Za kulisami festiwalu Off Camera w Krakowie

W Krakowie trwa festiwal filmowy Mastercard Off Camera. Dla fanów kina to wyjątkowa kinematograficzna uczta - aż do niedzieli na kilku tysięcy uczestników czeka 250 seansów. Żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem i goście festiwalu mogli oglądać filmy bez problemów, potrzebna jest wytężona praca wielu ludzi. Nasza reporterka Ewelina Woźnica podglądała pracę w centrum festiwalowy.

46-latkowi grozi proces. Szukał skarbów bez zezwolenia

Poszukiwanie skarbów na własną rękę bez odpowiednich pozwoleń może skończyć się więzieniem. Historia 46-letniego mieszkańca Raciborza może być przestrogą dla innych. Mężczyzna z wykrywaczem metali szukał pamiątek z drugiej wojny światowej. Został przyłapany na gorącym uczynku i trafił do aresztu. Rok temu zostały zaostrzone przepisy i teraz taka samowolka to już nie tylko wykroczenie, ale i przestępstwo.

Kaczyński: znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira

W niedzielę w Białymstoku odbyła się regionalna konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PiS mówił o wielu kwestiach, także o drogach i o rozwoju Polski wschodniej. - Znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira - podkreślił. Po raz pierwszy odniósł się także do strajku nauczycieli: - Wyśmiewano przez wiele dni, czy nawet tygodni, tę moją zapowiedź, którą wygłosiłem w Kadzidle na Kurpiach: najmniej sto złotych od tucznika i pięćset złotych od krowy. Nawet w czasie strajku nauczycieli ktoś się przebrał za krowę z tego powodu - mówił.

Konwencja Koalicji Europejskiej. Schetyna kreśli czarną wizję

W niedzielę w Opolu odbyła się konwencja Koalicji Europejskiej. - Dzisiaj to, co nam grozi, to zabranie środków europejskich za łamanie praworządności, za brak szacunku dla konstytucji, za łamanie europejskich zasad i prawa - podkreślał lider PO Grzegorz Schetyna. To, według Schetyny, wiedzie do polexitu.

"Działamy małymi krokami". Chcą zmian na rzecz klimatu

Pięć dni po Światowym Dniu Ziemi w całej Polsce odbyły się akcje sprzątania. To jednak nie wystarczy, dlatego aktywiści w Gdańsku urządzili demonstrację. Zachęcali do tego, by żyć bardziej ekologicznie. Młodzi ludzie mówili o tym także w Katowicach, gdzie jakość powietrza jest często po prostu zła. Mieszkańcy kilku wrocławskich dzielnic w sobotni poranek spotkali się żeby oczyścić brzegi Odry z odpadów. Skończyli z pełnymi workami.

"W każdej chwili można ten strajk odwiesić"

Od poniedziałku wszystkie szkoły i przedszkola będą znów otwarte. Nauczyciele wracają do pracy. Zawieszają strajk, ale protestu nie kończą. Czas na podsumowanie dotychczasowych działań nauczycieli i rządu. Na zorganizowanej przez rząd piątkowej debacie przy okrągłym stole nie stawili się ani nauczyciele z ZNP, ani opozycja. Wciąż nie wszędzie odbyły się też rady klasyfikacyjne.

"Wasz protest miał sens". Schetyna zaprasza nauczycieli na marsz

- Wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wszystkich wielkie wrażenie - mówił na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, kierując te słowa do nauczycieli. Zapowiedział, że tuż po wyborach europejskich siądzie z nauczycielami do stołu, by rozmawiać o ich postulatach. Za to przed wyborami Koalicja Europejska zaprasza na wielki marsz ulicami Warszawy 18 maja.

Konwencja PiS w Poznaniu. Kaczyński: nie dla Unii dwóch jakości

Nie dla Unii dwóch prędkości, nie dla Unii dwóch jakości, tak dla Unii równości - stwierdził na sobotniej konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym razem politycy PiS skupili się na nierównościach w Unii Europejskiej. Dla przykładu prezes Kaczyński mówił o składzie proszków do prania, a premier Morawiecki o wspieraniu polskich produktów regionalnych.

Kolejna nieudana próba odwołania minister Zalewskiej

Kolejna, trzecia już próba odwołania minister Anny Zalewskiej. Kolejna nieudana. Posłowie PiS znowu obronili szefową MEN. Choć opozycja znowu przedstawiła długą listę jej grzechów i zaniedbań. Te główne - to zapaść polskiej oświaty, chaos, "deforma" zamiast reformy, doprowadzenie do strajku nauczycieli i milczenie w jego trakcie. Pani minister na obronę prezentowała równie długą listę swoich sukcesów. Pod osłoną nocy, bo debata i głosowanie odbyły się grubo po północy.

Nauczyciele zawieszają strajk. Od poniedziałku wrócą do pracy

Jedni ubolewają, inni odetchnęli z ulgą. Nauczyciele strajkują ostatni dzień. Od poniedziałku wrócą do pracy. Wrócą także ich żądania. ZNP zawieszając protest nie mówi o końcu, a o ciągu dalszym walki o lepsze płace i lepsze warunki pracy. Daje rządowi czas do września. W czerwcu zaprasza na własną debatę o przyszłości oświaty. Udziału w tej rządowej, na Stadionie Narodowym, odmawia.  

Zamordował partnerkę, a jej ciało ukrył w wersalce. Usłyszał wyrok

Zamordował 20-letnią Kaję, a jej ciało schował w wersalce. Artur W. usłyszał wyrok. 30-latek resztę życia spędzi w więzieniu. Mężczyzna musi również zapłacić 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia synowi kobiety. 3-letni chłopiec był w mieszkaniu, kiedy jego matka była duszona. Kobieta zginęła, bo najprawdopodobniej była w ciąży, a oskarżony nie wierzył, że to jego dziecko. Do zbrodni doszło w sierpniu 2017 roku. Po zabójstwie Artur W. ukrywał się. Ciało kobiety policja znalazła dopiero po kilkunastu dniach. Wtedy dopiero rozpoczęły się poszukiwania sprawcy. Za Arturem W. wydano list gończy. Został zatrzymany w Koszalinie.

Prostokątny okrągły stół, bez udziału strajkujących związkowców

Dziewiętnasty, ostatni dzień strajku w oświacie. Od poniedziałku uczniowie wracają do szkół, a nauczyciele do pracy. Protest został zawieszony. Wśród jego uczestników - mieszane uczucia. Od ulgi po rozgoryczenie. Jest też nadzieja, że może wrzesień przyniesie zmianę. Na razie zmieniło się prawo oświatowe. Tak zwana ustawa maturalna - w ekspresowym tempie przeszła przez parlament i już została podpisana przez prezydenta. Premier na Stadionie Narodowym rozpoczął debatę o oświacie. Bez udziału strajkujących związkowców i bez udziału opozycji.

33 lata temu biała łuna przecięła niebo nad Czarnobylem

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy w elektrowni atomowej na Ukrainie. Biała łuna przecięła czarnobylskie niebo dwukrotnie, bezpowrotnie zmieniając życie w całej okolicy. 31 osób zmarło, ponad dwieście zapadło na chorobę popromienną, a tysiące musiało pod przymusem opuścić swoje domy. Wrócili tylko nieliczni.

Ostatni album The Cranberries. Partie wokalne nagrała jeszcze Dolores O'Riordan

The Cranberries wydaje swój ósmy studyjny album pod znamiennym tytułem "In the end". Tak jeden z najważniejszych zespołów lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku żegna się z fanami. Album premierę ma ponad rok po śmierci wokalistki grupy Dolores O'Riordan. Artystka zdążyła nagrać partie wokalne do wszystkich jedenastu piosenek.

Chcieli wyłudzić 160 milionów zwrotu podatku VAT. Sąd obniżył kary oskarżonym

Chcieli wyłudzić 160 milionów złotych zwrotu podatku VAT za sprzedaż obrazów, które miały być warte rzekomo 2 miliardy złotych. Plan legł w gruzach. Teraz 32-letni dekarz, autor wątpliwych dzieł sztuki, trafi do więzienia na dwa i pół roku, a 28 letni rzeźnik, który był ich nabywcą, na dwa lata. Sad Apelacyjny w Łodzi zmniejszył wysokość kary. Swoją decyzję argumentował tym, że wyrok pierwszej instancji był zbyt surowy.

Opozycja chce odwołania minister Zalewskiej. Głosowanie w nocy

W czwartek Sejm ma się zająć wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej. Głosowanie zaplanowano na późną noc. Politycy Platformy Obywatelskiej zarzucają Zalewskiej, że spowodowała chaos w edukacji i doprowadziła do strajku nauczycieli.

Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus po pierwszym czytaniu

Równolegle do prac nad specustawą oświatową, gdy rząd zapewnia, że niemożliwe jest spełnienie żądań płacowych nauczycieli, Sejm zajął się też projektem miliardowego programu rozszerzenia programu Rodzina 500 plus. Tym razem świadczenia maja być także na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Na sali znowu zabrakło minister finansów.

Strajk zawieszony, sejmowy ekspres pędzi dalej. Mazurek: na wszelki wypadek

Wystarczyło jedno popołudnie i Sejm uchwalił specustawę oświatową. Wieczorem ma ją przegłosować Senat. Mimo ogłoszenia decyzji o zawieszeniu strajku, PiS w ekspresowym tempie proceduje ustawę, która pozwala na wystawianie ocen uczniom, nawet jeśli nie zbiorą się rady pedagogiczne. Nie zgadzamy się, żeby oceny roczne dzieciom wystawiał ktoś obcy - mówią nauczyciele. Rząd odpowiada, że musi mieć zabezpieczenie, a nauczycieli zaprasza na organizowane przez siebie rozmowy okrągłego stołu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września". ZNP zawiesza strajk

Zawieszamy strajk - ogłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego i podziękował uczestnikom za determinację i wytrwałość. ZNP zapewnia, że do żądań płacowych wróci we wrześniu. Związkowcy zapowiadają też promocję programu Szkoła na Szóstkę. Mówi między innymi o zwiększeniu nakładów na edukację, odchudzeniu podstaw programowych, zmniejszeniu ilości nauki pamięciowej, ograniczeniu biurokracji i zwiększeniu autonomii szkół.

SKO wydało decyzję w sprawie Srebrnej

Wraca sprawa budowy w Warszawie dwóch bliźniaczych wież przez spółkę Srebrna. Po tym jak na budowę nie zgodził się ratusz, decyzję odrzuciło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

"W krótkim terminie o porozumienie będzie trudno"

Coraz mniej czasu na wystawianie świadectw i dopuszczanie do matur. Rząd zaprasza na piątkowe rozmowy okrągłego stołu, ale co do plac nauczycieli mówi, że sprawa jest zamknięta. Więcej pieniędzy nie ma i związki mogą się tylko podpisać pod tym, co rząd proponował wcześniej.