Fala upałów zmierza do Polski

Nie z taką siłą, jak na południu Europy, ale i w Polskę uderzy gorąca fala. Jej przedsmak już odczuły zachodnie regiony kraju. A kulminacja dopiero przed nami. Są ostrzeżenia i alerty.

Doniesienia o śmierci głównego podejrzanego w aferze respiratorowej

Dziennikarze tvn24.pl ustalili, że prokuratura dysponuje niepotwierdzoną informacją, że nie żyje Andrzej I., właściciel niewielkiej firmy handlującej bronią, który na zlecenie rządu miał w trakcie pandemii dostarczyć respiratory. Wiedzę na ten temat ma także policja. Mężczyzna pod koniec 2020 roku spokojnie wyjechał z kraju, choć z zamówionych 1200 urządzeń dostarczył tylko 200.

Politycy PiS rozjechali się po Polsce. Kto za to płaci?

Kampanijne wyjazdy trwają, choć oficjalnej kampanii nie ma. Opozycja pyta o podróże polityków obozu władzy - z premierem na czele. Ile kosztuje wyjazd, ochrona i obsługa wieców z mieszkańcami, na które na dodatek nie wszyscy mieszkańcy mogą wejść?

Przybywa przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce, choć nie rośnie gwałtownie liczba hospitalizacji. Na razie nie ma potrzeby uruchamiania punktów masowego testowania - powtarza minister Niedzielski. Decyzję dotycząca czwartej dawki szczepionek poznamy najpewniej w czwartek.

Wciąż występują problemy z węglem. Politycy pytają o działania rządu

Węgla jak nie było, tak nie ma. Nie ma też masowego odzewu na apel premiera do właścicieli składów. Proponowana rekompensata jest zbyt niska, by zrekompensować straty, a na dodatek pojawiają się pytania o stracony czas. Dlaczego rząd zajął się problem dopiero w lipcu, skoro o prawdopodobnym ataku Rosji na Ukrainę wiedział od listopada 2021 roku? O zaniedbaniu mówi nie tylko opozycja.

Nie milkną komentarze po nagraniu z prezesem NBP

Na molo w Sopocie - podczas niezobowiązującej pogawędki - szef NBP ujawnia strategię walki z inflacją. Adam Glapiński został zaczepiony przez działaczkę AgroUnii. Szef NBP stwierdził, że niewykluczona jest jeszcze jedna, ale niewielka podwyżka stóp procentowych. Miałaby wynieść 25 punktów bazowych. Miał też - zresztą razem z żoną - kilka dobrych rad dla kredytobiorców.

Warszawa: odwołano wystawę poświęconą migrantom w Muzeum Narodowym

Łódź migrantów z włoskiej wyspy Lampedusa miała być częścią wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa się jednak nie odbędzie. Oficjalnym powodem są problemy organizacyjne, a nieoficjalnie - w państwowej instytucji kultury nie spodobał się temat migrantów i udzielania im pomocy.

Niebezpieczna jazda ulicami Zakopanego. "Od razu zabrałbym prawo jazdy"

Skrajnie nieodpowiedzialną i bezmyślna przejażdżkę urządzili sobie turyści po Zakopanem. Jeden z mężczyzn wszedł na dach, pozostali pasażerowie trzymali się jedynie drzwi samochodu. Na szczęście nie doszło do żadnej tragedii, ale - jak mówi jeden ze świadków tego przejazdu - niewiele brakowało.

Inflacja w Polsce najwyższa od 25 lat

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane za czerwiec, ale i tak inflacja jest najwyższa od ćwierć wieku. Ceny towarów i usług były średnio o 15,5 procent wyższe niż rok temu. Ekonomiści wskazują, że najbardziej podrożały opał, mąka i koszty transportu. Tymczasem politycy rządzący za inflację obwiniają Władimira Putina.

Kaczyński o sporze z Unią Europejską: koniec tego dobrego

W piątek Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Płocku był pytany o kamienie milowe, od których Unia Europejska uzależniła wypłaty środków dla Polski z Funduszu Odbudowy. Prezes PiS stwierdził, że "z punktu widzenia traktatów nie mamy żadnych obowiązków, żeby słuchać UE w sprawie wymiaru sprawiedliwość". W podobnym tonie wypowiadają się też inni politycy PiS-u. Jednocześnie licznik kar nałożonych na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej dalej bije.

Premier Morawiecki miał nakazać spółkom sprowadzenie węgla

Premier Matusz Morawiecki zleca interwencyjny skup węgla. Z informacji, do których dotarł Onet, wynika, że dwie spółki Skarbu Państwa do końca października mają sprowadzić 4,5 miliona ton surowca. Zakup zostanie sfinansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Do rzeki Bóbr przestały płynąć ścieki. Szef garbarni zapowiada odwołanie

Właściciel zastosował się do decyzji inspektoratu ochrony środowiska i zawiesił działalność fabryki w Lesznie Górnym. Ma to związek ze sprawą zanieczyszczenia rzeki Bóbr, którą nagłośniła Olga Orzechowska w swoim reportażu dla programu "Rozmowy o końcu świata". W pobranych z rzeki próbkach wykryto między innymi toksyczne metale ciężkie - ołów i kadm.

Kolejny dzień ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Lekarze apelują o powrót do miękkich obostrzeń

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. W piątek potwierdzono 1974 nowe przypadki, dwie osoby zmarły, wykonano niewiele ponad 7 testów. Oznacza to, że zakażona była co czwarta testowana osoba. Wzrost liczby nowych przypadków widać też w całej Europie. Lekarze apelują o powrót do tak zwanych miękkich obostrzeń, czyli zachowania dystansu, częstego mycia rąk i noszenie maseczek w pomieszczeniach czy transporcie publicznym.

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent. Najnowsze dane GUS

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od ponad 25 lat. Najbardziej podrożał opał i gaz, ale drastyczny wzrost cen widzimy codziennie też przy zakupach w sklepach czy tankowaniu na stacjach benzynowych.

Jak to jest z brutalnością polskiej policji? Incydenty są rzadkie, ale są. Brakuje szkoleń

Z raportu NIK wynika, że przypadki nieprawidłowego zastosowania środków przymusu bezpośredniego przez policjantów są rzadkie. Te jednak, które są, bulwersują opinię publiczną. - System jest warty tyle, jak bardzo z tym walczy - ocenia Piotr Kubaszewski, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Polskim policjantom brakuje specjalistycznych szkoleń, co Komenda Główna Policji obiecuje poprawić.

Lewandowski na kolejnym treningu Bayernu. Co dalej z transferem Polaka?

Robert Lewandowski kolejny dzień trenował z piłkarzami Bayernu Monachium. Wbrew wcześniejszym informacjom, Barcelona wciąż nie wysłała oferty, która zakończyłaby rozgrywkę o piłkarza. Według niemieckich dziennikarzy transfer może zostać sfinalizowany jeszcze w tym tygodniu. Z kolei hiszpańskie "Mundo Deportivo" pisze, że serial z Lewandowskim w roli głównej potrwa trochę dłużej.

Polacy pełni obaw przed sezonem grzewczym. Premier Morawiecki radzi ocieplić domy

Premier radzi Polakom, żeby ocieplali domy i mieszkania, co pomoże zmniejszyć koszty coraz droższej energii. Problem w tym, że mimo dość wysokich kosztów takiego rozwiązania, firmy zajmujące się termoizolacją i tak w tym roku nie mają już wolnych terminów. Trzeba zatem kupić węgiel, którego cena - w porównaniu do ubiegłego roku - wzrosła nawet trzykrotnie.