Inflacja w Polsce wciąż przyspiesza. "20 procent nie jest wykluczone"

Inflacja wciąż przyspiesza. Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że w styczniu może osiągnąć ona nawet 20 procent. Tymczasem Orlen i PGNiG mają rekordowe zyski. Rząd też ma większe wpływy dzięki inflacji, ale i tak w przyszłym roku będzie musiał pożyczyć 270 miliardów złotych. Jednocześnie Zjednoczona Prawica nie chce naprawić polskich sądów, żeby Komisja Europejska wypłaciła środki na KPO.

Zielona Góra: zastępca dyrektora pogotowia nagrany. "To kiła i mogiła, ja się tu nie narobię"

Ratownicy od miesięcy alarmowali, że w jeleniogórskim pogotowiu źle się dzieje. Nie widywali swojego przełożonego, ich apele o pomoc zostawały bez odzewu. Sprawę postanowili nagłośnić. Dyrektor ds. medycznych Adam Sobolewski został nagrany. Mówił o tym, jak się urządził na stanowisku, że on się tam nie narobi, a pogotowie to w ogóle jest "kiła i mogiła". - Układy są, jakie są - stwierdził. Po upublicznieniu nagrań został zwolniony.

Andrzej Izdebski zmarł czy nie? "Mogliśmy mieć do czynienia ze sfingowaniem śmierci"

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", przez co najmniej osiem dni w bazach osób poszukiwanych strefy Schengen nie było żadnego wpisu dotyczącego Andrzeja Izdebskiego. Dokładnie w tym czasie - 20 czerwca - handlarz miał umrzeć w Albanii. Policja wpisała go do bazy osób poszukiwanych dopiero tydzień później. Andrzej Izdebski był handlarzem bronią, który miał dostarczyć Ministerstwo Zdrowia respiratory w niesławnej transakcji. Ostatecznie nie wywiązał się z kontraktu, a Skarb Państwa nie odzyskał wszystkich pieniędzy.

Zły początek nowego roku szkolnego. W edukacji wrze jak w kotle

Praca w kilku szkołach, napięte plany lekcji, wciąż za małe zarobki i nowy przedmiot budzący ogromne kontrowersje - to wszystko powody do frustracji nauczycieli, którzy naszym dzieciom nadal chcą przekazywać wiedzę. Czy tak powinna wyglądać szkoła tuż przed pierwszym dzwonkiem? Minister edukacji nie widzi tych problemów, ale zajął się tym, by podręcznik do HiT-u można było kupić na poczcie.

Anwil i Azoty wznawiają produkcję. Cała sytuacja wywołuje wiele pytań

Najpierw usłyszeliśmy, że zatrzymano produkcję nawozów przez wysokie ceny gazu. Te wcale nie spadły, ale zapadły decyzje o wznowieniu produkcji w należącym do Orlenu Anwilu. Grupa Azoty też uruchomiła produkcję, ale na niższym poziomie. Na jakiej podstawie te decyzje są podejmowane? Kto i jak je podejmuje?

Zatrucie Odry. Andrzej Duda: instytucje zadziałały chaotycznie, za późno

Po ponad trzech tygodniach od ujawnienia katastrofy ekologicznej na Odrze badania polskich i niemieckich naukowców potwierdziły obecność w rzece tzw. złotych alg, czyli toksycznych słonowodnych glonów. W normalnych okolicznościach nigdy nie mogłyby zakwitnąć w rzece. Służby wciąż nie wiedzą, kto i czym zatruł Odrę. Prezydent Andrzej Duda ocenił, że instytucje państwa zadziałały chaotycznie i za późno.

Dzień kontroli poselskich. Mnożą się pytania w sprawie wstrzymania produkcji nawozów

Posłowie Koalicji Polskiej weszli w poniedziałek do siedziby zakładów azotowych Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Opozycja szuka informacji o tym, kto i co wiedział o planach Grupy Azoty w sprawie wstrzymania produkcji nawozów i dwutlenku węgla dla branży spożywczej. Przedsiębiorstwo chemiczne Anwil rano poinformowało o wznowieniu produkcji nawozów i surowego CO2.

Szymon Pelc przejechał na wózku z Wrocławia do Gdańska

Szczęśliwy finał historii 24-letniego Szymona Pelca z Wrocławia. Za sobą ma pokonanych 500 kilometrów, a przed sobą wielkie marzenie, by znów chodzić. Szymon Pelc przejechał na wózku z Wrocławia do Gdańska. W ten sposób zbiera fundusze na kosztowną operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy Szczecina alarmują o skażeniu Bukowej

To dziś ściek, nie rzeka. Smród jest nie do opisania - mówią mieszkańcy szczecińskiego osiedla Gumieniec. Przepływa tamtędy Bukowa, zanim wpadnie do Odry. Obok jest park, place zabaw, ogródki działkowe. Jest i małe jezioro. Teraz prawie nikt tam nie przychodzi. Wody Polskie najpierw o skażenie podejrzewały działkowców. Źródło zanieczyszczenia postanowiła znaleźć szczecińska radna Dominika Jackowski. Okazało się, że wodę najprawdopodobniej zanieczyścił jeden z zakładów przy ulicy Łukasińskiego.

Wybuch w Bogatyni. Dwie osoby zostały ranne

Dwie osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko, po wybuchu gazu w bloku mieszkalnym w Bogatyni. Mężczyzna trafił do szpitala z poparzeniami pierwszego i drugiego stopnia. Z budynku ewakuowano mieszkańców dwóch klatek schodowych. Wybuchła prawdopodobnie butla z gazem. Dokładne przyczyny bada policja, a śledztwo w sprawie wszczęła prokuratura.

Brak CO2 na rynku może doprowadzić do kolejnych problemów

Jeżeli dostawy dwutlenku węgla i suchego lodu naprawdę staną, to produkcja żywności też stanie. Zapasów już starczy tylko na siedem dni. Widmo wstrzymania produkcji to dla rządu fałszywy alarm, ale problem jest. Na alarm biją producenci żywności i rolnicy. Rząd ma się zająć tą kwestią na najbliższym posiedzeniu. Zapewnia, że trwają pracę nad jakimś rozwiązaniem. Osobiście za to odpowiedzialni są wicepremierzy Kowalczyk i Sasin.

Zbliża się rok szkolny. Na horyzoncie stare i nowe problemy

Brakuje kilkunastu tysięcy nauczycieli. ZNP mówi o 18 tysiącach wakatów, a Ministerstwo Edukacji i Nauki o 13 tysiącach. Braki są wyraźne i odczuwalne. To jeden z najważniejszych, ale nie jedyny problem w nowym roku szkolnym. Pierwszy września to także początek akcji protestacyjnej nauczycieli, którzy domagają się podwyżek.

W Polsce wciąż brakuje węgla. Wielkie kolejki przed kopalniami

W kilkukilometrowych kolejkach czekają nawet tydzień. Są cierpliwi, bo w nagrodę węgiel kupią taniej niż u pośredników. Tak jest przed kopalnią Bogdanka. Niebawem kolejka może być już krótsza. To dlatego, że trzeba się będzie do niej zapisać i przyjechać dopiero we wskazanym terminie.

Paweł Mucha dołączy do zarządu NBP

Paweł Mucha od 1 września dołączy do zarządu NBP. O jego powołaniu zdecydował prezydent. W 2021 roku członkowie zarządu NBP w ciągu roku zarobili niemal trzy miliony złotych.

Lekarze w Łodzi uratowali życie 5-latka. Jego serce przebił kilkucentymetrowy drut

Do Centrum Matki Polki w Łodzi trafił 5-letni chłopiec z przebitym sercem przez drut. Dziecko bawiło się na podwórku, gdy doszło do wypadku z udziałem kosiarki. Na koszulce chłopiec miało ślad krwi, a na skórze między żebrami jedynie draśnięcie. Dopiero w szpitalu okazało się, że ma w organizmie ciało obce. 5-latkowi szybko pomocy udzielili lekarze i uratowali mu życie.

Środki na KPO oddalają się coraz bardziej. Sytuację zaognia antyunijna retoryka polityków PiS

W Prawie i Sprawiedliwości nasila się antyunijna retoryka. Europoseł Karol Karski sugeruje, że Niemcy prowadzą na terenie Polski wojnę hybrydową, a Zdzisław Krasnodębksi, że zagrożenie dla polskiej suwerenności ze strony Zachodu jest większe niż ze strony Wschodu. Od słów europosłów inni politycy obozu rządzącego się nie odcinają, a premier zmienia narrację w sprawie KPO.

Premier: zatrucie Odry raczej naturalne, rzeka się odradza. A martwe ryby płyną

Wojewoda dolnośląski odwołuje zakaz połowu ryb w Odrze, a zachodniopomorski utrzymuje zakaz korzystania z rzeki do odwołania. Odrą płynie druga fala śmierci, która niesie truchła śniętych ryb. Przyczyny katastrofy ekologicznej wciąż nie zostały ustalone. - Coraz więcej wskazuje na to, że było to zdarzenie o charakterze naturalnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Widzimy, że Odra się szybko odradza - dodał.

Ciągnik za półtora miliona złotych w prezencie ślubnym. Wiceminister rolnictwa w ogniu krytyki

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk miał dostać w prezencie ślubnym ciągnik wart 1,5 miliona złotych. Wzbudziło to zainteresowanie wśród polityków opozycji - tym bardziej, że to przekazaniem sprzętu wiceministrowi chwali się sam diler. Norbert Kaczmarczyk w internecie napisał, że firma praktykuje uroczyste przekazanie ciągników, a właścicielem maszyny koniec końców pozostaje jego brat, z którym w jednym domu prowadzi działalność rolniczą.