Najnowsze

Najnowsze

Jarosław Botor: to jest taki pozytywny strach, który człowieka mobilizuje

Pierwsza rozmowa z Jarosławem Botorem - członkiem polskiej ekipy ratunkowej, która wyruszyła na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol. Botor ze względów rodzinnych zrezygnował z marzeń o zimowym zdobyciu K2 i wrócił do Polski. W sobotę wylądował w Warszawie, jest w drodze do Katowic. W pociągu rozmawiała z nim reporterka TVN24 Daria Górka.

Dawno nie było tak źle. Historia stosunków polsko-izraelskich

Relacje polsko-izraelskie nie były tak złe od blisko 40 lat. A przecież zaledwie trzy miesiące temu, pod koniec listopada, w Jerozolimie była premier Beata Szydło z grupą swoich ministrów. Rozmowy dotyczyły gospodarki, ale też kultury i edukacji. Szefowa rządu rozmawiała z Benjaminem Netanjahu o historii i o wspólnej polsko-żydowskiej walce o prawdę. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Żydowskich przyjaciół, sąsiadów, ale często też zupełnie nieznanych sobie ludzi najczęściej ukrywali ich we własnych domach - w piwnicach, na strychach, w specjalnych schowkach. Po latach państwo Izrael pamięta o tych bohaterach i na dowód wdzięczności przyznaje im medale. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - to właśnie Polacy takich medali dostali najwięcej. Do dziś uhonorowano prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych. Materiał "Faktów z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Róża Thun: Czarnecki prosi, żeby wytoczyć mu proces

Wytaczam proces panu Czarneckiemu o naruszenie moich dóbr osobistych. To jest nie tylko moje dobre imię, ale są też takie dobra jak pamięć historyczna, do której wszyscy mamy prawo - powiedziała europosłanka PO Róża Thun w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

"Amerykanom można wiele zarzucić, ale w tym są niezrównani"

W niedzielę w Minneapolis New England Patriots i Philadelphia Eagles zagrają w Super Bowl. Każdy mecz w NFL emocjonuje miliony, ale ten wywołuje wśród Amerykanów prawdziwe szaleństwo. Osiem ostatnich finałów to jednocześnie osiem programów telewizyjnych najliczniej oglądanych w historii. Rekordowym jest ten z 2015 roku. Przed odbiorniki przyciągnął 114,4 mln mieszkańców USA. Nieodłącznym elementem tego widowiska jest też występ muzycznej gwiazdy. W przerwie spotkania publiczności zaprezentuje się piosenkarz Justin Timberlake. - Amerykanom można wiele zarzucić, ale przy organizacji sportu są niezrównani - powiedział w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS Wojciech Michałowicz, komentator sportowy NC+.

Morawiecki o ustawie o IPN: czas przyjęcia był niefortunny

Nie ma miejsca na zakłamywanie historii - mówi premier Morawiecki. Zaprasza historyków z całego świata do Polski, obiecuje wolność badań naukowych i przyznaje, że czas na ustawę o IPN wybrano "niefortunnie". Szef dyplomacji mówi o kryzysie. Na spotkanie korpusu dyplomatycznego z Marszałkiem Senatu nie przychodzą ani ambasador Izraela, ani Stanów Zjednoczonych.

"Mogą powstać podziały". Ostrzeżenie zza oceanu

Pytany o protesty Izraela i Stanów Zjednoczonych premier Mateusz Morawiecki odpowiada, że to tylko chwilowe osłabienie relacji. Oby tak było, ponieważ przez 30 lat wybitni Polacy i najważniejsi politycy walczyli o to, aby antysemityzm nigdy nie stał się wizytówką Polski.

Wjechał w bramki na A2, trzeźwiał ponad dobę. Jaka kara czeka Łotysza?

Kierowca rozpędzonego do prędkości 100 kilometrów na godzinę tira, wjechał w kolejkę samochodów przed bramkami na autostradzie A2. Jechał z włączonym tempomatem i trzema promilami alkoholu w organizmie. Był tak pijany, że nie był w stanie iść. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego przyznają, że nie da się złapać każdego pijanego kierowcy.

Prognoza pogody na sobotę 3 lutego

W sobotę pochmurno z przejaśnieniami. Na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce przelotny śnieg. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Lubelskiej i Świętokrzyskiej dość intensywne opady śniegu (do 20 cm w ciągu 12 godzin). W górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej ponad 20 cm. Temperatura maksymalna od 1 stopni Celsjusza na Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 993 hPa.

Ośmiolatek uratował sąsiadów. Dostał medal od ministra

Ma osiem lat i uratował sąsiadów. A to dzięki temu, że jako jedyny zauważył rozprzestrzeniający się pożar ich domu i zaalarmował o zagrożeniu. Mały Przemek Banula został odznaczony przez szefa MSWiA medalem "Młody Bohater". To wszystko podczas promocji prawie 200 funkcjonariuszy policji na pierwszy stopień oficerski.

Himalaiści w pełnym składzie. "Wracamy do gry o K2"

Wracamy do gry o K2 - to słowa Adama Bieleckiego. Po kilku dniach oczekiwania trzej bohaterowie akcji ratowniczej na Nanga Parbat wrócili do kolegów przebywających w bazie pod K2. Nie ma z nimi Jarosława Botora, który z powodów rodzinnych musiał wrócić do Polski. Reszta ekipy jest na miejscu, a wyprawa na niezdobyty jeszcze zimą szczyt trwa.

Rozmowy rządu z rezydentami. "Idą w dobrym kierunku"

Są protokoły rozbieżności, ale rozmowy idą w dobrym kierunku - to słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, po spotkaniu z rezydentami. Presja czasu jest. Przybywa lekarzy, którzy wypowiadają klauzulę umożliwiającą pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Kolejne szpitale pokazują, że nie mają wypełnionych grafików. Szpital w Chełmie ma zamknąć oddział pediatrii.

Barack Obama mówił o "polskich obozach zagłady", potem przeprosił. Jak polski rząd radził sobie wtedy?

W 2012 roku prezydent Barack Obama w Gabinecie Owalnym wręczył pośmiertnie order wielkiemu Polakowi, kurierowi państwa podziemnego, Janowi Karskiemu. Użył słów "polski obóz śmierci". Wybuchł skandal. List protestacyjny do Białego Domu napisał prezydent Bronisław Komorowski i niemal natychmiast dostał odpowiedź. Bardzo osobisty list od Baracka Obamy z przeprosinami. Wtedy niektórzy liczyli na to, że po tej pomyłce, która szerokim echem odbiła się na całym świecie, łatwiej będzie wyjaśnić prawdę historyczną. I że słowa o "polskich obozach zagłady" nie będą już padać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Komorowski o ustawie o IPN: to jest katastrofa wizerunkowa Polski, którą będą odczuwali wszyscy

- Jak intencją jest obrona dobrego imienia Polski, to zakładam, że to intencja dobra, ale tutaj była realizowana w złym stylu i robiona z dramatycznymi efektami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując nowelizację ustawy o IPN. - To jest katastrofa wizerunkowa Polski, którą w pierwszym rzędzie będą odczuwali Polacy, którzy funkcjonują w świecie zachodnim, ale ostatecznie wszyscy. Nie mogę tego zrozumieć, że mówi się o dialogu, a z drugiej strony przepycha się kolanem ustawy - dodał.

"Jak to jest zgodne z prawdą, to nie wydaje mi się, by Tomek miał szansę"

- Tam jest wiele emocji. Ona to musi wyrzucić. Nie wydaje mi się, by mogła kłamać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS himalaista Leszek Cichy, komentując wywiad udzielony we francuskim szpitalu przez Elisabeth Revol. Francuska himalaistka mówiła, że ona i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat, ale zaraz potem Polak zaczął się skarżyć na ślepotę śnieżną. Zaczęli schodzić w dół, ale musiała zostawić Mackiewicza na wysokości 7200 m, ponieważ miał już symptomy "ostatniej fazy choroby wysokościowej". - Jak to jest zgodne z prawdą, to nie wydaje mi się, by Tomek miał szansę - skomentował Leszek Cichy.

Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?

O drugiej w nocy, bez poprawek, Senat przyjął ustawę, która na ostrzu noża stawia stosunki Polska-Izrael. Amerykański Departament Stanu ostrzega - ta ustawa może wpłynąć na relacje Polska-USA. - To tragiczna sytuacja międzynarodowa - mówi senator PiS i córka generała Andersa Anna Maria Anders. Pyta polityków, dlaczego tego nie przewidzieliście? A wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że "straty są niezaprzeczalne".

Prognoza pogody na piątek 2 lutego

W piątek na Podkarpaciu, południowym wschodzie i w centrum Polski opady deszczu, a na Podlasiu deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.