Premier uderza w opozycję i składa kolejne obietnice

Odwołany z funkcji szefa telewizji publicznej Jacek Kurski czeka na nową funkcję od partii. PiS zapewnia, że zadanie dla niego będzie. Jednak premier Mateusz Morawiecki o zmianach w rządzie nie chce na razie mówić. Objeżdża kraj, składa nowe obietnice i zapewnia, że rządzi lepiej niż rządziłaby opozycja.

Paraliż bloku operacyjnego w Narodowym Instytucie Onkologii

Około 20 operacji zostało odwołanych w Narodowym Instytucie Onkologii. To już kolejny kolejny dzień paraliżu bloku operacyjnego. Część instrumentariuszek wciąż przebywa na zwolnieniach lekarskich. Wszystko wskazuje na to, że to nieoficjalny protest na tle płacowym. Głos w sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapowiedział przyjrzeć się oczekiwaniom instrumentariuszek.

Kolejne miasta zapowiadają podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej

Prognoza nowych rachunków za prąd dla miejskiego przewoźnika w Kutnie oznacza katastrofę. Podwyżki cen biletów są więc nieuniknione. W Gdańsku już się to stało, a Szczecin ograniczy liczbę autobusów na trasach. Lista miast, które muszą w transporcie zbiorowym ciąć i oszczędzać, jest coraz dłuższa.

Drożyzna dobija przedsiębiorców. Ich firmom grozi upadek

Przedsiębiorcy mówią, że ich firmy - mniejsze, średnie i duże - dobija drożyzna. Wszystkich bolą ceny prądu czy gazu, ale poszczególne branże mają różne kosztowne powody do troski. Piekarzy martwi droższa o 170 procent mąka, a drukarnie bardzo drogi papier.

Samorządowcy szukają oszczędności

To będą budżety naszej samorządowej biedy - ostrzega prezydent Białegostoku. W obliczu horrendalnie wysokich rachunków za energię samorządowcy miast szukają oszczędności. Zaciskanie pasa poczują mieszkańcy. W Szczecinie będzie mniej autobusów i mogą być droższe bilety. W Ostrowie Wielkopolskim gasną latarnie, podobnie w opolskiej Dąbrowie.

Sejm przyjął projekt ustawy o dopłatach do źródeł ciepła

Dopłaty do źródeł ciepła zostały przegłosowane w Sejmie. Teraz rządowy projekt trafia do Senatu. Opozycja zapowiada poprawki i alarmuje, że w przepisach jest zapis groźny dla zdrowia i życia Polaków. Chodzi o możliwe zawieszenie na dwa lata normy jakości emisji spalin.

Co z pomocą dla przedsiębiorców poszkodowanych przez zatrucie Odry?

Katastrofa na Odrze to również katastrofa dla lokalnych przedsiębiorców. Apelowali oni o wsparcie. Teraz załamują ręce, gdy już wiedzą, że nie mają na co liczyć. W Sejmie jest rządowy projekt. Zakłada on, że przedsiębiorca czy pracownik na etacie dostaną nieco ponad 3000 złotych jednorazowo. Poszkodowani mówią, że to kropla w morzu potrzeb. Opozycja zapowiada poprawki.

Przedsiębiorcy coraz mocniej odczuwają skutki drożyzny

Najpierw produkcję, a teraz zatrudnienie redukuje jeden z największych producentów płytek ceramicznych. Kolejni więksi i mniejsi przedsiębiorcy mówią: drożyzna nas wykańcza. Rosną rachunki, rośnie presja płacowa, szaleje inflacja, drożeją produkty, klienci kupują mniej albo wcale. W efekcie biznes przestaje się opłacać.

Wiozła samochodem dzieci, mała 3,5 promila

Pijana 42-latka wjechała w ogrodzenie jednej z posesji w Rybniku. W samochodzie było czworo dzieci - w tym dwoje jej własnych. Jedno z nich trafiło do szpitala. Kobieta miała 3,5 promila. Miała też zakaz prowadzenia pojazdów.

Iga Świątek w kolejnej rundzie US Open

Iga Świątek idzie jak burza. Na US Open jest bezlitosna dla rywalek. Pierwsza rakieta świata pewnie wywalczyła wejście do trzeciej rundy. Niestety - pozostałych Polaków w grze pojedynczej już nie zobaczymy. Jako ostatni odpadł Hubert Hurkacz.

Co z dopłatami do paliw? Rząd ma pomysł, opozycja wątpliwości

Sejm skierował do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonywała, że na dziś "to jest najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki".

Szlachetna Paczka: coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Albo jedzenie, albo leki. Albo rachunki za prąd i gaz, albo opłaty za mieszkanie. Osób, które co miesiąc stają przed takim wyborem, przybywa. Według Szlachetnej Paczki w 2021 roku skrajne ubóstwo dotyczyło 4 procent Polaków. W tym roku zapewne jest gorzej. Szlachetna Paczka w tym roku chce przyjąć ponad jedenaście tysięcy wolontariuszy.

Coraz więcej Polaków decyduje się na zaciskanie pasa

Kolejne branże, samorządy i zwykli Polacy podejmują decyzję o zaciskaniu pasa. Powodem jest drożyzna, a zwłaszcza gwałtowny skok cen nośników energii. Coraz bardziej prawdopodobne jest przykręcanie kaloryferów w domach i gaszenie świateł w miejscach publicznych.

Inflacja w Polsce wciąż przyspiesza. "20 procent nie jest wykluczone"

Inflacja wciąż przyspiesza. Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że w styczniu może osiągnąć ona nawet 20 procent. Tymczasem Orlen i PGNiG mają rekordowe zyski. Rząd też ma większe wpływy dzięki inflacji, ale i tak w przyszłym roku będzie musiał pożyczyć 270 miliardów złotych. Jednocześnie Zjednoczona Prawica nie chce naprawić polskich sądów, żeby Komisja Europejska wypłaciła środki na KPO.