Adam Glapiński na konferencji mówił o euro, Niemcach i obronności. Wzbudził kontrowersje

Na piątkowej konferencji prasowej, która miała być poświęcona kolejnej podwyżce stóp procentowych, prezes NBP Adam Glapiński nie tylko atakował polityków opozycji, ale też zaskakiwał kolejnymi deklaracjami. Zapowiedział, że dopóki pozostaje na stanowisku, to Polska do strefy euro nie wejdzie. Stwierdził także, że Niemcy czyhają na naszą suwerenność. Uznał też, że to dzięki bankowi centralnemu Polskę stać na zakup najnowocześniejszego sprzętu wojskowego.

Transfer Roberta Lewandowskiego wciąż pod znakiem zapytania

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie transferu Roberta Lewandowskiego. Polak mówił, że nie wyobraża sobie gry w Monachium, ale władze niemieckiego klubu odrzuciły kolejną ofertę Dumy Katalonii. Jeśli do wtorku nie dojdzie do porozumienia, to Lewandowski jest oczekiwany w Monachium na pierwszym treningu przed nowym sezonem.

Afera mailowa. Wiceprezes TK miał pisać do premiera pod pseudonimem "Lucius Domitius"

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński miał napisać maila do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk miał upewniać się, czy wiadomość dotarła - wynika z kolejnej opublikowanej w sieci korespondencji, która ma pochodzić z prywatnej skrzynki Dworczyka. Pytany o tę korespondencję premier z uporem powtarza, że nie da się wciągnąć w rosyjską narrację. Z kolei zdaniem Donalda Tuska z maili "wyłania się obraz klasycznego państwa mafijnego".

Pokaźny majątek kierowcy Jarosława Kaczyńskiego

Jest nie tylko kierowcą prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Cieślikowski pełni również funkcję warszawskiego radnego z ramienia tej partii i zasiada w radach nadzorczych kilku spółek. Z jego oświadczeń majątkowych wynika, że odkąd pracuje dla PiS - dorobił się ponad miliona złotych. Jest współwłaścicielem kilku domów, a cały jego majątek jest w tej chwili wart około trzech milionów złotych.

Nie milkną komentarze w sprawie maila o Julii Przyłębskiej

Nawet, jeśli mail byłby prawdziwy, to nie zawiera żadnych informacji, które wskazywałyby, że tu było jakieś umawianie czegokolwiek - mówi Julia Przyłębska, odpowiadając na zarzuty, że kierowany przez nią Trybunał Konstytucyjny wydaje wyroki na polityczne zamówienie. Jeszcze kilka dni temu utrzymywała, że maile pochodzą z niesprawdzonych źródeł, że to rosyjska wojna informacyjna i że nie da się zastraszyć rosyjskim prowokatorom. Do tej pory nikt z rządzących nie wskazał ani jednego przykładu nieprawdziwego maila.

300 procent podwyżki u państwowego giganta

300 procent podwyżki za prąd u państwowego giganta. PGNiG - poza trzykrotnym wzrostem samej stawki za prąd - podniósł też opłatę handlową – z 6 do 35 złotych miesięcznie. Spółka ma kilkadziesiąt tysięcy odbiorców, ale podobne podwyżki już wprowadzają lub planują energetyczne giganty, które sprzedają prąd do milionów gospodarstw domowych. Na tym jednak podwyżki się nie skończą. Od listopada klienci muszą się liczyć z nowym, jeszcze wyższym cennikiem opłat.

Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych

Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych. Oznacza to, że z czasowego zawieszenia spłat rat kredytów będą mogły skorzystać osoby, które spłacają złotówkowy kredyt zaciągnięty na własne mieszkanie. Rozwiązanie nie dotyczy ani frankowiczów, ani osób, które zaciągnęły kredyty na mieszkania przeznaczone na wynajem. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Andrzej Duda uważa, że wakacje kredytowe powinny być dostępne przede wszystkim dla tych, którzy są rzeczywiście w trudnej sytuacji. Ale nie wyklucza, że ustawę podpisze.

Dwa uderzenia piorunów na nagraniu z policyjnego radiowozu

Spektakularne nagranie z Florydy. Patrol lokalnej policji nagrał z bardzo bliska uderzenie pioruna. A właściwie dwa uderzenia. Pierwsze trafia samochód jadący kilka metrów przed policyjnym wozem. Drugi uderza już w maskę radiowozu. Na szczęście - co podkreślają policjanci - nikomu nic się nie stało.

Adam Glapiński o kolejnej podwyżce stóp procentowych

Inflacja, drożyzna i wysokie stopy procentowe dają się we znaki coraz większej liczbie Polaków. Końca podwyżek nie widać. Rada Polityki Pieniężnej już po raz 10. podniosła stopy procentowe, a to oznacza kolejny wzrost rat kredytów. Podwyżka stóp procentowych także odbija się na złotówce - a ta w ostatnich dniach znacznie osłabiła się w stosunku do dolara, franka szwajcarskiego czy euro. Z każdą kolejną podwyżką coraz trudniej poukładać domowe budżety.

Wiceministrowie rządu PO-PSL mieli być inwigilowani Pegasusem

Pegasus był wykorzystywany przez CBA w śledztwie dotyczącym prywatyzacji firmy CIECH przez rząd PO-PSL, ujawniła "Gazeta Wyborcza". Podsłuchiwani mieli być między innymi dwaj wiceministrowie skarbu. Politycy PiS jeszcze przed wyborami w 2015 roku sprawę prywatyzacji CIECH-u wymieniali jednym tchem obok afery Amber Gold i afery hazardowej.

Pytania o działania służb w sprawie afery mailowej bez odpowiedzi

Nie milkną echa po wycieku kolejnej korespondencji z prywatnej skrzynki ministra Michała Dworczyka. Chodzi o maila dotyczącego spotkania Dworczyka z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. Przedstawiciele rządu mówią, że to rosyjska wojna informacyjna, ale jednocześnie unikają odpowiedzi na pytanie, co w sprawie tego i poprzednich wycieków zrobiły polskie służby.

Sobótka: para jechała autem z trójką dzieci, oboje byli pijani, a kierowca w dodatku pod wpływem narkotyków

Policjanci zatrzymali do kontroli pod Sobótką osobowego opla. Okazało się, że kierujący mężczyzna był pijany i pod wpływem narkotyków. Jego współpasażerka też była pijana. Miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. 32-latek i 23-latka podróżowali z trójką dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do czterech lat. Ponadto w samochodzie znaleziono amfetaminę.

Wydłużenie maksymalnej kary więzienia do 30 lat. Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie

Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Projekt nowelizacji zakłada podwyższenie maksymalnej długości kary pozbawienia wolności z 15 lat do 30 lat, a także likwidację osobnej kary 25 lat pozbawienia wolności. Ostrzej mają być karani sprawcy zabójstw czy gwałciciele, a także pijani za kierownicą. Opozycja jednak twierdzi, że ważniejsze od wysokości kary jest zagwarantowanie jej nieuchronności.

Rząd przyjął uchwałę, że ministrowie nie powinni publicznie krytykować innych ministrów

Minister Zbigniew Ziobro i posłowie Solidarnej Polski wielokrotnie publicznie krytykowali premiera i rząd, który tworzą. Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę, zgodnie z którą "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd", a ponadto ministrom nie należy "publicznie kwestionować działalności innego członka rządu".

Afera mailowa. Mateusz Morawiecki o mailach w sprawie TK: rosyjska prowokacja

Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy minister Michał Dworczyk spotykał się z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, by omawiać sprawy toczące się przed Trybunałem. Zamiast tego powtarzał słowa o "rosyjskiej prowokacji". Z kolei minister Henryk Kowalczyk przekonuje, że "takie rozmowy to naturalna sprawa".

Afera mailowa. Dworczyk miał omawiać z Przyłębską działania Trybunału Konstytucyjnego

Jak wynika z kolejnej ujawnionej korespondencji, szef kancelarii Michał Dworczyk konsultował z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską działania TK. W opublikowanym mailu napisał do premiera Mateusza Morawieckiego, że "omówił z panią prezes 3 tematy". Julia Przyłębska twierdzi, że z nikim nie omawiała żadnych orzeczeń. Opozycja nie daje temu wiary i padają zarzuty o łamanie konstytucji. Jest też zawiadomienie do prokuratury.