GUS: produkty rolne w lipcu droższe o połowę rok do roku

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego o 51,6 procent wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu do lipca 2021 roku. A to nie koniec podwyżek, bo rosną ceny nawozów. Na domiar złego Grupa Azoty oraz Anwil, z uwagi na rosnące ceny gazu, ograniczają produkcję nawozów.

Marszalek Witek zwołała pilne posiedzenie Sejmu we wrześniu

Marszałek Elżbieta Witek zwołała pilne posiedzenie Sejmu na 2 września. Posłowie mają zająć się rządowymi projektami ustaw w sprawie dodatków do innych źródeł ciepła niż węgiel, a także projektem ustawy o wsparciu dla nadodrzańskich przedsiębiorców. Opozycja domagała się zwołania posiedzenia od dawna, bo - jak przekonywała - w dobie drożyzny i szalejących cen surowców to nie był dobry czas na wakacje dla polityków.

Wiceminister "przejęzyczył się" w sprawie zarobków nauczycieli

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski swoją ostatnią wypowiedzią wywołał duże zamieszanie. Oszacował zarobki nauczyciela mianowanego, ze wszystkimi dodatkami, na prawie 7 tysięcy złotych na rękę. Później jednak wiceminister przyznał, że pomylił kwotę netto z brutto, a i ta wersja - jak mówią nauczyciele - odbiega znacznie od realnych płac. Dlatego na wrzesień zapowiadają pogotowie protestacyjne.

Środków na KPO wciąż brak, nasila się antyunijna retoryka polityków PiS

Nie jest to program, który jest naszym być albo nie być - mówi premier Mateusz Morawiecki o miliardach z Brukseli na KPO. Jednak jeszcze nie tak dawno zapewniał, że "to polska racja stanu" i "nowy plan Marshalla''. Teraz, kiedy pieniędzy wciąż brak i wciąż trwa spór o praworządność, zaostrza się antyunijna retoryka. Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski dostrzega większe zagrożenie z zachodu niż ze wschodu. To najnowszy, choć niejedyny przykład.

Część dzieci chorych na SMA wykluczona z refundacji terapii genowej

"Najdroższy lek świata" będzie refundowany w Polsce, ale tylko dla dzieci do 6. miesiąca życia i dla takich, które nie są poddawane innej terapii. Każde dziecko zasługuje na taką samą szansę - mówią zrozpaczeni rodzice dzieci chorych na SMA, dla których terapia genowa nie będzie refundowana.

Dopłaty dla ogrzewających nie tylko węglem. Rząd przyjął projekt ustawy

Tylko w ubiegłym tygodniu Polska Grupa Górnicza przez swój internetowy sklep sprzedała ponad 120 tysięcy ton węgla. Sprzedaż surowca za gotówkę przy kopalniach spółka już ogranicza. Tymczasem trwa składanie wniosków o dopłaty na zakup węgla. Takiej szansy wciąż nie mają korzystający z innych źródeł ciepła. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął w tej sprawie ustawy.

Skażona Odra. Nie milkną pytani o odpowiedzialność rządzących

W dalszym ciągu nie wiadomo, co doprowadziło do masowego śnięcia ryb w Odrze. Pierwsze doniesienia o katastrofie pojawiły się już pod koniec lipca, a rządzący uważają, że za opieszałość w tej sprawie odpowiadają zdymisjonowany szef Wód Polskich i główny inspektor ochrony środowiska. Pytania jednak o kolejne dymisji nie ustają, a opozycja mówi, że konsekwencje powinny zostać wciągnięte wobec ministrów.

Skażona Odra. Stan klęski żywiołowej nie zostanie ogłoszony

Nie ma winnego katastrofy ekologicznej na Odrze, jest za to zapowiedź specustawy, która ma pomóc przedsiębiorcom i rolnikom. Nowym prezesem Wód Polskich jest Krzysztof Woś. I polscy, i niemieccy naukowcy odkryli w Odrze toksyczne złote algi. Te glony zakwitają, kiedy woda jest zasolona.

Policjantka z Piekar Śląskich pomogła Senegalczykom za własne pieniądze

Młodym piłkarzom z Senegalu groziła deportacja, ale szczęśliwie wrócili do domu. Wszystko dzięki pewnej policjantce z Piekar Śląskich. Młodzi Senegalczycy wracali z Polski do ojczyzny. Mieli przesiadkę w Wenecji, ale zostali zatrzymani przed wejściem na pokład samolotu ze względów sanitarnych. Aspirant Aleksandra Zydyk zapożyczyła się na 27 tysięcy złotych, żeby kupić im nowe bilety, zanim skończy się im ważność wiz. Mieszkańcy Piekar Śląskich, przyjaciele i internauci zwrócili jej te pieniądze.