Zmiany na warszawskim Lotnisku Chopina. Jaka jest przyszłość portu?

Jaka jest przyszłość warszawskiego Lotniska Chopina? Ma być rozbudowa. Pytanie - czy będzie likwidacja? Port czekają zmiany i remont. Potrzeba więcej miejsca, bo lotnisko pęka w szwach. Lifting to rzecz pewna. Rusza w przyszłym tygodniu. Pewności nie ma co do dalszej przyszłości. Chopin miał być wygaszany, a pasażerów miał przejąć Centralny Port Lotniczy w Baranowie.

Pytania o MiG-i i bezpieczeństwo. RPO już w grudniu alarmował MON

Pilna narada w BBN-ie. Po kolejnej katastrofie pozostaje wiele pytań o MiG-i i bezpieczeństwo. Piloci boją się na nich latać - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, a o obawach już w grudniu informował MON. Jak na razie na MiG-ach nikt latać nie będzie, bo wszystkie zostały uziemione po tym, jak w poniedziałek myśliwiec rozbił się na Mazowszu.

Rachunek za reformę i pełna mobilizacja. Nauczyciele szykują się do strajku

Warszawa szykuje się na strajk nauczycieli. Już jest sztab kryzysowy. Będzie też pozew przeciwko ministerstwu edukacji. Samorządowcy z 12 metropolii mają dość płacenia za pomysły minister Zalewskiej. Jak mówią - budżety nie są z gumy. Teraz domagają się zwrotu części kosztów, jakie ponieśli wprowadzając reformę edukacji w życie.

Zadłużyć się lub odesłać pacjentów. Lubelski szpital przed wyborem mniejszego zła

Chorzy na raka bez dostępu do leków. Lubelski szpital ma kłopoty, a wraz z nim - pacjenci. Oni walczą z nowotworem płuc, a szpital walczy o pieniądze z NFZ. Bez pieniędzy nie ma jak kupić leków, które przy terapii są niezbędne. Na tę chwilę wyjścia są dwa, ale to przypomina grecką tragedię - bo oba są złe. Szpital może się zadłużać, albo odsyłać pacjentów.

Samowole budowlane do legalizacji? Ministerstwo dopracowuje projekt

Samowole budowlane do legalizacji i to całkowicie za darmo. Ministerstwo inwestycji i rozwoju dopracowuje szczegóły ustawy. Eksperci chwalą sam pomysł i mówią, że to szansa na uregulowanie sytuacji prawnej wielu starszych budynków, czyli tych z co najmniej dwudziestoletnią historią, ale widzą też zagrożenia. Niektóre rozwiązania mogą budzić wątpliwości.

Listy z pogróżkami trafiły do prezydentów. Podejrzany usłyszał zarzuty

Listy z pogróżkami trafiły do prezydentów miast i do Lecha Wałęsy. Do przesyłek były dołączone łuski i naboje bez prochu. Podejrzany o nadanie listów został zatrzymany i usłyszał zarzuty. To 28-latek z Krakowa. Bezrobotny, który miał się leczyć psychiatrycznie. Miał też planować zamach na Sejm.

Minister Zalewska wierzy, że strajku nie będzie. "Nadal nie ma refleksji"

Kwietniowe egzaminy się odbędą - przekonuje minister edukacji. Anna Zalewska nie wierzy, że dojdzie do strajku nauczycieli. I odwołuje się do ich odpowiedzialności. Mówi o negocjacjach i już wypłaconych podwyżkach. ZNP odpowiada - to manipulacja faktami. Według związku żadnych rozmów nie ma. Jest za to niezmienne żądanie tysiąca złotych podwyżki. I data ewentualnego bezterminowego strajku - 8 kwietnia.

Przeprosiny prezydenckiego ministra. "Problem jest głębszy, nie w jednym Szczerskim on tkwi"

Refleksja po politycznej burzy. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przeprasza i zapewnia - że nie chciał nikogo urazić. Słowa o celibacie i 500 plus zamiast podwyżek - nauczycieli urazić mogły. Zwłaszcza, że padły w czasie kiedy ważą się losy strajku w oświacie. Przeprosin domagał się Związek Nauczycielstwa Polskiego, dymisji - opozycja. Prezydent wspomniał o niezręcznej wypowiedzi. I jest jej wytłumaczenie.

Tragiczny finał poszukiwań 19-letniego studenta

Tragiczny finał poszukiwań 19-letniego studenta z Poznania, który w połowie stycznia zaginął bez śladu. W niedzielę w okolicach Obornik Wielkopolskich z rzeki wyłowiono ciało młodego mężczyzny. Prokuratura potwierdza, że to zaginiony Michał Rosiak.

Seria tornad w USA. Dziesiątki ofiar

Stany Zjednoczone znowu w uścisku żywiołu. Tym razem południe szacuje straty po serii tornad. Są co najmniej 23 ofiary śmiertelne - w tym dzieci. W wielu miejscach akcja ratunkowa wciąż jest prowadzona. Lokalne władze obawiają się, że tragiczny bilans nie jest jeszcze zamknięty. Szkody także są poważne. W Alabamie i Georgii około 20 tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu.

Wypadek przez wyzwanie? Śledczy badają sprawę śmierci 16-latka

Nie żyje 16-latek porażony prądem w Jaworzynie Śląskiej. Teraz prokuratura bada, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy nastolatek skakał z nieczynnej kładki do wagonu towarowego w ramach wyzwania postawionego mu przez kolegów. Śledczy zabezpieczyli telefony nastolatków w nadziei, że uda im się wyjaśnić przyczynę tragedii

Sejmowa tablica z "układem Kaczyńskiego" trafiła do depozytu

Była tablica, ale była też decyzja marszałka i interwencja Straży Marszałkowskiej. I tablica zatytułowana "Układ Kaczyńskiego" ustawiona przez Platformę trafiła do sejmowego depozytu. Plansza pokazywała sieć powiązań wokół prezesa PiS i spółki Srebrna. Opozycja zapowiada, że tablica wróci - tak jak nieustająco wracają pytania o śledztwo w tej sprawie i przesłuchanie prezesa.

Nie żyje wokalista The Prodigy Keith Flint

Był prawdziwym pionierem, innowatorem i legendą - tak żegnają go koledzy z zespołu. Nie żyje brytyjski muzyk Keith Flint z zespołu The Prodigy. Ciało 49-latka znaleziono w jego posiadłości. Nie podano jeszcze oficjalnej informacji o przyczynie śmierci.

Wybory w cieniu żałoby. Dulkiewicz wygrała zdecydowanie

Wygrała pewnie, z dużą przewagą. Aleksandra Dulkiewicz została wybrana prezydentem Gdańska. Obu kontrkandydatów pokonała już w pierwszej turze, zdobywając ponad 82 procent głosów. Była pierwszym zastępcą Pawła Adamowicza. Po jego tragicznej śmierci objęła jego obowiązki. A teraz deklaruje, że będzie kontynuować jego dzieło. Kreśli też swoje plany. Na początek zaproponowała debatę nad poprawą komunikacji w mieście, potem organizację budżetu obywatelskiego.

Będzie nauczycielskie referendum. Strajk możliwy od 8 kwietnia

Mapa drogowa protestu w oświacie. Od wtorku rusza akcja referendalna w szkołach. Przez trzy tygodnie ich pracownicy będą mogli się opowiedzieć - za lub przeciw strajkowi. Jeśli większość opowie się "za", strajk zacznie się 8 kwietnia. I nie wiadomo, ile potrwa. Nie wykluczone, że obejmie także czas egzaminów.

"Miecze świetlne" sposobem na "smartfonowych zombie"? Pomysł władz Szczecina

"Miecze świetlne" na przejściach dla pieszych w Szczecinie. Drogowcy w ten sposób chcą zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, którzy, zamiast przed siebie, patrzą w ekran smartfona. Jeśli pomysł się sprawdzi, to taka dodatkowa sygnalizacja umieszczona na chodnikach przed przejściami - listwy LED-owe - pojawi się na innych skrzyżowaniach.

Mija rok, odkąd obowiązują ograniczenia handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie równo rok temu - 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku handel w niedziele był dozwolony jeszcze w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, choć z pewnymi wyjątkami. Od Nowego Roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele zostały jednak zaostrzone - handel jest dozwolony w jedną, ostatnią, niedzielę w miesiącu.

Bezprecedensowe dochodzenie. Policja szuka matki chłopca wyłowionego z Odry

Ponad setka lekarzy zwolnionych z tajemnicy lekarskiej, blisko półtora tysiąca kobiet do przesłuchania. - To precedens - słyszymy od śledczych zajmujących się sprawą. Na taką skalę po raz pierwszy odbywają się w Polsce poszukiwania matki dziecka. Dryfujące w czarnej torbie ciało Jasia wyłowił z Odry w czerwcu ubiegłego roku wędkarz. Od tego momentu śledczy z Nowej Soli nie przestają szukać kobiet, które w czerwcu ubiegłego roku mogły być w trzecim trymestrze ciąży.

Kontrowersyjne słowa Szczerskiego o nauczycielach. "Obraźliwa wypowiedź"

- Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie (...) 500 plus też dotyczy nauczycieli - powiedział w "Śniadaniu w Trójce" prezydencki minister Krzysztof Szczerski, komentując zapowiadany strajk generalny nauczycieli, którzy od dawna domagają się podwyżek. Ich determinacja zwiększyła się właśnie po rządowych zapowiedziach dodatkowych pieniędzy dla programu "Rodzina 500 plus". - To obraźliwe dla wszystkich rodzin, które mają dzieci nie dlatego, że państwo im za to płaci - ocenił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Manifa w Poznaniu bez przemarszu

Podczas tegorocznej Manify w Poznaniu, która odbywała się pod hasłem "Ani pana, ani plebana. To my jesteśmy rewolucją!", nie było przemarszu ulicami miasta. Powodem były zgłoszone liczne kontrmanifestacje w "obronie tradycyjnych wartości rodziny". Demonstranci Manify, którzy walczą o prawa kobiet, stanęli więc pod katedrą na Ostrowie Tumskim.