Macierewicz uśmiechnięty, Michnik pod stemplem. "Mogę się z tego tylko śmiać"

16.03 | Macierewicz uśmiechnięty, Michnik pod stemplem. "Mogę się z tego tylko śmiać"Polska Fundacja Narodowa

W tekście każdego można pominąć, na fotografii - trzeba zasłonić. Czasem wychodzi kuriozalnie. Tak jak w przypadku starego zdjęcia działaczy Komitetu Obrony Robotników, na którym był Adam Michnik. Ktoś z Polskiej Fundacji Narodowej postanowił zasłonić go stemplem z napisem "po dekomunizacji".

- Macierewicz uśmiechnięty pięknie, a Michnik jest przypieczętowany obok niego - opisuje Henryk Wujec, działacz opozycji w PRL-u. To nie żart - to precyzyjny opis zdjęcia z broszury wydanej przez Polską Fundację Narodową.

- Metoda polega na tym, żeby historia była inna. Bo ta, która była, nam się nie podoba - ocenia Wujec.

"Gumkowanie"

W ramach korekty historii Polska Fundacja Narodowa - ta od billboardów mających zohydzić wymiar sprawiedliwości - wydała pieniądze pochodzące od państwowych spółek na broszurę o dekomunizacji ulic. Ponieważ jednej z ulic w Warszawie patronuje teraz Komitet Obrony Robotników, to historię tego antykomunistycznego ruchu zilustrowano zdjęciem.

Zdjęcie przedstawia między innymi Adama Michnika, który wówczas był jednym z filarów KOR-u. Wtedy głodował w Kościele Świętego Krzyża. 40 lat później znalazł się pod pieczątką.

- Ja mam 68 lat. Ze smutkiem odpowiem tak: to jest bardzo skuteczna metoda - komentuje Andrzej Celiński, działacz opozycji w PRL-u. - Dla mnie to jest śmieszne. Ja się mogę z tego tylko śmiać - twierdzi za to Bogdan Borusiewicz, też opozycjonista w PRL-u i wicemarszałek Senatu (PO).

Próbowaliśmy skontaktować się z Polską Fundacją Narodową, by dowiedzieć się kto osobiście zaakceptował taką publikację i jaka myśl stała za zamazaniem Adama Michnika. Nikt na nasze pytania nie odpowiedział.

- To jest próba "gumkowania" tych nazwisk, które dziś nie są po słusznej stronie, nie popierają PiS - uważa Grzegorz Schetyna, szef PO. - Cokolwiek bym nie sądził o jego późniejszej działalności, a sądzę dużo i niekoniecznie pozytywnie, to tych zasług z lat 70. i 80. nikt Adamowi Michnikowi nie może odebrać - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.

Potrafili się zjednoczyć

Zdjęcie z głodówki w Kościele Świętego Krzyża w 1979 roku wiele mówi o tym, na czym polegała siła tamtej opozycji. Na porozumieniu ponad podziałami. - Ksiądz Małkowski, Kazimierz Janusz, Kazimierz Wóycicki... - wymienia Henryk Wujec.

W słynnej głodówce uczestniczyli ludzie o przeróżnych światopoglądach i życiorysach. Od Macierewicza i Michnika po Joannę Dudę-Gwiazdę i Jacka Kuronia. Nie wszyscy znaleźli się na tej jednej fotografii. Ale z historii nie da się ich wymazać... pieczątką.

- Chodziło o to, by się nie zamykać. I KOR potrafił się nie zamknąć. Przeciwnie, potrafił się rozszerzyć - wspomina Andrzej Celiński.

Prawa do zdjęcia ma Ośrodek KARTA, który zajmuje się między innymi ochroną pamiątek polskiej historii. W rozmowie z "Faktami" TVN ośrodek zapowiedział, że będzie oczekiwał od Polskiej Fundacji Narodowej wyjaśnień, dlaczego to zdjęcie zostało użyte i dlaczego w taki sposób.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Polska Fundacja Narodowa

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS