Lekarze alarmują: co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagę

26.05.2018 | Lekarze alarmują: co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagę
26.05.2018 | Lekarze alarmują: co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagę
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.05.2018 | Lekarze alarmują: co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagęMarek Nowicki | Fakty TVN

Tyją szybciej i ważą więcej niż ich rówieśnicy w Europie. Polskie dzieci w czołówce światowych statystyk. Co trzecie ma nadwagę lub otyłość. Co oznacza, że ma też poważny problem ze zdrowiem.

Lekarze w całej Polsce alarmują: co trzecie dziecko w Polsce jest już otyłe albo ma nadwagę. - Niestety obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny wzrost zachorowań na otyłość, szczególnie wśród małych pacjentów - mówi dr n. med. Robert Szafkowski, konsultant krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej.

Nawet - bardzo małych. - Niedawno miałem roczne dziecko, które ważyło 25 kg - opowiada prof. Paweł Matusik z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.

Dwadzieścia pięć kilogramów! Roczne dziecko powinno ważyć maksymalnie o połowę mniej. Im więcej lat - tym ciężej. - Mamy kilkulatki ważące 40 kilogramów. To są problemy, które zaczynają się bardzo wcześnie, to nie są tylko nastolatki - tłumaczy prof. Matusik.

Skąd ta otyłość?

Dużo kalorycznego jedzenia, słodkie napoje i mało ruchu. Niektóre nastolatki nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala. - Było kilku pacjentów w wieku 17-18 lat, których waga przekraczała 200 kg - wspomina dr Anna Mrózek, pediatra, balneolog z Uzdrowiskowego Szpitala Dziecięcego "Olszówka" w Rabce Zdroju. Dla nich jedynym ratunkiem jest już operacja bariatryczna, czyli zmniejszenie żołądka aż o 85-90 procent. Taką operację dwa lata temu przeszła Karolina Predel. Miała wtedy 17 lat i ważyła sto czterdzieści kilogramów przy wzroście nieco ponad metr siedemdziesiąt. Schudła czterdzieści kilogramów.

Otyłość wpływa na życie towarzyskie

- Jest operacja, ale potem trzeba rygorystycznie przestrzegać diety przez bardzo długi czas i trzeba jeść różnego typu papki, wszystko zmielone, itd. Trzeba pilnować diety, bo jeśli się nie będzie tego przestrzegać, to można wrócić do poprzedniego stanu lub może być jeszcze gorzej - tłumaczy 19-letnia dziś Karolina.

Takie operacje w Polsce u nastolatków to na razie duża rzadkość - lekarze wykonali ich dotąd zaledwie kilkanaście: w Warszawie w Centrum Zdrowia Dziecka i w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Powrót do normalnej wagi pozwala na powrót do normalnego życia. - Od 15 do 20 roku życia to newralgiczny okres w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, ważny okres w życiu społecznym, dlatego ważne jest, aby pacjent wtedy miał niższą wagę - tłumaczy prof. Tomasz Koszutski z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.

Tak właśnie jest - przyznaje Karolina. - Życie wywróciło się o 180 stopni, nowe osoby, które poznaję, wtedy też mnie lubili, kontaktowali się ze mną itd., ale kiedyś więzi nie były takie mocne jak teraz - dodaje.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Będą konsultacje i ekspertyzy, ale nikt nie ukrywa, że ścieżka legislacyjna będzie możliwie szybka, a intencja jest oczywista - zaostrzenie kar za nielegalną sprzedaż alkoholu, zmiany przepisów, tak by zmniejszyć jego dostępność czy możliwość reklamowania. Prace już ruszyły.

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Źródło:
Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24