Polacy pełni obaw przed sezonem grzewczym. Premier Morawiecki radzi ocieplić domy

Premier radzi Polakom, żeby ocieplali domy i mieszkania, co pomoże zmniejszyć koszty coraz droższej energii. Problem w tym, że mimo dość wysokich kosztów takiego rozwiązania, firmy zajmujące się termoizolacją i tak w tym roku nie mają już wolnych terminów. Trzeba zatem kupić węgiel, którego cena - w porównaniu do ubiegłego roku - wzrosła nawet trzykrotnie.

Jarosław Kaczyński znów mówi o reparacjach od Niemiec. "Wyciąga tę sprawę tylko na użytek kampanii"

Niemcy się z nami nie rozliczyły i my tego nie popuścimy - mówił Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Grójcu. Chodzi o reparacje wojenne, ale również - jak mówił prezes PiS - o rozliczenie moralne. Rząd od lat mówi o reparacjach, ale nie złożył w tej kwestii żadnej oficjalnej noty do niemieckiego rządu. Od 2017 roku pracował specjalny zespól parlamentarny na czele z posłem Arkadiuszem Mularczykiem, który przygotował raport w tej sprawie. Nie został on jednak opublikowany. Zespół zlikwidowano, w jego miejsce powołano Instytut Strat Wojennych, który podlega kancelarii premiera.

Komisja Europejska opublikowała raport o praworządności. W nim zalecenia dotyczące Polski

Komisja Europejska opublikowała nowy raport o praworządności. W części dotyczącej Polski można przeczytać między innymi o poważnych obawach Komisji w kwestii niezależności sądownictwa, o zagrożeniach dla wolności mediów i środowiska dziennikarskiego. KE rekomenduje Polsce rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, uniezależnienie prokuratury od rządu, czy też zapewnienie uczciwych i przejrzystych procedur w sprawie udzielania koncesji dla mediów.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia uspokaja

1657 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano ostatniej doby w Polsce. Dzienna średnia zachorowań wynosi blisko 1100 osób i jest najwyższa od połowy kwietnia. Rząd na razie nie wprowadza żadnych obostrzeń i zapowiada, że nie zrobi tego dopóki liczba przypadków nie przekroczy 5 tysięcy. Tymczasem w Europie coraz więcej osób choruje na COVID-19.

Małgorzata Jacyna-Witt zawieszona w prawach członka PiS. To reakcja na wpis radnej

Radna Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Jacyna-Witt decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego została zawieszona w partii. To reakcja na wpis radnej wraz ze swym zdjęciem z pola golfowego. Nie wiadomo jednak, czy Małgorzata Jacyna-Witt dalej będzie zasiadać w radzie nadzorczej jednej ze spółek Skarbu Państwa. Radna - jak pisze w swoim oświadczeniu - przyjmuje decyzję ze zrozumieniem, ale z pracy w sejmiku województwa zachodniopomorskiego nie rezygnuje.

Kiedy nastąpi szczyt inflacji? Sprzeczne informacje NBP

Szczyt inflacji to najbliższe miesiące wakacyjne - zapewnia wiceprezes NBP, potwierdzając w ten sposób słowa Adama Glapińskiego z piątkowej konferencji prasowej. Problem w tym, że we wtorek eksperci - także z NBP - przedstawili analizy, z których wynikało, że najwyższa inflacja będzie w pierwszym kwartale 2023 roku. Może wówczas wynieść blisko 19 procent.

Kontrowersje wokół finansowania kampanii Anny Zalewskiej

Kampanię wyborczą Anny Zalewskiej, byłej minister edukacji, a obecnie europosłanki PiS, mieli w 2015 roku przynajmniej trzykrotnie wesprzeć ludzie oskarżani o okradanie kontenerów PCK - piszą dziennikarze Onetu. O tym, kto jest jej darczyńcą, posłanka miała wiedzieć - tak przynajmniej ma wynikać z zeznań jej asystenta. Rzecznik rządu twierdzi, że są to insynuacje i nie ma żadnych dowodów na to, że Anna Zalewska miała jakąkolwiek wiedzę w tym zakresie.

"Powinna się wziąć za robotę, bo efekty jej pracy są mizerne"

Radna PiS Małgorzata Jacyna-Witt zaskoczyła internautów ogłaszając, że należy do elity, ponieważ gra w golfa. Wpis w mediach społecznościowych opatrzyła zdjęciem z - jak to napisała - najlepszego w Polsce i jednego z trzech najlepszych w Europie - pola golfowego. Wspomniała też o politykach PO, którzy "haratają w gałę", a to pospolity sport. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki. Ostatecznie pani radna przeprosiła "wszystkich, których obraziła swoim wpisem".

"Nie ma czym handlować". Rząd jednak zapewnia, że węgla nie zabraknie

Węgiel to dziś czarne złoto. Brakuje tego z Rosji, stąd deficyt. Ale rząd uspokaja i zapewnia, że węgla wystarczy. Kopalnie, które miały być systematycznie wygaszane, muszą zwiększyć wydobycie. Do tego potrzeba inwestycji - mówią górniczy związkowcy i czekają na przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

Najnowsze prognozy NBP w sprawie inflacji

Dolar jest najdroższy w historii. Za amerykańską walutę trzeba dziś zapłacić ponad 4 złote i 80 groszy. Więcej kosztują także euro i frank szwajcarski. Niedobre wiadomości płyną też w sprawie inflacji. Będzie wysoka i według prognoz NBP - jej szczyt przypadnie na pierwszy kwartał 2023 roku. Bank centralny zapowiada też duże - dwucyfrowe - wzrosty cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych.

"Najgorsze jest przed nami"

Wybrali strategię "nie walczymy na poważnie z inflacją aż do wyborów" - tak o drożyźnie, rosnących stopach procentowych i reakcji rządu mówił w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski. Ekonomista nie ma wątpliwości, że przed nami ciężkie czasy. Już teraz inflacja jest rekordowa - najwyższa od ćwierć wieku.

Nieprzychylny transparent na spotkaniu z premierem. Do akcji wkroczył burmistrz

W Rypinie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Było gorące powitanie na scenie i gorące emocje przy barierkach. Nie wszyscy zostali wpuszczeni. Szef rządu głosów krytycznych nie usłyszał, za to burmistrz zauważył nieprzychylny transparent i go wyrwał. Zhańbił tym urząd - grzmiała w Rypinie posłanka Lewicy. Chwile później na jej konferencji niespodziewanie pojawił się sam burmistrz.

Barcelona szykuje nową ofertę za Roberta Lewandowskiego

50 milionów euro - tyle na stole ma położyć Barcelona, żeby pozyskać Roberta Lewandowskiego. Tak twierdzi niemiecki portal Sport1. Jeśli w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nie dojdzie do porozumienia w sprawie transferu, piłkarz we wtorek jest oczekiwany na pierwszym treningu w Monachium.

Adam Glapiński na konferencji mówił o euro, Niemcach i obronności. Wzbudził kontrowersje

Na piątkowej konferencji prasowej, która miała być poświęcona kolejnej podwyżce stóp procentowych, prezes NBP Adam Glapiński nie tylko atakował polityków opozycji, ale też zaskakiwał kolejnymi deklaracjami. Zapowiedział, że dopóki pozostaje na stanowisku, to Polska do strefy euro nie wejdzie. Stwierdził także, że Niemcy czyhają na naszą suwerenność. Uznał też, że to dzięki bankowi centralnemu Polskę stać na zakup najnowocześniejszego sprzętu wojskowego.

Transfer Roberta Lewandowskiego wciąż pod znakiem zapytania

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie transferu Roberta Lewandowskiego. Polak mówił, że nie wyobraża sobie gry w Monachium, ale władze niemieckiego klubu odrzuciły kolejną ofertę Dumy Katalonii. Jeśli do wtorku nie dojdzie do porozumienia, to Lewandowski jest oczekiwany w Monachium na pierwszym treningu przed nowym sezonem.