5-letni Adaś ma rzadką chorobę. Rajd przez Polskę ma pomóc nagłośnić jego przypadek

Grupa przyjaciół wyruszyła w rajd na rowerach - przez całą Polskę, z Zakopanego na Hel. Zamierzają niemal bez odpoczynku pokonać ponad 700 kilometrów. Chcą w ten sposób nagłośnić cierpienie pięcioletniego Adasia Cieplińskiego z Włostowa w województwie świętokrzyskim. Adaś cierpi na zespół Leigha - bardzo rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną, która wyniszcza ośrodkowy układ nerwowy. Rodzice szukają lekarza, który byłby w stanie im pomóc leczyć tę niezwykle rzadką i słabą zbadaną chorobę.

Mecz przerwany. Na boisku wylądował minister

Choszczno w Zachodniopomorskiem i pytanie o lądowanie. Policyjny black hawk z szefem MSWiA na pokładzie wylądował na miejskim boisku. Szef resortu przyleciał na obchody Dnia Strażaka. Tłumaczy, że data i godzina lądowania były ustalone przez policję z miastem. Sęk w tym, że w tym czasie na boisku trwał mecz ligi trampkarzy. Mecz przerwano. Zapytał o to w trybie poselskiej interwencji Krzysztof Brejza z PO.

Kronika pedofilii w polskim Kościele. Historie zamiatane pod dywan

Film braci Sekielskich to przede wszystkim zapis dramatu kolejnych ofiar i kolejny przykład bezduszności i oprawców, i ich przełożonych. Nie bez znaczenia jest tu słowo "kolejny". Bo podobnych historii zamiatanych pod dywan w polskim Kościele było więcej. My także o nich mówiliśmy.

Film Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" już wywołał konsekwencje w Kościele

Prymas Polski przeprasza, ale przeprosiny nie wystarczą. Zwłaszcza, że polski Kościół w sprawie pedofilii nie mówi jednym głosem. Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" porusza, bulwersuje i zmusza do reakcji. Pierwsze już są. Skazany prawomocnym wyrokiem ksiądz, który mimo dożywotniego zakazu prowadził rekolekcje dla dzieci, poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego. Inny duchowny, którego o czyny pedofilskie w filmie oskarżał były ministrant, został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej.

Lata służby, a potem? "Wycofane" psy bez zabezpieczenia

Mają niezawodne nosy, prawdziwą intuicję, a większość swojego życia przepracowały. Ale nie należą im się emerytury. Mowa o zwierzętach służących w policji, straży pożarnej, BOR, i straży granicznej. Z końcem pracy kończą się też ich przywileje. Dobrze, jeśli zabierze je do domu dotychczasowy przewodnik, gorzej jeśli nie ma warunków, albo go na to nie stać. O godną starość dla funkcjonariuszy na czterech łapach postanowili walczyć strażnicy graniczni.

Bez ręki gra w snookera i zwycięża. Ma trzecie miejsce w mistrzostwach świata

Adam Wilk z Łodzi jest sześciokrotnym mistrzem Polski w bilardzie osób niepełnosprawnych i zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata w snookerze. 13 lat temu zdiagnozowano u niego raka kości. Dwa miesiące temu miał amputowaną lewą rękę, ale nie stracił ducha sportowca. Teraz zbiera pieniądze na protezę bioniczną, która kosztuje ponad 300 tysięcy złotych.

Reakcje na film "Tylko nie mów nikomu". Od przeprosin po oskarżenie o atak

Słowo "przepraszam" pada z ust najwyższych hierarchów polskiego Kościoła, a niektórzy księża temat pedofilii poruszyli w kazaniach. Jednak od tego, o czym mówią wszyscy, odcina się metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Film braci Sekielskich pokazuje przypadki wykorzystywania nieletnich przez duchownych i brak rozliczenia za przestępstwa pedofilii w Kościele. Ujawnia też niechlubną przeszłość księdza Franciszka Cybuli, byłego kapelana i spowiednika Lecha Wałęsy.  

"To było niezwykłe doświadczenie". Wywiad z aktorami "Avengers"

Film "Avengers: Koniec gry" ma szanse na zdobycie miana najbardziej kasowej produkcji w historii. Po dwóch tygodniach emisji w kinach film już pobił kultowego "Titanica". O tym, jak wyglądała praca na planie "Avengers: Koniec gry", Anna Wendzikowska rozmawiała z aktorami, którzy zagrali w superprodukcji.

Docs Against Gravity wystartowało w 6 miastach

Długo oczekiwane premiery i filmowe dyskusje. Ruszył 16. Festiwal Filmów Dokumentalnych Docs Against Gravity. To największe święto kina dokumentalnego w Polsce. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów. Festiwal odbywa się w 6 polskich miastach - w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdyni, w Katowicach, w Lublinie i w Bydgoszczy.

Wielkie sprzątanie. Mieszkańcy ruszyli z workami

Mieszkańcy Katowic wzięli się za porządki. Organizatorzy akcji "SprzątaMy Dzielnice" wspólnie z mieszkańcami chcą posprzątać najbardziej zaśmiecone miejsca w mieście i zachęcić do dbania o środowisko. W sobotę wielkie sprzątanie odbyło się na katowickim Giszowcu.

Konwencja PiS w Bydgoszczy. Kaczyński mówił o sześciu zagrożeniach

Na dwa tygodnie do wyborów europejskich partie mobilizują twardy elektorat. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy Jarosław Kaczyński wymieniał zagrożenia i zapowiedział obronę polskich wartości. Znowu było o seksualizacji dzieci, ale prezes PiS przestrzegał też przed atakami na Kościół i wprowadzaniem w Polsce euro.

Wciąż nie ma porozumienia z nauczycielami

Trzecia tura rozmów o szkołach. Ani nauczyciele z ZNP, ani ci z Solidarności na spotkanie nie przybyli, bo według nich z przypadkowymi ludźmi poważnie rozmawiać się nie da. Po zawieszeniu strajku gdzieniegdzie nie da się też żyć. W Małopolsce jeden z młodych nauczycieli dostał zaledwie 300 zł pensji za kwiecień.

Nowy spór o Westerplatte. Prezydent Gdańska alarmuje

To próba przejęcia Westerplatte do celów politycznych - mówi prezydent Gdańska i podnosi alarm. Bo kiedy patrzy na projekt ustawy, który pojawił się właśnie w Sejmie, nie ma wątpliwości, że nie chodzi o wizję, tylko o władzę. Ten historyczny skarb miałby zostać własnością Skarbu Państwa, a zarządzać miałoby nim nie miasto, tylko wojewoda.

Alarmy bombowe w czasie matur. "Sprawa jest poważna"

"Fałszywe alarmy bombowe w szkołach, to element planu destabilizacji państwa" - ogłasza małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, a wiceminister Jarosław Sellin dodaje do tego, że część strajkujących nauczycieli była zainteresowana tym, żeby nie udały się matury. Maturzyści robią swoje, a prokuratura zaczyna śledztwo.

Zapadł wyrok w sprawie stada krów, które biegały samopas

170 krów od lat biegało samopas po gminie, bo właściciel nie miał pieniędzy na postawienie zagrody. Zwierzęta nie były badane i oznakowane, więc sąd wydał wyrok - stado ma zostać zlikwidowane. Właściciel jest załamany, a obrońcy praw zwierząt protestują.

Obiekty kultu chronić, czy likwidować artykuł 196? Pytania po wypowiedzi Biedronia

Jest za likwidacją karania za obrazę uczuć religijnych, chce zmiany prawa, a jednocześnie chce bronić obiektów kultu. Ostatnie wypowiedzi Roberta Biedronia na temat zmian w prawie i w sprawie plakatu z Matką Boską z tęczową aureolą, wywołały więcej pytań niż odpowiedzi. Za czym i przeciw czemu się opowiada? Za, a nawet przeciw, słychać też w szeregach Koalicji Obywatelskiej.

Matury z ochroną służb. Funkcjonariusze przed szkołami

Po serii fałszywych alarmów bombowych policja, żandarmeria wojskowa i straż graniczna zostały postawione na równe nogi. Służby w całej Polsce pilnowały szkół, by maturzyści mogli spokojnie przystąpić do egzaminu. Policja intensywnie szuka też sprawców. Za głupie żarty grożą im poważne konsekwencje.

Romans zakończony morderstwem. Oskarżonym grozi dożywocie

Przed sądem w Płocku stają kobieta i jej kochanek. Według śledczych - są winni brutalnego zabójstwa męża kobiety i ukrycia jego ciała. Mężczyzna był rażony paralizatorem, bity i duszony. Oskarżeni resztę życia mogą spędzić w więzieniu. Do winy się nie przyznają.

"Musi zaboleć". Pierwszy proces w trybie wyborczym

Czas kampanii przed czasem decyzji. Na 18 dni przed eurowyborami panuje pełna mobilizacja. Premier mówi, że to nie jest czas na euro. Grzegorz Schetyna i Robert Biedroń mówią o zdrowiu, a w tle trwają spotkania z wyborcami i proces w trybie wyborczym.