Tą historią żył cały świat. Powstaje film o polskiej wyprawie na Broad Peak

Jako pierwsi zdobyli zimą Broad Peak, teraz będzie o nich film. Historyczne wejście Polaków na jeden z najwyższych szczytów świata to opowieść niezwykła, ale też tragiczna. Wyprawy sprzed pięciu lat nie przeżyli dwaj z czterech himalaistów: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Z aktorami, którzy wcielą się w rolę bohaterów tamtych wydarzeń, rozmawiała na planie zdjęciowym Ewelina Woźnica.

Blisko 3 tysiące miejsc w całym kraju. Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

Aktorzy, politycy i sportowcy czytali "Przedwiośnie". W sobotę w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie. Tegoroczną akcję, która jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent z pierwszą damą zainaugurowali w warszawskim Ogrodzie Saskim. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w około trzech tysiącach miejsc w całym kraju.

Bieg dla hospicjum. "Musimy pomagać. Wszyscy się starzejemy"

Biegli, by dołożyć swą cegiełkę. W dolinie Narwi odbył się siódmy bieg dla Hospicjum Proroka Eliasza. Jego organizatorzy zbierają na budowę hospicjum stacjonarnego w Makówce na Podlasiu. Bo na razie pomoc osobom starszym w tym regionie może być udzielana tylko w ich domach.

"Śmieci to temat podniosły". Zachęcają turystów do sprzątania gór

"Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania" – rusza nowa kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Akcja ma motywować do odpowiedzialnej turystyki i zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór. A problem jest ogromny. Co roku turyści zostawiają po sobie 20 ton śmieci. Teraz każdy, kto wyrusza w góry i chce pomóc w sprzątaniu, przed wejściem na szlak dostaje worek i rękawiczki.

Podniósł szlaban, inni przejeżdżali przez rogatki tuż przed pociągiem

Nieodpowiedzialne zachowanie kierowców na przejeździe kolejowym w Natolinie koło Radomia. Do mazowieckiej policji trafiło nagranie, na którym widać, jak jeden z kierowców podnosi szlaban, a inni wjeżdżają na tory tuż przed pociągiem. Policji udało się namierzyć już dwóch kierowców, którzy złamali przepisy.

Policja szuka poznańskiego piromana. Oferuje nagrodę

Poznańska policja poszukuje podpalacza z dzielnicy Grunwald i publikuje nagrania z monitoringu. Funkcjonariusze zapowiadają też nagrodę pieniężną dla osoby, która przyczyni się do identyfikacji i zatrzymania mężczyzny. W nocy z 3 na 4 września podpalacz działał w kilku miejscach. Podpalał m.in. kosze na śmieci, samochody i elewację budynku.

Dwulatek wyszedł ze żłobka. Opiekunów szukali przechodnie

Dwulatek na gigancie. We Włocławku - maluch sam wyszedł ze żłobka. Nie tylko z budynku, ale i poza ogrodzenie. Wędrował osiedlowymi uliczkami. Aż wzbudził niepokój i zainteresowanie przypadkowych przechodniów. To oni zaczęli poszukiwania opiekunów dziecka. Ze strony personelu placówki - reakcji nie było. I to nie jest wytłumaczenie - że to był pierwszy dzień tego chłopca w żłobku. Zastępca Prokuratora Generalnego polecił wszczęcie postępowania karnego w tej sprawie.

Trzy dni do Wielkiego Meczu. Drużyny WOŚP i TVN obiecują: damy z siebie wszystko

Trzy dni na szlifowanie formy, trzy na dogranie taktyki. Trzy dni - do Wielkiego Meczu. W niedzielę na stadionie Legii w Warszawie zmierzą się ekipy TVN i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zawodnicy obu drużyn obiecują, że gry na remis nie będzie i dadzą z siebie wszystko. A to wszystko - by wspomóc Klinikę Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nowa karetka - potrzebna od zaraz.

W sercu Puszczy Białowieskiej trwa budowa

Budowa w Puszczy Białowieskiej. W sercu lasu Lasy Państwowe rozpoczęły utwardzanie drogi. Zleceniodawca tłumaczy, że to nie asfalt, a specjalne tworzywo - ale to i tak zlekceważenie głosu Komisji Europejskiej, która nakazała powstrzymać wszystkie prace.

Rekordowy lot szybowcem. Ta wysokość zarezerwowana była dla samolotów szpiegowskich

Bez silnika wleciał tam, gdzie do tej pory latały co najwyżej samoloty szpiegowskie. Dwuosobowy szybowiec Perlan II osiągnął wysokość 23 kilometrów. To rekord. Ochronę przed ekstremalnymi warunkami zapewniła, między innymi, specjalnie zaprojektowana kabina ciśnieniowa. Piloci bezpiecznie wylądowali, a konstruktorzy zapowiadają kolejne rekordowe loty.

Wzorowa opinia i chęć zamieszkania w Polsce nie wystarczą. Na drodze staje biurokracja

Dwudziestodziewięcioletni Igor z Ukrainy zapracował sobie na wzorową opinię szefa i chciałby zamieszkać w Łodzi na stałe. Wystąpił do urzędu wojewódzkiego o zgodę na pracę przez kolejne trzy lata. Na przeszkodzie stanęły jednak przepisy. - Jeżeli chodzi o polski rynek pracy pierwszeństwo mają obywatele polscy. Dlatego najpierw musimy sprawdzić czy są osoby, które spełniają wymagania pracodawcy - usłyszał.

Ponad 76 tysięcy podpisów. By szkoła była dla wszystkich

Nie pierwszego, a trzeciego września, ale definitywnie się rozpoczął. Nowy rok szkolny; kolejny po wprowadzeniu reformy edukacji. Czy w polskiej szkole jest miejsce dla dzieci z niepełnosprawnościami? Ministerstwo zapewnia, że tak. Rodzice alarmują - bywa różnie. Bo przepisy są nieprecyzyjne. Pod petycją o ich zmianę podpisało się dotychczas ponad 76 tysięcy osób.

Słona kara za słowa w Sejmie. "Nie wiem, za co zostałem ukarany"

Słona kara za słowa w Sejmie. Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz stracił miesięczną dietę. Prezydium Sejmu uznało, że forma jego wypowiedzi na sali obrad była - tu cytat "wysoce niewłaściwa". Poseł mówi, że uzasadnienie decyzji jest nieprecyzyjne i że właściwie nie wie za co ta kara.

"Pozwólcie dzieciom niepełnosprawnym uczyć się w szkole". Rodzice zbierają podpisy

Akcja zbierania podpisów pod petycją do MEN w sprawie nauczania indywidualnego trwa. Rodzice dzieci niepełnosprawnych boją się, że nie będą one mogły uczyć się z rówieśnikami. MEN informuje, że tak się nie stanie, ale nowe przepisy dla wielu nie są do końca jasne. Rodzice złożyli już petycję do ministerstwa, podpisów wciąż jednak przybywa. Mówią, że będą je zbierać do skutku, czyli do momentu aż minister edukacji Anna Zalewska zmieni przepisy. W akcję zaangażował się Jurek Owsiak.