Cztery funkcje, jeden człowiek. Komisje śledcze elementem kampanii?

15.05.2018 | Cztery funkcje, jeden człowiek. Komisje śledcze elementem kampanii?
15.05.2018 | Cztery funkcje, jeden człowiek. Komisje śledcze elementem kampanii?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
15.05.2018 | Cztery funkcje, jeden człowiek. Komisje śledcze elementem kampanii?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Patryk Jaki - poseł, wiceminister, szef komisji reprywatyzacyjnej i kandydat na prezydenta Warszawy. Nie rezygnuje z żadnej funkcji, mimo wezwań opozycji. Małgorzata Wassermann, szefowa komisji ds. Amber Gold i kandydatka na prezydenta Krakowa, nawet nie odpowiada na pytanie czy dla czystości reguł nie powinna wybrać pomiędzy kampanią, albo komisją.

- Te komisje to są agencje PR-owskie do promocji pana Jakiego i pani Wassermann - twierdzi Marcin Kierwiński z PO.

Kandydaci PiS-u na prezydentów Warszawy i Krakowa mają w ręku silną polityczną broń i co najmniej pokusę jej wykorzystania. Patryk Jaki został kandydatem właśnie dzięki swojej działalności w komisji badającej reprywatyzację. Komisja Amber Gold bada zaś aferę z czasów poprzednich rządów. Z politycznymi wątkami włącznie. - Jeżeli kampania wyborcza ma być prowadzona fair, to nie wyobrażam sobie, żeby Patryk Jaki zasiadał w komisji - komentuje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy. - Jeżeli zrzekamy się funkcji publicznych, to wszyscy. Niech Rafał Trzaskowski zrezygnuje z mandatu posła - ripostuje rywal Trzaskowskiego.

"Świetnie się sprawdzają i dalej powinni zasiadać"

Zastrzeżenia i obawy opozycji nie dotyczą łączenia funkcji posła i przewodniczących komisji. Opozycja obawia się, że - jako przewodniczący i jednocześnie kandydaci - będą tak układać kalendarz prac komisji, by w kluczowych momentach kampanii zajmowały się one walką z opozycją, na przykład z Hanną Gronkiewicz-Waltz, a nie badaniem nieprawidłowości. Szefowa komisji Amber Gold na połowę września planuje przesłuchanie Donalda Tuska. Czyli w szczytowym, najważniejszym momencie kampanii samorządowej. - Świetnie się sprawdzają i dalej powinni zasiadać. To jest moja opinia - stwierdza Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z ramienia PiS. Konsekwencji takiej właśnie odpowiedzi obawia się opozycja, bo Platforma i Nowoczesna też muszą wyraźnie odpowiedzieć na pytanie, czy z komisji reprywatyzacyjnej odejdzie również Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Sam nie kandyduje na prezydenta Warszawy, ale jest oficjalnym, przedstawionym przez Rafała Trzaskowskiego kandydatem na wiceprezydenta, kluczowym człowiekiem w kampanii kandydata Platformy.

Czy Paweł Rabiej odejdzie z komisji? - Tak, rozmawiałem z nim o tym i jest gotów podjąć taką decyzję - mówi Rafał Trzaskowski. Na razie jednak Rabiej decyzji nie podjął. Stwierdził tylko, że "Komisja nie może być narzędziem politycznej walki w czasie kampanii". W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji reprywatyzacyjnej, we wtorek - ds. Amber Gold. Na razie bez zmian personalnych.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: FaktyTVN

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS