Rosjanie zdobyli obwód ługański. Papież chce się udać do Moskwy, a potem do Kijowa

Ukraińcy wycofali się z Lisiczańska, a Rosjanie przekraczają Doniec. Prezydent Zełenski podkreśla, że jego kraj niczego nie oddaje i wróci na tereny zdobyte przez wroga. Rosjanie nie tylko niszczą, ale też kradną. W Turcji zatrzymano statek z ukraińskim zbożem. O pokój apeluje papież, który zapowiedział, że uda się do Kijowa, ale najpierw chce spotkać się z Putinem w Moskwie.

W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Kiedy prezydent Andrzej Duda leciał na szczyt NATO w Madrycie, opozycja żałowała, że czyni to bez wspólnych ustaleń. Teraz Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli opozycji do siebie. W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone temu, co przyniósł szczyt. Na pierwszym planie znalazło się bezpieczeństwo Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Open’er Festival 2022 dobiegł końca

Wybrzmiały ostatnie dźwięki Open'era. Na lotnisku w Gdyni zabawa trwała przez cztery dni. W niektórych dniach na lotnisku Gdynia-Kosakowo bawiło się około dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób. Ostatniego dnia festiwalu na scenie wystąpili między innymi Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Young Leosia i Jessie Ware.

Czterech Polaków powalczy o zwycięstwo w Tour de France

Czterech Polaków na starcie najważniejszego wyścigu kolarskiego w sezonie. Mowa oczywiście o Tour de France. Kolarze z całego świata rywalizowali już na pierwszym 13-kilometrowym odcinku. Od startu do mety, czyli z Kopenhagi do Paryża, łącznie przejadą ponad 3346 kilometrów w 21 etapach.

Sławomir Sierakowski zbiera pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy

Chcą pomóc walczącej Ukrainie i zrzucają się na bojowego drona. Zbiórkę w sieci zainicjował dziennikarz Sławomir Sierakowski. Odzew jest ogromny. W ciągu czterech dni udało się zebrać dwa i pół miliona złotych. Potrzeba ponad 10 razy więcej. Bayraktar to dron bojowy produkowany w Turcji.

Polityczna ofensywa w Polsce. Liderzy partii mówili o inflacji

Inflacja w Polsce jest najwyższa od ćwierć wieku. Ceny straszą, a niekiedy stawiają przed wyborem. Co oni zrobili z krajem, gdzie problemem staje się woda i chleb - pyta na konwencji PO Donald Tusk, a lider ludowców przedstawia plan walki z drożyzną. Koniec wysokiej inflacji zapowiada prezes PiS.

Nawałnice szalały nad Polską. Ewakuowano uczestników Open’er Festival

Pozrywane dachy, połamane drzewa, zalane ulice, ewakuowani festiwalowicze. Nawałnice szalały nad Polską. Wiało, lało i grzmiało. Strażacy dostali prawie 4000 zgłoszeń. Niebezpiecznie było między innymi w województwie pomorskim. Nawałnica pokrzyżowała rozkład jazdy Open’er Festival. Zamiast muzyki były grzmoty, zamiast gwiazd błyskawice, zamiast zabawy pilna ewakuacja w strugach deszczu.

Pracownicy skarbówki będą mogli sprawdzać konta bankowe podatników

Przeglądanie wpływów i przelewów przez urzędy skarbowe to nic nowego. Do tej pory jednak dotyczyło to głównie osób podejrzanych o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Urzędnicy będą teraz mogli sprawdzić konta bankowe podatników już na etapie postępowania przygotowawczego lub czynności wyjaśniających.

Od 1 lipca obwiązuje niższa stawka PIT - 12 procent zamiast 17 procent

W środku roku podatkowego rząd wprowadza duże zmiany w podatkach. Mają przykryć wtopy flagowego programu PiS, czyli Polskiego Ładu. Od teraz obowiązują nowe, niższe stawki PIT dla większości podatników - znika ulga dla klasy średniej. Rządzący nazywają to uproszczeniem, a opozycja kolejnym chaosem. Przez gąszcz zmieniających się przepisów muszą teraz przejść księgowi.

Znowu można wjechać do miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy

Po 10 miesiącach znowu można wjechać do miast, miasteczek i wsi przy polsko-białoruskiej granicy. Cieszą się lokalni przedsiębiorcy stęsknieni za turystami. Dla nich to były chude miesiące. Hotele i pensjonaty stały prawie puste. Teraz zakaz wjazdu znika, ale nie można zbliżać się do nowego ogrodzenia na granicy.

Nie wszyscy sędziowie TK opublikowali swoje oświadczenia majątkowe

Miała być pełna transparentność, a jest duży opór w publikowaniu oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zwlekała z tym sama prezes Julia Przyłębską. Ona i dziewięcioro innych sędziów opublikowali ostatecznie oświadczenia. Inni mają opory, w tym Krystyna Pawłowicz, która głosowała za ich jawnością, gdy była posłanką.

Podniebny chaos w Europie. Problemy są również w Polsce

Odwoływane są loty, a na lotniskach widać olbrzymie kolejki. Brakuje tam ludzi, pracowników, są strajki i jest chaos. Latanie po Europie to wyzwanie. Problemy doleciały także do Warszawy. Z lotniska Chopina nie odleciały cztery samoloty.

Zorganizowali "zawody w piciu alkoholu", w ich trakcie zmarła kobieta. Sześć osób usłyszało zarzuty

Grupa młodych mężczyzn w wieku od 19 do 22 lat miała zorganizować "zawody" w piciu alkoholu. W wyniku nieodpowiedzialnej zabawy zmarła 37-latka. Mężczyźni mieli dostarczyć kobiecie alkohol, a później dopingowali ją do picia. Libację nagrywali telefonami komórkowymi. Uciekli, gdy 37-latka straciła przytomność. Dwóch z nich prokuratura oskarżyła o nieumyślne spowodowanie śmierci, czterech o nieudzielenie pomocy i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ponad ćwierć miliona złotych oszczędności, dom z basenem. Julia Przyłębska ujawniła majątek

Z oświadczenia majątkowego prezes Trybunału Konstytucyjnego wynika, że Julia Przyłębska zgromadziła ponad 250 tysięcy złotych i 25 tysięcy euro oszczędności. Prezes TK jest też właścicielką domu z basenem i to on wzbudza sporo pytań. Znajduje się niedaleko Warszawy, około 20 kilometrów od siedziby Trybunału, a mimo to prezes korzysta z mieszkania służbowego. Ma do tego prawo, ale politycy opozycji mówią jednak o nadużyciu. Jednak nie wszyscy sędziowie zdecydowali się ujawnić swoje majątki, w tym sędzia Krystyna Pawłowicz.