Gigantyczne zarobki w państwowych spółkach. "Nie chciałbym zaglądać nikomu do portfela"

16.03.2018 | Gigantyczne zarobki w państwowych spółkach. "Nie chciałbym zaglądać nikomu do portfela"
16.03.2018 | Gigantyczne zarobki w państwowych spółkach. "Nie chciałbym zaglądać nikomu do portfela"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
16.03.2018 | Gigantyczne zarobki w państwowych spółkach. "Nie chciałbym zaglądać nikomu do portfela"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Coraz dłuższa jest lista polityków, którzy "dobrą zmianę" odczuli na koncie. Byli posłami bądź ministrami i skorzystali z pierwszej możliwej okazji, by zasiąść w fotelach prezesów, wiceprezesów czy zarządach państwowych spółek. Teraz pensje liczą w milionach.

Wojciech Jasiński to rekordzista, jeśli chodzi o zarobki. W polityce był od dawna - najpierw w PZPR, później w PiS - zawsze wtedy blisko Jarosława Kaczyńskiego. Wojciech Jasiński był też prezesem w Orlenie.

Już nie jest, ale w zeszłym roku miał pensję ponad milion 200 tysięcy złotych. Do tego miał ponad półtora miliona złotych premii za 2016 rok. A jeszcze w tym roku odbierze prawie milion 200 tysięcy złotych premii za 2017 rok. Zasiadanie w radzie nadzorczej PKO BP dało mu najmniej - ponad 100 tysięcy złotych.

- To jest przejaw utraty politycznej rozwagi, politycznego czucia - komentuje ekonomista prof. Ryszard Bugaj. - To jest to słynne potwierdzenie, że władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie - dodaje.

Przykładni

Andrzej Jaworski też był posłem i etatowym kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Gdańska, które przegrywał. W zeszłym roku w PZU zarobił prawie milion złotych. Dodatkowe wynagrodzenia i świadczenia to było prawie pół miliona złotych. No i jeszcze wycenione na ponad 100 tysięcy złotych świadczenia niepieniężne.

Maks Kraczkowski - był posłem PiS-u, ale zrezygnował z mandatu dla posady w PKO BP. W zeszłym roku zarobił prawie milion 100 tysięcy złotych. A dodatkowe prawie ćwierć miliona to inne dodatki i świadczenia.

Małgorzata Sadurska była posłanką PiS i nawet szefową kancelarii prezydenta. Przeszła do PZU. Za pół roku pracy zarobiła 421 tysięcy złotych. Bardzo dużo, ale i tak o 3 miliony złotych mniej niż Wojciech Jasiński.

- Nie chciałbym zaglądać nikomu do portfela - komentuje Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Zmienili się na dobre

Gdy dzisiejsi rządzący byli w opozycji, to twardo piętnowali zatrudnianie kolegów w spółkach skarbu państwa. Patryk Jaki mówił wówczas, że takie osoby "żerują na spółkach skarbu państwa". Piętnując Platformę Obywatelską i PSL Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki, rzucali gromy, dzisiaj nie organizują takich konferencji jak wtedy.

- Wyniki większości tych spółek są znacznie lepsze pod rządami dobrej zmiany niż były w okresie rządów prezesów powołanych przez Platformę Obywatelską - argumentuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Ktoś tworzył ten rynek kapitałowy i trzeba by zapytać twórców III RP, dlaczego to tak wygląda - dodaje jego zastępca Patryk Jaki.

Dzisiejsi rządzący, przez lata obiecując IV RP, za fundament uznawali rozprawienie się z kolesiostwem i politykami w spółkach skarbu państwa. Tak z tego żartowali.

- "Synku zapisz się do PO, bo inaczej będziesz nikim". Odpowiada syn do taty: "A kim ja będę, jak się do PO zapiszę?". Odpowiada ojciec synowi: "Dalej będziesz nikim, ale za to na stanowisku i z dobrą pensją - śmiał się onegdaj Mariusz Błaszczak, a prezydent Andrzej Duda mówił o "ojczyźnie dojnej".

Najpoważniej kolesiostwo piętnował Jarosław Kaczyński. - Kolesiostwo, które rozlało się po kraju w rozmiarach przedtem nieznanych - opisywał prezes PiS, kiedy był w opozycji.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/PKO BP/ORLEN/twitter.com

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS