Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 9 listopada

Czwartek będzie pochmurny. Na Pogórzu Karpackim, Suwalszczyźnie i w górach możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie waha się. W czwartkowe południe barometry w stolicy wskażą 1010 hPa.

Ścieżka rowerowa donikąd. "Na papierze wszystko się zgadza"

Ścieżka rowerowa w Szczecinie jak tor przeszkód. Miała być wygodna, szeroka i komfortowa. I faktycznie taka jest, tylko do pewnego momentu. Potem miłośnicy jazdy na jednośladzie muszą muszą przygotować się na wyzwania. Zdaniem miejskich urzędników wszystko odbywa się zgodnie z planem.

"Są elementy, które mnie niepokoją". Prezydent o polityce MON

Oficjalne obchody święta 11 listopada prawdopodobnie znów odbędą się bez nominacji generalskich. Zgody pomiędzy Pałacem Prezydenckim i resortem obrony wciąż nie ma. Sporu o to, kto ma sprawować władzę na armią, nie ma końca. I choć ministerstwo Antoniego Macierewicza twierdzi, że to drobna różnica zdań, to sam prezydent Andrzej Duda nie kryje, że do MON ma spore zastrzeżenia m.in. w sprawie polityki kadrowej.

Biorą urlopy, wypowiadają klauzule. Rezydenci nie rezygnują z protestu

Medycy nie zawieszają swojego protestu, bo nie są zadowoleni z rządowych propozycji dotyczących finansowania służby zdrowia. Lekarze rezydenci nie wykonywali dziś planowych zabiegów m.in. Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. "Dzień bez lekarza" był również w Grudziądzu. Ponadto część rezydentów wypowiada klauzule umożliwiające pracę w dłuższym wymiarze.

Szkodzi nie tylko słuchowi. Hałas szkodliwy jak brudne powietrze

108 decybeli - tak głośna jest piła mechaniczna, młot pneumatyczny albo - jak się okazuje - kibice. Naukowcy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podczas jednego z meczy Legii Warszawa i Wisły Kraków zmierzyli poziom hałasu na stadionie. Kibice dali radę, ale eksperci ostrzegają: hałas szkodzi zdrowiu tak samo jak toksyczne związki chemiczne. Może uszkodzić nie tylko słuch, ale powoduje rozdrażnienie, bezsenność a nawet problemy z ciśnieniem.

"Słyszałem: pali się, uciekaj mamo". Wybuch w kamienicy na Pradze

Wypalone okna, zalane mieszkania - tak dziś wygląda kamienica przy Siedleckiej 34 na warszawskiej Pradze. Jedna osoba nie żyje, ranne zostało m.in półroczne dziecko. 3 osoby trafiły do szpitala. To wszystko tragiczne skutki wybuchu - prawdopodobnie nielegalnej - instalacji gazowej. Mężczyzna, w którego mieszkaniu doszło do eksplozji, jest w śpiączce. Część kamienicy jest całkowicie zniszczona, a mieszkańcy nie mogą wrócić do swoich domów.

Parada wojskowa w Moskwie. Oficjalnie niezwiązana z rocznicą rewolucji październikowej

Mija 100 lat od rewolucji październikowej. W Rosji wciąż są ludzie, dla których to powód do dumy i świętowania, a nie wspominania ofiar. Oficjalnych obchodów więc nie ma, bo Kreml też uznaje, że to temat zbyt kontrowersyjny i dzielący społeczeństwo. Zwykle uroczyście obchodzi je grupka komunistów, ale w tym roku na Placu Czerwonym były tłumy. Odbyła się wielka parada wojskowa, teoretycznie całkowicie niezwiązana z setną rocznicą rewolucji, ale z 76. rocznicą defilady z 1941 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wystawa w Paryżu poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie

Wyjątkowa wystawa w Paryżu, poświęcona wyjątkowej Polce. Wszystko z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa oficjalnie zostanie otwarta w środę i będzie czynna do marca przyszłego roku. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Jest dobra szansa, żeby sobie zepsuć stosunki z Niemcami"

- Nie ma szansy, by uzyskać reparacje wojenne. Natomiast jest dobra szansa, żeby sobie popsuć stosunki z Niemcami - tak prof. Ryszard Bugaj, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ocenił reakcję polskich władz na wypowiedz niemieckiej minister obrony. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS, słowa Ursuli von der Leyen były ciepłe i przyjazne w stosunku do Polski. - Martwi mnie bezhołowie w polskiej polityce zagranicznej - ocenił. Ostatnie spięcie na linii Warszawa-Berlin określił jako "wymyślony konflikt", a jako prawdziwie problematyczne ocenił relacje naszego kraju z Kijowem. - Jeżeli Ukraina oczekuje, że w Polsce będą swobodnie stawiane pomniki Ukraińskiej Armii Powstańczej, to jest to problem - dodał prof. Bugaj.

"Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną"

- Władimir Putin kieruje polską polityką zagraniczną - skomentował w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński, poseł koła Europejskich Demokratów. - Jeżeli przyjrzymy się temu, jak wygląda nasza dyplomacja w Europie i na świecie, to jest to jest to polityka rosyjska - uważa Kamiński, który dodał, że "jesteśmy najbardziej prorosyjskim krajem w Europie". Zdaniem drugiego gościa programu, Marka Ostrowskiego z tygodnika "Polityka", prezes PiS Jarosław Kaczyński nie interesuje się polityką zagraniczną. - Dla niego jest to nieważne - uważa publicysta. Odniósł się także do kwestii rekonstrukcji rządu i spekulacji na temat możliwej zmiany premiera. - Pani Beata Szydło jest bardzo podporządkowana i zdyscyplinowana. Nie wykazuje żadnej samodzielnej inicjatywy. To posłuszna żołnierka partii, więc nie ma potrzeby jej zmieniać - wskazał Ostrowski.

Ostatni mecz Artura Boruca w kadrze. Nie wiadomo, czy zagra "Lewy"

Występ kapitana polskiej kadry Roberta Lewandowskiego w piątkowym meczu z Urugwajem wciąż stoi pod znakiem zapytania. - Decyzja zapadnie z dnia na dzień - mówił napastnik. Najbliższy mecz reprezentacji będzie ostatnim dla bramkarza Artura Boruca. Kadrowicze już zaczynają za nim tęsknić.

Prognoza pogody na środę 8 listopada

Środa zapowiada się pochmurna z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Jednak rano miejscami warto przygotować się na mgły. Natomiast w Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim oraz w Beskidach możliwe słabe opady deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopniu Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na wschodzie okresami dość silny i w porywach osiągnie do 50 km/h.

MSZ studzi emocje po słowach niemieckiej minister

Emocje wokół słów niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen próbuje wyciszyć szef polskiego MSZ. Witold Waszczykowski mówi, że polski rząd nie chce z całej sprawy robić wielkiej dyskusji politycznej. Tłumaczeń strony niemieckiej nie chce jednak zaakceptować resort obrony, kierowany przez Antoniego Macierewicza.

"Widok tych dzieci. To boli najbardziej". Relacje świadków masakry w Teksasie

O tym, jak ogromna tragedia spotkała maleńkie miasteczko Sutherland Springs w Teksasie, świadczy to, że w strzelaninie w kościele zginął albo został ranny co dziesiąty mieszkaniec. 26 ofiar i prawie drugie tyle rannych. Uzbrojony napastnik miał na sobie kamizelkę kuloodporną, w rękach karabin szturmowy. Najpierw oddał strzały w kierunku budynku. Potem wszedł do świątyni i strzelał dalej. Jedna z ofiar miała 5 lat. Życie straciła też 14-letnia córka pastora oraz cała 8-osobowa rodzina. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Timmermans ostrzega: jeśli nie będzie żadnego postępu, nie będziemy mieli innej opcji

Prezydenckie projekty reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy jeśli chodzi o zasady i normy - mówi Frans Timmermans, który w Brukseli relacjonuje to, co dzieje się w Warszawie. I ostrzega. Jeśli nie będzie reakcji polskich władz na wnioski komisji w sprawie praworządności, to nie jest wykluczone użycie dostępnych Komisji instrumentów. Jakich? Jego Timmermans nie chce na razie ujawniać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problem USA z bronią. Lewicki: sytuacja nie do opanowania

Problem dostępu do broni jest daleko poza granicą opanowania. Nawet gdyby dziś wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży broni, to i tak w rękach ludzi jest paręset milionów sztuk broni - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem wszelka inicjatywa obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa w tym i innych problemach, i tak spotka się z ostrą reakcją mediów. - Cokolwiek prezydent zrobi lub nie zrobi, to przez 90 procent mediów jest krytykowany - ocenił. Innego zdania był dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", który szansę na zmianę w USA upatruje w metodzie małych kroków. - Polityk może wpływać na społeczeństwo. Jest wiele obszarów, które kilkadziesiąt la temu wydawały się niemożliwe do zmiany - podkreślił dr Pawłowski.

"Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta"

Reakcje uważam za przewidywalne, ale sama wypowiedz pani minister nie była do końca szczęśliwa - tak Eugeniusz Smolar, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, ocenił zamieszanie wokół wypowiedzi szefowej niemieckiego resortu obrony o Polsce. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nasi zachodni sąsiedzi oraz pozostałe państwa europejskie nie są zaskoczone chłodnymi relacjami na linii Warszawa-Berlin. - Z punktu widzenia niemieckiego sprawa jest zamknięta - dodał Smolar.