Prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły w środę rano uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Następnie jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez większość posłów tej partii. W łonie Nowoczesnej doszło do podziału: część posłów skupiona wokół Kamili Gasiuk-Pihowicz jest za zacieśnieniem współpracy z PO.

Kilkadziesiąt osób w gdańskim Centrum Treningu Umiejętności Społecznych nie ma ciepła. Wśród nich jest starsza kobieta po udarze, matka z dziećmi i samotni ludzie. Kaloryfery są lodowate, a piec nie działa od dwóch miesięcy.

Koalicja Obywatelska razem, czy jednak osobno w Sejmie? Za połączeniem jest szefowa klubu Nowoczesnej, ale przewodnicząca partii od pomysłu Kamili Gasiuk-Pihowicz się dystansuje. Z kolei na plusy wskazuje Platforma Obywatelska.

Ceny prądu zelektryzują domowe budżety i firmowe wydatki. Na podwyżkę reaguje minister energii i obiecuje rekompensaty dla gospodarstw domowych i małych i średnich przedsiębiorstw. Pójdzie na ten cel około 4 miliardów złotych. To wydatek tylko na przyszły rok. Tymczasem prezydent podkreśla, że Polska posiada zasobów węgla na 200 lat i dodaje, że polska gospodarka na węglu dalej będzie się opierała.

Ponad cztery tysiące pluszowych ratowników wstąpiło w szeregi szczecińskich służb. Maskotki pomogą maluchom uporać się na przykład z powypadkową traumą. Misie będą rozdawane w czasie interwencji przeprowadzanych przez policjantów, strażaków, strażników miejskich, ale także ratowników medycznych. Pluszowi ratownicy pracę zaczną dokładnie w Wigilię.

W czerwcu 2017 roku pijany 60-letni Edward D. kilka razy uderzył siekierą w głowę żonę i dwóch nastoletnich synów, natomiast 5-letnią córkę dusił. Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał go w poniedziałek na 20 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. W poniedziałek rano media donosiły o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Polsce.

Jubileusz z ministerialną obsadą. Na urodzinach Radia Maryja byli obceni między innymi premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zabrakło. Opozycja komentuje jednak przede wszystkim te słowa premiera o "tych, którzy nie kochają jeszcze Polski w takim stopniu jak my tutaj".

- Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby je zatrzymać - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Mateusz Morawiecki najpierw apelował o wyciszeniu nastrojów i zapraszał opozycję do współpracy, a kilka godzin później mówił o tych, którzy "nie kochają Polski jeszcze aż tak mocno", jak zgromadzeni na urodzinach Radia Maryja. PiS podsumowało w sobotę 3 lata swoich rządów. Było dużo o sukcesach, a mało o problemach.

Od dzisiaj lekarze mogą wystawiać zwolnienia już tylko w formie elektronicznej. Te dotychczasowe - papierowe - mają być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach - np. w razie awarii systemu, braku dostępu do internetu czy wizyty domowej. Nie wszyscy lekarze są jednak na te zmiany gotowi.

Zapowiedział "konkurs na najlepszy anonim o posłance" Bożenie Kamińskiej. Teraz w jego sprawie wszczęto postępowanie wyjaśniające. Komendant Główny Policji polecił by zbadać, czy swoim radiowym występem szef podlaskiego garnizonu, nadinsp. Daniel Kołnierowicz, nie złamał ustawy o policji.

Kondolencje dla rodziny Bushów i amerykańskich obywateli płyną z całego świata. W wieku 94 lat zmarł George Bush senior. 41. prezydent Stanów Zjednoczonych. Przywódca szczególnie zasłużony dla przemian demokratycznych w Europie Wschodniej i wielki przyjaciel Polski.

Niezwykła rzeźba w Anglii - anioł zbudowany ze 100 tysięcy różnych ostrzy. To protest przeciwko przemocy na ulicach. Wszystkie ostrza wykorzystane przez artystę do zbudowania tej konstrukcji pochodzą z policyjnych magazynów. Wszystkie zostały skonfiskowane podczas ulicznych interwencji. Przestępstwa związane z użyciem noży to poważny problem na Wyspach. Jest ich coraz więcej. Często kończą się śmiercią zaatakowanej ofiary.

Nowoczesny hotel zamiast kilkudziesięciu drzew w centrum Sopotu. Inwestor wykarczował zieleń na atrakcyjnej działce nieopodal morza. Sprawą zainteresowały się władze Sopotu, bo ich zdaniem wycinka była przedwczesna. Przedsiębiorca twierdzi, że miał zgodę na usunięcie drzew. Zdaniem miasta było inaczej.

Dziennikarz "Newsweeka Polska" Wojciech Cieśla dostał w czwartek wezwanie do stawienia się na przesłuchanie na policji w sprawie jego artykułu o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego Mariuszu Muszyńskim. Jak poinformowała w piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie prowadzone wobec dziennikarza dotyczy ujawnienia miejsca zamieszkania wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego.

Najważniejszy rekwizyt już jest. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprezentowała oficjalną puszkę 27. finału. Jak zawsze kolorowa, i oby jak zawsze była pełna. Z tymi puszkami 13 stycznia będzie kwestować 120 tysięcy wolontariuszy, pod każdą szerokością geograficzną. "Dla małych dzieci i bez focha" - takie jest hasło zbiórki. Pieniądze pójdą na wyposażenie specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Wszyscy do wioseł, a właściwie to do ergometrów. Na stadionie Legii wiosłowano, by pomóc podopiecznym jednego z warszawskich hospicjów. Założeniem akcji było zrobienie dystansu tysiąca kilometrów w czasie 10 godzin. Do wioseł usiedli dziennikarze, celebryci i sportowcy.

"Świeć przykładem" - z tym hasłem cieszyńscy policjanci wyruszyli na ulice z odblaskowymi gadżetami. Mieli przy tym mistrzowskie wsparcie, bo po raz kolejny pomagał im Adam Małysz. Impulsem do zaangażowania się w takie profilaktyczne akcje była osobista historia byłego skoczka. Kilka lat temu, wracając z zawodów, omal nie potrącił pieszego, którego w ostatniej chwili zauważył na nieoświetlonym poboczu. Teraz Adam Małysz robi wiele, by poprawić świadomość pieszych i widoczność na drodze.

W środę wyszedł z zakładu karnego, na następny dzień zaatakował nożem. 33-latek z Tychów dźgnął pasażera na dworcu kolejowym w Tarnowie. Nie wiadomo, dlaczego zaatakował, i dlaczego wrócił do Tarnowa, w którym odsiadywał karę. Wiadomo za to, że zabrał ze sobą nóż kuchenny i po kłótni z obsługą pociągu wbił go przypadkowemu mężczyźnie w szyję. Sprawca jest w rękach policji. Jego ofiara - w szpitalu.