Szpital psychiatryczny w Gdańsku nie będzie przyjmował dzieci na oddział dla dorosłych

Policja poinformowała o postawieniu zarzutów molestowania seksualnego nieletnich drugiemu pacjentowi szpitala psychiatrycznego w Gdańsku. Ofiarami miały być 13-letnie dziewczynki. Na początku czerwca inny pacjent miał zgwałcić w szpitalu 15-latkę. We wtorek po południu dyrekcja gdańskiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podjęła decyzję, że osoby nieletnie nie będą przyjmowane na szpitalne oddziały dla dorosłych.

Co zawiodło w sprawie 9-miesięcznej Blanki?

Pięć dni po tym, jak zmarła 9-miesięczna Blanka, w MOPS-ie w Olecku słychać, że nikt nie był w stanie przewidzieć tego, co się stanie. Nic złego nie zauważył ani Ośrodek Pomocy Społecznej, ani sąd. 3 dni po tym, kiedy pracownicy ośrodka widzieli dziewczynkę ostatni raz, Blanka została znaleziona martwa. Kto i co zawiodło?

Składki na ZUS w 2020 roku mają być rekordowo wysokie

1430 zł - tyle może wynieść kwota składki, którą w przyszłym roku każdy przedsiębiorca będzie co miesiąc wpłacać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niedawno Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2020 rok. Według prognoz rządowych średnie wynagrodzenie wyniesie w przyszłym roku 5227 zł. Liczba ta jest ważna dlatego, że od niej wyliczana jest podstawa składek.

Spór o Westerplatte. "Rozmawiamy, to jest nadzieja"

Prezydent Gdańska znowu w Warszawie. W sprawie Westerplatte tym razem spiera się z wiceministrem kultury. Ma swoją propozycję, ale według ministra - ta propozycja problemu nie rozwiązuje. Gdzie leży w takim razie problem, kiedy na stole wciąż leży specustawa?

"To nie jest tylko sprawa Polski, ten wyrok ma znaczenie dla całego porządku prawnego Unii"

To nie jest tylko sprawa Polski, ten wyrok ma znaczenie dla całego porządku prawnego Unii - podkreślał profesor Marek Safjan, który w Luksemburgu orzeczenie odczytywał. Trybunał Sprawiedliwości potwierdził jasno - sędzia jest nieusuwalny i mówi o tym także polska konstytucja. Dla Andrzeja Dery, ministra z Kancelarii Andrzeja Dudy - takie orzeczenie to zbyt daleka ingerencja Trybunału, a dla przewodniczącego KRS-u - jedna z możliwych interpretacji.  

Śmierć 9-miesięcznej Blanki. "Zawiodły instytucje"

Wszyscy uznali, że trzeba dać tej rodzinie szansę - mówi w TVN24 rzecznik sądu w Suwałkach i dodaje, że matka dziewczynki poszła na odwyk i jej zachowanie się poprawiło. Podobno nie było śladów bicia, podobno nie było śladów przemocy. Dlaczego w takim razie Blanka nie żyje, skoro czuwał nad nią i MOPS i kurator?

Tragedia w Olecku. Pytania o decyzję sądu i nadzór nad rodziną

Kwiaty i znicze przed domem w którym doszło do tragedii - tak mieszkańcy Olecka żegnają dziewięciomiesięczną dziewczynkę, która zmarła w weekend. Historia z Olecka to wiele szokujących szczegółów i trudnych pytań. Także o nadzór nad rodziną, której już raz córkę odebrano i po jakimś czasie oddano.

Próbował zwabić do swojego auta dziewczynki. Usłyszał zarzuty

Próbował zwabić trzy dziewczynki do swojego samochodu, ale dzięki ich przytomnej reakcji o wszystkim dowiedzieli się dorośli i mężczyzna najbliższy miesiąc spędzi w areszcie. Do zdarzenia doszło 17 czerwca w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty usiłowania uprowadzenia trzech dziewczynek i pozbawienia ich wolności. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Wielkie wycieczkowce przebadane. "Paliwo, które spalają, jest najgorsze"

Europejska Federacja Transportu i Środowiska, czyli europejskie zrzeszenie organizacji promujących ideę zrównoważonego transportu, przebadała wycieczkowce podróżujące po Europie. Z opracowanego raportu wynika, że statki zatruwają środowisko tlenkiem siarki w ogromnym stopniu, znacznie większym niż samochody. Na przykład największy na świecie operator luksusowych rejsów wyemitował w ciągu 2017 roku 10 razy więcej tlenku siarki niż 260 milionów aut. Tlenek siarki jest niebezpieczny dla układu oddechowego, a dodatkowo zakwasza morza.

"Precz z polskim faszyzmem". Zarzut obrazy narodu polskiego za okrzyk

W sobotę na rynku w Przemyślu zorganizowano happening. Przy stole usiadł prezes Związku Ukraińców w Polsce. Drugie krzesło przeznaczono dla każdego, kto chciał porozmawiać z nim na temat relacji polsko-ukraińskich. Wydarzenie było zakłócane, pojawiły się z ich strony okrzyki "banderowcy". Tomas Grabowski, członek Obywateli RP, który okrzyknął "precz z polskim faszyzmem", usłyszał zarzut obrazy narodu polskiego.

Śmierć dziewięciomiesięcznej dziewczynki. Matkę doprowadzono do prokuratury

Zabójstwo 9-miesięcznego dziecka i zatrzymanie jego rodziców. Suwalska prokuratura wszczęła w niedzielę w tej sprawie śledztwo. Po sekcji zwłok już wiadomo, że śmierć dziecka to wynik działania osób trzecich. O śmierci dziewięciomiesięcznej dziewczynki w jednym z mieszkań w Olecku poinformowała w sobotę miejscowa policja.

Stracił 2,5 miliona pszczół. Teraz założył "pszczeli bank"

Bank pszczeli na Podkarpaciu - to pomysł Rafała Szeli z Chmielnika, który w 2018 roku stracił 2,5 miliona pszczół. Ludzie dobrej woli pomogli mu odbudować pasiekę, a on teraz razem z bratem chce się odwdzięczyć i pomagać tym, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

Szczyt, rozmowy i polskie weto. Po powrocie z Brukseli padają pytania do premiera

Był europejski szczyt w Brukseli, rozmowy o klimacie i polskie weto wobec ustaleń większości państw. Po powrocie pada pytanie do premiera o to, dlaczego Polska hamuje ambitną politykę klimatyczną Europy. W wywiadzie dla RMF FM premier deklaruje, że Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie, i że jest jednym z państw, które najbardziej znacząco redukują emisję dwutlenku węgla i poprawiają jakość powietrza.

Matka i ojciec dwumiesięcznej Jagódki z Darłowa usłyszeli zarzuty. Miało dojść do pobicia dziewczynki

Matka dwumiesięcznej Jagódki z Darłowa usłyszała zarzut niedopełnienia obowiązków rodzicielskich, które mogły skutkować ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub utratą życia dziecka. Konkubent kobiety, 39-letni Adam K., ojciec dziewczynki, usłyszał zarzut spowodowania bardzo ciężkich i zagrażających życiu dziecka obrażeń ciała. Grozi mu za to nawet 15 lat więzienia. We wtorek wieczorem dziewczynka trafiła do szpitala w Koszalinie nieprzytomna, z podejrzeniem pobicia. Wciąż jest w stanie krytycznym. Lekarze walczą o jej życie. Od początku nie mieli wątpliwości, że obrażenia jakich doznała - między innymi krwiaki w mózgu - nie mogły powstać wskutek nieszczęśliwego wypadku.

50 tysięcy podpisów pod petycją o odwołanie Rzecznika Praw Dziecka

Nowy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w wywiadzie dla prasy powiedział, że z "estymą" wspomina, jak jego ojciec dawał mu klapsy. Dopytywany przez dziennikarkę ostatecznie uznał, że dzieci absolutnie bić nie wolno. Jednak nie cichną głosy, by rzecznika odwołać. Kamil Nowak, autor jednego z najpopularniejszych blogów o rodzicielstwie, opublikował petycję o dymisję Mikołaja Pawlaka. Zebrał już 50 tysięcy podpisów.