Tyją szybciej i ważą więcej niż ich rówieśnicy w Europie. Polskie dzieci w czołówce światowych statystyk. Co trzecie ma nadwagę lub otyłość. Co oznacza, że ma też poważny problem ze zdrowiem.
Lekarze w całej Polsce alarmują: co trzecie dziecko w Polsce jest już otyłe albo ma nadwagę. - Niestety obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny wzrost zachorowań na otyłość, szczególnie wśród małych pacjentów - mówi dr n. med. Robert Szafkowski, konsultant krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej.
Nawet - bardzo małych. - Niedawno miałem roczne dziecko, które ważyło 25 kg - opowiada prof. Paweł Matusik z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
Dwadzieścia pięć kilogramów! Roczne dziecko powinno ważyć maksymalnie o połowę mniej. Im więcej lat - tym ciężej. - Mamy kilkulatki ważące 40 kilogramów. To są problemy, które zaczynają się bardzo wcześnie, to nie są tylko nastolatki - tłumaczy prof. Matusik.
Skąd ta otyłość?
Dużo kalorycznego jedzenia, słodkie napoje i mało ruchu. Niektóre nastolatki nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala. - Było kilku pacjentów w wieku 17-18 lat, których waga przekraczała 200 kg - wspomina dr Anna Mrózek, pediatra, balneolog z Uzdrowiskowego Szpitala Dziecięcego "Olszówka" w Rabce Zdroju. Dla nich jedynym ratunkiem jest już operacja bariatryczna, czyli zmniejszenie żołądka aż o 85-90 procent. Taką operację dwa lata temu przeszła Karolina Predel. Miała wtedy 17 lat i ważyła sto czterdzieści kilogramów przy wzroście nieco ponad metr siedemdziesiąt. Schudła czterdzieści kilogramów.
Otyłość wpływa na życie towarzyskie
- Jest operacja, ale potem trzeba rygorystycznie przestrzegać diety przez bardzo długi czas i trzeba jeść różnego typu papki, wszystko zmielone, itd. Trzeba pilnować diety, bo jeśli się nie będzie tego przestrzegać, to można wrócić do poprzedniego stanu lub może być jeszcze gorzej - tłumaczy 19-letnia dziś Karolina.
Takie operacje w Polsce u nastolatków to na razie duża rzadkość - lekarze wykonali ich dotąd zaledwie kilkanaście: w Warszawie w Centrum Zdrowia Dziecka i w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Powrót do normalnej wagi pozwala na powrót do normalnego życia. - Od 15 do 20 roku życia to newralgiczny okres w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, ważny okres w życiu społecznym, dlatego ważne jest, aby pacjent wtedy miał niższą wagę - tłumaczy prof. Tomasz Koszutski z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
Tak właśnie jest - przyznaje Karolina. - Życie wywróciło się o 180 stopni, nowe osoby, które poznaję, wtedy też mnie lubili, kontaktowali się ze mną itd., ale kiedyś więzi nie były takie mocne jak teraz - dodaje.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24