Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 23 września

Na zachodzie i południu w sobotę będzie pochmurno i deszczowo. Na terenach podgórskich sumy opadu mogą dochodzić do 50-60 mm. Wysoko w górach należy spodziewać się śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany. Okresami silniejszy, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 1002 hPa.

Najpierw była powódź, potem skażenie wody. "Kicha. Informacja była za późno"

Najpierw przyszła powódź, potem skażenie wody bakterią coli. Mieszkańcy Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie) nie mogą korzystać z wody z kranu do higieny osobistej ani do przygotowywania jedzenia. Łatwo nie jest, ale pojawiły się już beczkowozy i dostawy wody butelkowaną. Pytanie jednak, czy informacja o skażeniu nie dotarła do mieszkańców za późno?

"Spełnia się czarny sen naukowców"

- Podnoszenie się temperatur oceanów wpływa na większe parowanie. Intensywność huraganów będzie coraz większa - tłumaczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS fizyk atmosfery Dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. W tym roku huragany były bardzo silne i liczne. Fizyk wyjaśniła, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne. - Spełnia się czarny sen naukowców - oceniła. Dr Joanna Remiszewska-Michalak dodała, że na krótką metę zmian klimatycznych nie da się zatrzymać, więc do coraz silniejszych huraganów mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej będą musieli się przyzwyczaić.

Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

- Były odszkodowania dla indywidualnych osób, które były w obozach koncentracyjnych - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana, czy warto dochodzić reparacji wojennych od Niemiec. Zwróciła uwagę na to, że Polska uzyskała od Niemiec terytoria. - Myślę, żeśmy otrzymali coś, co było ważne dla Niemców, otrzymaliśmy duży majątek - oceniła, mówiąc o Ziemiach Odzyskanych. - Nie wiem, czy przy tych wszystkich niezręcznościach naszej polityki zagranicznej warto się za ten trudny problem w tej chwili brać - dodała.

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a. Na prowadzeniu Polak

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a z czasów II wojny światowej. W internetowym plebiscycie organizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i "Daily Telegraph" na prowadzeniu jest Polak Franciszek Kornicki - ostatni żyjący polski pilot walczący w bitwie o Anglię. Jeżeli wygra, jego podobizna stanie na wystawie zorganizowanej na stulecie istnienia RAF.

Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?

W niedzielę o godzinie 18:00 jasne stanie się, kto oficjalnie zostanie kanclerzem Niemiec. Czy potwierdzą się sondaże i na stanowisku zostanie Angela Merkel? Nasi reporterzy są już w Niemczech. Podróżują po kraju i wsłuchują się w opinii obywateli. Arkadiusz Wierzuk dziś był w Dreźnie - mieście, które według sondaży, nie jest wcale przychylne kanclerz Merkel. Jak wyglądają niemieckie sympatie polityczne?

Prognoza pogody na piątek 22 września

W piątek opady deszczu, miejscami intensywne (do 30 mm, na Podhalu do 40 mm). Na zachodzie kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Ziobro do nowych asesorów: zachowajcie niezależność. Opozycja: to kpina

Minister Zbigniew Ziobro do nowo mianowanych asesorów sądowych mówi o niezależności i niezawisłości. Opozycja jest poruszona, bo właśnie łamanie tych zasad zarzuca ministrowi. Zwłaszcza po tym, jak minister Ziobro bez podania powodu usunął trzy wiceprezes warszawskiego sądu okręgowego. Zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu w specjalnej uchwale wyraziło dezaprobatę. Minister powołuje się w tej sprawie na ustawę, która zdaniem opozycji jest niekonstytucyjna.

"Wiedziałem, że taty nie opuści". Owczarek uratował zaginionego mężczyznę

59-latek z województwa lubuskiego miał wyjść na spacer, ale kontakt z nim się urwał. Na nogi postawiono służby. Udało im się go odnaleźć dzięki pomocy jego psa. Owczarek niemiecki nie opuścił mężczyzny w potrzebie. Owczarek zaprowadził funkcjonariuszy do leżącego nad brzegiem rzeki nieprzytomnego 59-latka niemal w ostatniej chwili.

Trwa akcja poszukiwania dzieci. "Odnaleziono 37 ciał"

- Są sprzeczne informacje co do liczby dzieci, które zginęły w wyniku trzęsienia ziemi. Udało się znaleźć do tej pory 37 ciał, w tym pięcioro nauczycieli - mówiła na antenie TVN24 Honorata Zapaśnik, Polka mieszkająca w Mexico City.

Zandberg: wchodzenie do takiej strefy euro jak dziś, to nie byłby dobry pomysł

- Jeśli się pozbędziemy jednego z mechanizmów korekty (własnej waluty - przyp. red.), to w razie kryzysu mamy trudniejszą sytuację - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Jego zdaniem, ponieważ Polska jest "stosunkowo dużym krajem", to przyjęcie euro wiąże się z większym ryzykiem, niż dla małych krajów jak Łotwa czy Słowacja. Podkreślił, że w jego opinii nie euro jest złe, ale fakt, że "zarządza tym ktoś inny". Drugi gość programu, Adrian Zandberg z Partii Razem, podkreślił, że szybkie przyjęcie wspólnej waluty "to nie byłby dobry pomysł". - Wejście do zreformowanej strefy euro, posiadającej mechanizmy stabilizacyjne, takie jak duże europejskie publiczne inwestycje, miałoby sens - ocenił. - Dziś strefa euro pozostaje "kadłubkiem". Wejście do niej oznaczałoby wystawienie się na bardzo wysokie ryzyko - podkreślił polityk.

"Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona"

- Hasło "America first" przebiło się w przemówieniu prezydenta USA - ocenił wystąpienie Donalda Trumpa w ONZ Bogdan Szafrański z Uczelni Łazarskiego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jednocześnie przyznał, że Trump "jest zdania, że w każdym układzie powinny być korzyści dla USA". - W jego opinii, umowy wielostronne nie są dobre dla Stanów Zjednoczonych - zaznaczył Szafrański. - Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona - skomentował z kolei drugi gość programu, Michał Kobosko z Atlantic Council, odnosząc się do porównań przemówień obydwu prezydentów. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone są "kluczowym mocarstwem świata" i bez udziału USA nie jest możliwe żadne międzynarodowe działanie na skalę przekraczającą konflikt lokalny.

Wybory do Bundestagu już w niedzielę. Dadzą odpowiedzi na wiele pytań

Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? Czy strefa euro będzie miała swojego ministra? Tak brzmią kluczowe dla przyszłości UE pytania. Pytania na które odpowiedź poznamy w niedzielę, bo to, jak zagłosują Niemcy w wyborach do Bundestagu, będzie miało bezpośredni wpływ na los UE, a więc również Polski. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana

Wbrew temu, co mówili wizytujący we wtorek Polskę europosłowie, nie wstrzymano wycinki w Puszczy Białowieskiej. Owszem, harwestery nie pracowały przez jakiś czas, ale tylko dlatego, że mocno wiało. Dyrektor Lasów Państwowych rozwiał wszelkie wątpliwości.

Prognoza pogody na czwartek 21 września

W czwartek na południu, wschodzie i w centrum kraju pochmurno z opadami deszczu. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, wschodnim Mazowszu i Podlasiu opady do 20-40 mm, możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju, zachmurzenie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na wschodzie i 15 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni i północny, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na wschodzie i południu do 60 km/h. W nocy z czwartku na piątek na południu i wschodzie kraju opady deszczu do 10-40 mm.