Pożar torfowiska w miejscowości Niedźwiedź. Drugi dzień akcji strażaków

Od czwartkowego popołudnia strażacy walczą z ogniem, który objął kilkanaście hektarów torfu i lasu w okolicach miejscowości Niedźwiedź w Zachodniopomorskiem. Akcję utrudnia silny wiatr. Do gaszenia pożaru skierowano już 16 jednostek straży pożarnej i dwa samoloty. Sytuacja nadal jest niebezpieczna, dogaszanie torfowiska trwa.

"Kto miał się ześwinić, to się ześwinił". Politycy PiS dotknięci słowami sędziego Tulei

Zamiast karać i upominać za przewinienia, karze się za poglądy - część środowiska sędziowskiego, w tym sędzia Igor Tuleya, krytykuje ostatnio wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. Jak mówią, a wtóruje im opozycja, to broń Zbigniewa Ziobry przeciwko niepokornym. - Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył, kto miał się ześwinić, to się ześwinił - tak nowe procedury dyscyplinarne skomentował sędzia Igor Tuleya. Politycy PiS oburzeni. - Cóż to za język - pyta europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kierowcy ignorują czerwone światło i jadą przez przejazd kolejowy. Szokujące nagranie

Czerwone światło to nie ostrzeżenie, a symbol bezwzględnego zakazu - tak wrocławska policja komentuje szokujące nagranie z jednego z przejazdów kolejowych. Kierowcy, jeden za drugim, ignorują sygnalizację świetlną i zamykające się rogatki. Sznur samochodów jedzie tak długo, aż nie opadnie ostatni szlaban. Nagranie z tej niebezpiecznej sytuacji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zebrał się Komitet Polityczny PiS. "Standardowe spotkanie"

Temat piątkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości do ostatniej chwili był pilnie strzeżoną tajemnicą. Najbardziej palącą sprawą wydaje się strajk nauczycieli, ale ze względu na kalendarz wyborczy spraw bieżących jest więcej: wybory do Parlamentu Europejskiego i rekonstrukcja rządu. W powietrzu wciąż wisi pytanie o przyszłość minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Więcej pracy, większa pensja. Związki odrzucają propozycję, bo oznacza zwolnienia

Więcej pracy, większa pensja - ta propozycja jest nie do zaakceptowania przez związki nauczycieli, bo wiązałaby się ze zwolnieniami. Porozumienia rządu z nauczycielami nie ma. Od poniedziałku będzie strajk w szkołach. Wicepremier Szydło zapewnia, że jest gotowa do rozmów w każdej chwili. Związkowcy podkreślają - jak na razie nie ma przesłanki do przerwania akcji protestacyjnej.

Koalicja Europejska podpisała deklarację programową

"Przyszłość Polski - wielki wybór" - takie hasło wybrała Koalicja Europejska i do wyborów idzie z jasną deklaracją. W Europie usiąść przy najważniejszym stole i Polsce zagwarantować największe pieniądze. Platforma, Nowoczesna, PSL, SLD i Zieloni razem chcą wygrać.

Dramatyczne nagranie z Puszczykowa. Przeżył tylko kierowca

Wstrząsający film z monitoringu, a na nim karetka, która rozpaczliwie próbuje zmieścić się między torami i zamkniętą zaporą. W potwornym wypadku na przejeździe kolejowym w Puszczykowie zgięli w środę ratownik medyczny i lekarz, a kierowca walczy o życie w szpitalu. Prokuratorzy już przejrzeli monitoring i zaczęli śledztwo.

Koniec głodówki, ale okupacja trwa. W poniedziałek może zacząć się strajk

Strajk już w poniedziałek, rozmowy jeszcze w piątek, a w planach "najczarniejszy scenariusz". I na ostatniej prostej rozmów z rządem, wicemarszałek Bielan podnosi nauczycielom ciśnienie. "\Znaczna część tej akcji była zaplanowana już w zeszłym roku w gabinecie Grzegorza Schetyny - mówił w "Kropce nad i" Bielan. W odpowiedzi słyszy, żeby poszedł do szkoły i powiedział to nauczycielom prosto w oczy.

Pożar kamienicy w Bielsku-Białej. Zatrzymany mężczyzna groził sąsiadom

Groźny pożar w Bielsku-Białej. Płonęła kamienica, w środku było kilkanaście osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale według mieszkańców to piekło zafundował im jeden z sąsiadów. Mężczyzna miał grozić, że cały budynek puści z dymem. Kiedy zatrzymała go policja, był pijany.

Ksiądz nagrywał młode dziewczyny. Stanie przed sądem

Kamera w bucie księdza i film z damskiej szatni. Łukasz P. nagrywał młode dziewczyny w przymierzalniach, szatniach i toaletach. Stanie za to przed sądem. Grozi mu pięć lat więzienia. Przyznał się do winy i chciał dobrowolnie poddać się karze, ale prokuratura się na to nie zgodziła.

Ani rząd, ani ZNP nie chcą ustąpić. Kolejna runda negocjacji

Mamy pięć propozycji i będziemy rozmawiać - mówi wicepremier Beata Szydło pięć dni przed strajkiem. Jednak te propozycje nauczyciele już znają. ZNP przypomina, że już we wtorek zrobił krok w tył i więcej ustępstw nie będzie. Czy w budżecie znajdą się dodatkowe pieniądze?

Rekonstrukcja rządu obejmie też minister finansów? "To jest możliwe"

Przymiarki do rekonstrukcji rządu, a w nich minister finansów. Czy Teresa Czerwińska zniknie tak szybko, jak szybko pojawiła się "piątka plus"? Rzecznik rządu mówi o rekonstrukcji, która jest potrzebna z uwagi na start niektórych ministrów w eurowyborach. Jednak nieoficjalnie mówi się także o planowanym odejściu minister Teresy Czerwińskiej.

Lama na wolności. Szuka jej całe miasto

Uciekająca lama już była, ale ta z Wrocławia przynajmniej dała się złapać. Z lamą z Bierunia pod Tychami nie jest tak łatwo. Zwierzę zbiegło z zagrody i najwidoczniej poczuło zew wolności. Na "gigancie" jest już od miesiąca.

Rząd planuje rozbiór OFE. Dokąd trafi 160 miliardów złotych?

Jeśli rząd zrealizuje ten pomysł, będzie to oznaczało koniec OFE. 25 procent środków miałoby trafić fo Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostała część na "subkonta" w ZUS. Obecnie w OFE zgromadzonych jest ponad 160 miliardów złotych. Jeśli przyjąć podział przedstawiony przez szefa kancelarii premiera, to Fundusz Rezerwy Demograficznej zasiliłoby około 40 mld złotych. Fundusz powstał w 2002 roku i są na nim gromadzone środki na wypadek, gdyby zabrakło pieniędzy dla przyszłych emerytów.

Dwaj księża usłyszeli zarzuty w związku z pożarem gorzowskiej katedry

Blisko dwa lata po pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim, prokuratura stawia pierwsze zarzuty. Księża Zbigniew S. i Zbigniew K. usłyszeli zarzuty sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz zagrożenia dla mienia wielkich rozmiarów, w postaci pożaru, poprzez niewykonywanie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Są one zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Pijany mężczyzna w Strzelcach Opolskich zaatakował ratowników karetki pogotowia

Atak na karetkę pogotowia ze Strzelec Opolskich. Ratownicy zostali wezwani do nieprzytomnego mężczyzny leżącego na chodniku. Potrzebujący pomocy zamienił się jednak w agresora. Z pięściami rzucił się na ratowników. W jego żyłach wraz z krwią płynęły prawie 3 promile alkoholu. Niedoszły pacjent zamiast do szpitala trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty.

Sędzia Grzegorz Jędrejek wszedł na miejsce Wojciecha Hermelińskiego w PKW

To była oczekiwana zamiana miejsc, bo sędzia Wojciech Hermeliński przechodzi na emeryturę. Na jego miejsce jako członka składu do Państwowej Komisji Wyborczej powołany został sędzia TK Grzegorz Jędrejek. To jednak nie oznacza, że sędzia Jędrejek został przewodniczącym PKW - nowy przewodniczący zostanie dopiero wybrany.

Wciąż nie ma rozporządzenia, które miało zapobiec podwyżkom cen energii

Miało nie być podwyżek, ale są, i to spore. Ceny prądu wciąż elektryzują. Bo samorządy alarmują: musimy płacić o wiele więcej. Prezydent Sosnowca szacuje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, to nawet 7 milionów złotych. Blokadę podwyżek miała zagwarantować uchwalona pod koniec grudnia ustawa, ale bez stosownego rozporządzenia resortu energii, jej zapisów nie można realizować. Podobno prace nad rozporządzeniem są na finiszu, ale daty ich zakończenia brak.

Jest wyrok w sprawie potrącenia dwóch nastolatek w Łąkorzu

10 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jest nieprawomocny wyrok dla mężczyzny, który rok temu w Łąkorzu śmiertelnie potrącił samochodem dwie nastolatki. Dwie przyjaciółki, które w rodzinnej miejscowości wybrały się na rolki. Nie miały żadnych szans, kiedy uderzył w nie rozpędzony samochód. 29-latek wsiadł za kierownicę pod wpływem amfetaminy i ekstazy. Nie pojawił się we wtorek w sądzie. Jego obrona nie wyklucza apelacji.

Plac Solidarności tylko dla "Solidarności"? Dulkiewicz walczy o dostęp do placu

Rocznicowe obchody wyborów 4 czerwca w cieniu politycznej awantury. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie rezygnuje z pomysłu ustawienia okrągłego stołu na Placu Solidarności w Gdańsku. Deklaruje, że nie otoczy on Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Zapewnia też, że na placu nie będzie wystąpień politycznych. - Ten plac jest wszystkich - powtarza i apeluje do wojewody o zmianę decyzji o oddaniu go stoczniowej "Solidarności".

Rozmowy wznowione. Pojawiła się nowa propozycja

Rozmowy rządu z nauczycielami wznowione. Czy we wtorek uda się oddalić ostatecznie widmo nauczycielskiego strajku? Na co jest w stanie zgodzić się rząd? Z czego są w stanie zrezygnować związkowcy? To wciąż otwarte pytania. Wiemy, z czym przystępowali do porannej rundy.