodzimy do polityki. To polityka wchodzi do nas - mówi Joanna Fikus, dyrektor Działu Wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Staramy się ludziom tłumaczyć, że pewne rzeczy są niedopuszczalne, że pewnych zwrotów nie można używać i tak rozumiem przesłanie tej wystawy. To nie jest wystawa polityczna, tylko edukacyjna - dodaje.

Wystawa "Obcy w domu" z okazji rocznicy Marca'68 cofa nas o 50 lat do Polski, z której komunistyczna władza i antysemicki język propagandy wypchała z kraju blisko 13 tysięcy polskich Żydów. Na wystawie prezentowane są wspomnienia marcowych emigrantów, ale również współczesne anonimowe cytaty polityków i komentatorów oraz listy do ambasady Izraela. Oto fragmenty niektórych z nich: "Nasze Rodziny Was ratowały. Wam teraz hańba", "parch Żydowski to zawsze będzie parch", "nie właźcie do obcych państw", "nie przekłamujcie żydki historii".

- Mówimy o tym jak niebezpieczny i krzywdzący dla ludzi jest taki język pogardy, niechęci i nienawiści - tłumaczy Joanna Fikus.

"Niebezpieczny język"

Za to zestawienie historii i współczesności wokół Marca'68, wystawę "Obcy w domu" skrytykowało dwóch senatorów PiS-u - Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. - Jakie kroki zamierza minister kultury i dziedzictwa narodowego podjąć w tej sprawie w celu zakończenia tej szkalującej Polskę debaty - pytał Artur Warzocha. Senatorowie apelowali o interwencję do ministra również w sprawie historycznych i publicystycznych dyskusji, które w temacie wydarzeń marcowych organizuje muzeum. - Muzeum POLIN stało się narzędziem politycznym, zatracając zupełnie znamiona instytucji mającej pełnić funkcje społeczne i prezentować obiektywny przekaz - argumentował Warzocha. Historycy bronią swojego prawa do debaty, analizy i wyciągania wniosków, które w tej trudnej dla Polaków historii powinny być ostrzeżeniem. - To właśnie połączenie podobieństw i różnic nam najwięcej mówi - podkreślał w "Faktach po Faktach" dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola.

Fala hejtu

- Wcale nie trzeba mieć monopartyjnej dyktatury komunistycznej, żeby mieć falę nienawiści antyżydowskiej w miejscu najbardziej demokratycznym, czyli w internecie - dodaje Stola. To fala, która od tygodni uderza też w dyrektora muzeum Auschwitz-Birkenau. W obronie Piotra Cywińskiego stanął jego brat. - W ciągu ostatnich 12 lat to jest na niespotykaną skale wygenerowany atak - zauważa Paweł Cywiński i dodaje, że "z nacjonalistycznych pobudek pojawia się bardzo wiele komentarzy nawołujących do zawładnięcia tą pamięcią z perspektywy Polski". - Mój brat temu nie tyle próbuje się przeciwstawić, ale próbuje dbać, pielęgnować tę pamięć ludzkości, pamięć wszystkich ofiar - tłumaczy Paweł Cywiński.

Także władze muzeum w byłym niemieckim obozie zagłady próbują walczyć z lawiną kłamstw, półprawd i manipulacji, które w sprawie muzeum pojawiają się publicznie, poprzez publikację rzeczowych informacji. W poniedziałek w Muzeum Żydów Polskich odbędzie się kolejna debata. Tym razem o mowie nienawiści i propagandzie w mediach.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS