Tej nocy zmiana czasu. Być może ostatnia

W nocy z tej soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na letni - noc będzie przez to krótsza. Zegary przestawią się z godziny drugiej na trzecią. To może być jedna z ostatnich takich zmian. W Brukseli prace nad odpowiednią dyrektywą nabrały tempa.

"Janina Ochojska budowała szkoły. Pani Zalewska szkoły rozwaliła"

Wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji - to zapowiedz Grzegorza Schetyny z konwencji Koalicji Europejskiej we Wrocławiu, gdzie z jej list o miejsce w europarlamencie powalczy Janina Ochojska. Swoich kandydatów do europarlamentu przedstawili na oddzielnej konwencji w Warszawie ludowcy.

Burzliwe obrady Rady Warszawy. PiS: sprawy LGBT to nie są sprawy samorządu

Gorąca sesja Rady Warszawy. Chodziło o LGBT. Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przyjęte zostało stanowisko ws. działań na rzecz równości, tolerancji i poszanowania praw człowieka. Ci radni podkreślali, że Warszawa powinna być miastem dla wszystkich. Radni PiS domagali się wycofania głośnej deklaracji. W czasie posiedzenia swoje opinie wykrzykiwali też obecni na sali goście.

"Kiedy mu mówię o tym, Paweł zaczyna płakać". Lekarz usłyszał zarzut

Lekarz pogotowia nie udzielił właściwiej pomocy 13-latkowi. Twierdził, że chłopiec symuluje. Usłyszał właśnie zarzuty, bo skutki jego diagnozy są dramatyczne. Chłopiec jest sparaliżowany. Gdy zerwała mu się zastawka, odprowadzająca z głowy płyn mózgowo-rdzeniowy, trzeba było działać natychmiast, bo mózg był niedotleniony. Matka informowała lekarza o zastawce. Jednak on miał to zignorować.

Zarobki kadry kierowniczej NBP z ostatnich 23 lat już są znane

Narodowy Bank Polski ujawnił już nie tylko zarobki dyrektorów w ostatnich miesiącach, ale w ciągu 23 lat. I okazuje się, że tylko za obecnego prezesa szefowa departamentu komunikacji zarabia najwięcej. Za poprzednich prezesów najlepiej zarabiali dyrektorzy departamentów operacji zagranicznych, nadzoru bankowego, czy kadr.

"Nie mamy wyjścia". Dyrektorzy chcą mniej godzin religii

Licea w Łodzi proszą o zmniejszenie w przyszłym roku szkolnym liczby lekcji religii. Dyrektorzy 15 placówek napisali w tej sprawie do urzędu miasta, ale zgodę musi dać biskup. Licea chcą zmniejszyć liczbę zajęć z religii, bo od września będą mieć kłopot z pomieszczeniem uczniów z dwóch roczników - absolwentów wygaszanych gimnazjów i absolwentów nowych podstawówek. Problem nie dotyczy tylko Łodzi.

Rusza obowiązkowa rejestracja obywateli UE na Wyspach

Sama Theresa May nie wie, jak ostatecznie będzie wyglądał brexit, ale Polacy mieszkający na Wyspach powinno się teraz martwić jedną rzeczą - tym, żeby się na czas zarejestrować. Rejestracja rusza już w sobotę. Będzie obowiązywała wszystkich unijnych obywateli, którzy po brexicie chcieliby zostać. Bez złożenia takiego wniosku nie będzie można już tam ani legalnie pracować, ani mieszkać.

Przewodniczący PKW odchodzi na emeryturę

W piątek sędzia Wojciech Hermeliński odejdzie z Państwowej Komisji Wyborczej. To duża zmiana, bo jest jej przewodniczącym. Odchodzi ze względu na wiek. Kolejny raz wzywa, by politycy trzymali się z dala od komisji. Skład PKW ma uzupełnić profesor Grzegorz Jędrejek, który od 2017 roku jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Jest jednak mało prawdopodobne, by to on został wybrany prezes PKW na nowego przewodniczącego.

Pełnomocnicy Birgfellnera chcą od prezesa PiS zwrotu 50 tysięcy złotych

Niech przynajmniej zwróci mi pieniądze - takie są oczekiwania Geralda Birgfellnera wobec Jarosława Kaczyńskiego. Pełnomocnicy biznesmena wysłali prezesowi PiS wezwanie do zwrotu 50 tysięcy złotych, które Austriak miał przynieść na Nowogrodzką w kopercie. Prezes nie odebrała awiza. Rzeczniczka PiS zapewnia, że nie odebrał też koperty z pieniędzmi.

Samorządy przygotowują się na strajk nauczycieli

ZNP ogłosił wyniki referendum strajkowego. Średnio w całym kraju w strajku chce wziąć udział blisko 80 procent szkół i przedszkoli z tych, które wzięły udział w referendum. Samorządy już się przygotowują, ale rząd nie spieszy się z negocjacjami i apeluje, by związkowcy ograniczyli swoje żądania. Wicepremier Jarosław Gowin zapewnia, że rząd przygotowuje też plan B.

Spakowali plecaki, wyszli z domu i odbyli podróż dookoła świata

Przeżyli trzęsienie ziemi, zostali zamknięci w mieście przez Indian i chowali się przez jadowitymi wężami. Wrócili cali i zdrowi, a za sobą mają podróż dookoła świata. Rodzina Gramackich w 2018 roku spakowała plecaki i wyszła z domu. Ich przygody śledziła w internecie cała wieś. Świat okrążyli w piątkę, a najmłodszy z rodziny w podróży świętował swoje szóste urodziny.

Da Vinci na sali operacyjnej. Pionierski zabieg w Poznaniu

Pionierski zabieg w Poznaniu. Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy usuwali guza gardła z wykorzystaniem robota. Robot Da Vinci to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. W Polsce stosowana do tej pory przy operacjach z dziedziny kardiologii, urologii czy ginekologii, a teraz w zabiegu onkologicznym na wysokości głowy i szyi. Zoperowano dwóch pacjentów.

Trzyletnie dziecko wyskoczyło z okna. Matka usłyszała zarzuty

3-latek w oknie. Wysoko na trzy metry. Dziecko skacze. Wychodzi z tego bez szwanku, bo w porę zareagował sześcioletni Maciej i jego kolega. Chłopcy zdołali zamortyzować upadek dziecka. Jego matka w tym czasie spała. Była pijana. Usłyszała już zarzut.

Orzeczenie TK nieważne? Zastrzeżenia siedmiu sędziów

Wiadomo jaki wniosek został skierowany do prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej przed wydaniem orzeczenia w sprawie legalności wyboru KRS. To wniosek siedmiu sędziów Trybunału. Zgłosili oni zastrzeżenia co do sposobu wyboru składu orzekającego. Opozycja mówi, że orzeczenie może być nieważne.

Nauczyciele głodują i protestują. Premier: budżet nie jest z gumy

Postulaty nauczycieli są niezmienne. Chcą tysiąca złotych podwyżki. W Krakowie protestują i głodują, a w całym kraju jednoczą siły. Strajk, do którego może dojść 8 kwietnia popiera ogromna większość środowiska. Poniedziałkowe rozmowy z rządem nie przyniosły rezultatu, kolejne mają być 1 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki bardzo poważnie mówi: "budżet to nie jest worek bez dna".

20-latka miała udar. "Lekarz powiedział, że czekamy do rana"

20-latka w ciąży z objawami udaru mózgu na SOR zwijała się z bólu, ale na pomoc lekarza czekała kilka godzin. Dziś kobieta tylko mruga, przeszła udar mózgu. Jej zrozpaczona rodzina oskarża personel szpitala w Zawierciu o zaniedbania i narażenie jej życia. Sprawę badają już prokuratura i wewnętrzna szpitalna komisja.

Policja publikuje wstrząsający raport. Oto najbardziej niebezpieczne drogi

Nawet dziesiątki zabitych i setki groźnych wypadków - listę najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce publikuje Komenda Główna Policji. Według raportu najczęstszymi przyczynami wypadków były nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nadmierna prędkość. Jakie jeszcze są grzechy kierowców i gdzie jest najniebezpieczniej?