33 lata temu biała łuna przecięła niebo nad Czarnobylem

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy w elektrowni atomowej na Ukrainie. Biała łuna przecięła czarnobylskie niebo dwukrotnie, bezpowrotnie zmieniając życie w całej okolicy. 31 osób zmarło, ponad dwieście zapadło na chorobę popromienną, a tysiące musiało pod przymusem opuścić swoje domy. Wrócili tylko nieliczni.

Ostatni album The Cranberries. Partie wokalne nagrała jeszcze Dolores O'Riordan

The Cranberries wydaje swój ósmy studyjny album pod znamiennym tytułem "In the end". Tak jeden z najważniejszych zespołów lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku żegna się z fanami. Album premierę ma ponad rok po śmierci wokalistki grupy Dolores O'Riordan. Artystka zdążyła nagrać partie wokalne do wszystkich jedenastu piosenek.

Chcieli wyłudzić 160 milionów zwrotu podatku VAT. Sąd obniżył kary oskarżonym

Chcieli wyłudzić 160 milionów złotych zwrotu podatku VAT za sprzedaż obrazów, które miały być warte rzekomo 2 miliardy złotych. Plan legł w gruzach. Teraz 32-letni dekarz, autor wątpliwych dzieł sztuki, trafi do więzienia na dwa i pół roku, a 28 letni rzeźnik, który był ich nabywcą, na dwa lata. Sad Apelacyjny w Łodzi zmniejszył wysokość kary. Swoją decyzję argumentował tym, że wyrok pierwszej instancji był zbyt surowy.

Opozycja chce odwołania minister Zalewskiej. Głosowanie w nocy

W czwartek Sejm ma się zająć wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej. Głosowanie zaplanowano na późną noc. Politycy Platformy Obywatelskiej zarzucają Zalewskiej, że spowodowała chaos w edukacji i doprowadziła do strajku nauczycieli.

Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus po pierwszym czytaniu

Równolegle do prac nad specustawą oświatową, gdy rząd zapewnia, że niemożliwe jest spełnienie żądań płacowych nauczycieli, Sejm zajął się też projektem miliardowego programu rozszerzenia programu Rodzina 500 plus. Tym razem świadczenia maja być także na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Na sali znowu zabrakło minister finansów.

Strajk zawieszony, sejmowy ekspres pędzi dalej. Mazurek: na wszelki wypadek

Wystarczyło jedno popołudnie i Sejm uchwalił specustawę oświatową. Wieczorem ma ją przegłosować Senat. Mimo ogłoszenia decyzji o zawieszeniu strajku, PiS w ekspresowym tempie proceduje ustawę, która pozwala na wystawianie ocen uczniom, nawet jeśli nie zbiorą się rady pedagogiczne. Nie zgadzamy się, żeby oceny roczne dzieciom wystawiał ktoś obcy - mówią nauczyciele. Rząd odpowiada, że musi mieć zabezpieczenie, a nauczycieli zaprasza na organizowane przez siebie rozmowy okrągłego stołu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września". ZNP zawiesza strajk

Zawieszamy strajk - ogłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego i podziękował uczestnikom za determinację i wytrwałość. ZNP zapewnia, że do żądań płacowych wróci we wrześniu. Związkowcy zapowiadają też promocję programu Szkoła na Szóstkę. Mówi między innymi o zwiększeniu nakładów na edukację, odchudzeniu podstaw programowych, zmniejszeniu ilości nauki pamięciowej, ograniczeniu biurokracji i zwiększeniu autonomii szkół.

SKO wydało decyzję w sprawie Srebrnej

Wraca sprawa budowy w Warszawie dwóch bliźniaczych wież przez spółkę Srebrna. Po tym jak na budowę nie zgodził się ratusz, decyzję odrzuciło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

"W krótkim terminie o porozumienie będzie trudno"

Coraz mniej czasu na wystawianie świadectw i dopuszczanie do matur. Rząd zaprasza na piątkowe rozmowy okrągłego stołu, ale co do plac nauczycieli mówi, że sprawa jest zamknięta. Więcej pieniędzy nie ma i związki mogą się tylko podpisać pod tym, co rząd proponował wcześniej.

"Szkoła nie zasługuje na taki cyrk". Co z okrągłym stołem?

Marnej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy - tak minister Jacek Sasin odpowiada na zastrzeżenia ZNP dotyczące formuły rozmów okrągłego stołu. Rozmowy odbędą się na Stadionie Narodowym. Rząd rozsyła zaproszenia i wyjaśnia, że część uczestników będzie losowana. Związki organizujące strajk nauczycieli ogłosiły, że ich reprezentantów na stadionie nie będzie. Swojej obecności nie potwierdza też opozycja.

Plan rządu dla maturzystów. Premier przedstawił propozycje

Mateusz Morawiecki zapewnia, że matury się odbędą bez opóźnień i to niezależnie od negocjacji płacowych i strajku. Premier zapowiada zmiany prawne, które maja to umożliwić. Jeśli zmiany wejdą w życie, a ocen nie wystawią uczniom strajkujący nauczyciele, wtedy decyzję o klasyfikacji i dopuszczeniu do matur będą mogli podjąć dyrektorzy. Jeśli i oni odmówią, to wtedy klasyfikacja ma być obowiązkiem organu prowadzącego szkoły, czyli samorządów terytorialnych.

Pijany kierował tirem. ITD zatrzymała kierowcę

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała kierowce tira, który miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. 48-latek jechał w stronę Wrocławia trasą S8. Miał dużo szczęścia, że nie spowodował wypadku. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia i co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia samochodu.

Maturzyści wspierają nauczycieli. "Dają nam najpiękniejszą lekcję demokracji"

Maturzyści odliczają dni do jednego najważniejszych sprawdzianów w życiu. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem egzaminacyjnego maratonu wciąż nie wiedzą, czy będą mogli w nim wystartować. W piątek powinni dostać świadectwa. Żeby tak się stało - muszą być sklasyfikowani. Żeby tak się stało - muszą się odbyć rady pedagogiczne. W szkołach, gdzie trwa strajk, może być z tym problem.

Strajk nauczycieli. ZNP podejmie decyzję o przyszłości protestu

Jesteśmy w fazie strajku - powtarza szef ZNP. Żądanie podwyżek wciąż leży na stole. Ze strony rządu wciąż nie ma odpowiedzi. Obecność minister edukacji Elżbiety Rafalskiej w Centrum Dialog niczego w tej kwestii nie zmieni. Bo to jedynie rozmowy na temat piątkowego okrągłego stołu. Po nich kierownictwo ZNP podejmie decyzję na temat przyszłości strajku.

Nauczyciele przed MEN. Co dalej ze strajkiem?

Nauczyciele w Warszawie. W szesnastym dniu strajku przyjechali z wielu polskich miast do stolicy, by głośno upomnieć się o lepszą szkołę, godność i podwyżki. W wielu polskich miastach solidaryzowali się z nimi rodzice, uczniowie i samorządowcy. W tle manifestacji i pikiet pojawiają się pytania pytania o to, co dalej z protestem i co dalej z maturami.

Ładna pogoda sprzyjała wypadkom. W Wielkanoc tragiczniej, niż rok temu

Policja podsumowuje Święta Wielkanocne na drogach i jest to bilans mało optymistyczny. Więcej niż przed rokiem było wypadków, ofiar i pijanych kierowców. Te dane potwierdzają niepokojącą tendencję. Polacy jeżdżą coraz szybciej, coraz niebezpieczniej i coraz częściej tracą z tego powodu prawo jazdy.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Ściółka jest sucha jak popiół

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach w prawie całej Polsce. Strażacy i leśnicy apelują o ostrożność i rozwagę podczas spacerów. Ściółka jest sucha jak popiół. Wystarczy niedopałek  papierosa, a czasami wjazd na teren leśny samochodem, żeby wzniecić pożar. Od początku roku strażacy w lasach interweniowali już ponad 1700 razy.

Święta spędzą w Polsce. "Najważniejsze jest to, co zostanie w sercach tych dzieci"

Ponad 30 dzieci polskiego pochodzenia z litewskich sierocińców i najuboższych rodzin święta spędza w Polsce. Białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom" podobne odwiedziny organizuje już od 20 lat. W Wielkanoc, Boże Narodzenie i wakacje dzieci mają nie tylko okazję lepszego poznania polskiej kultury. To dla nich często pierwszy w życiu kontakt z normalnie funkcjonującą rodziną.  

Strajk nauczycieli trwa. Kolejny protest zapowiadają lekarze

Kwestia strajku nauczycieli nadal nie została rozwiązana. Nie wiadomo też, co będzie ze szkołami i przedszkolami po świętach. Decyzja nastąpi dopiero we wtorek. Maturzyści nie wiedzą, czy podejdą do egzaminu dojrzałości. Kolejna grupa zawodowa przypomina, że takiego egzaminu nie zdali rządzący, którzy nie wywiązują się z treści porozumień. Lekarze planują kolejny strajk. W czerwcu. O swoich niespełnionych postulatach przypominają też niepełnosprawni.

Bociany w Pentowie, sokoły w Gdańsku. To dowód, że wiosna rozpoczęła się na dobre

Nie tak dawno przyleciały do Polski, a już zniosły pierwsze jaja. Bociany zasiedliły wioskę Pentowo na Podlasiu i tam spędzą całe lato. Młode wkrótce się wyklują. Tymczasem z komina gdyńskiej elektrociepłowni na świat patrzą pisklęta sokoła. Jeszcze do czwartku pierwszy z nich był jedynakiem, w piątek wykluła się dwójka jego rodzeństwa. Pogoda sprzyja, przyroda budzi się do życia, więc także i my chętniej wychodzimy z domów. Wiosna zagościła już na dobre.

Chore dzieci też mogą cieszyć się świętami. Zadbali o to kucharze z "MasterChefa" TVN

Przed nami wielkanocny weekend, ale nie wszyscy będą mogli spędzić święta w domu, w rodzinnym gronie. Wiele chorych dzieci zostaje w szpitalach, w domach dziecka to też szczególny czas. Ale są sposoby na to, żeby na chwilę zapomnieć o chorobie i mimo wszystko cieszyć się świętami. W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie kucharze z "Masterchefa" TVN piekli mazurki, a mali pacjenci je dekorowali.

Nieznane zdjęcia z getta w nowym filmie Erica Bednarskiego

"Warszawa: miasto podzielone" to tytuł filmu Erica Bednarskiego, który wykorzystał odnalezione niedawno materiały filmowe do opowiedzenia historii getta warszawskiego. Zdjęcia w czasie wojny nagrał, ryzykując życiem, Alfons Ziółkowski, polski kupiec. Autentyczność archiwalnego materiału potwierdzili eksperci.

W stolicy zawyły syreny ku pamięci powstańców getta

19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta, żeby je ostatecznie zlikwidować. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie chcieli być bierni. W piątek w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie rozpoczęły się uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy zawyły syreny.