Dymisja Kazimierza Kujdy została przyjęta

Kazimierz Kujda podał się do dymisji, nie jest już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotychczas jeden z najbardziej zaufanych Jarosława Kaczyńskiego - jak mówi rzecznika PiS - jest dla partii problemem. On, a właściwie jego przeszłość jako tajnego współpracownika SB, o której PiS... miał nie wiedzieć. - Przyjąłem dymisję - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

"Jestem niewinny". Józef Pinior stanął przed sądem

Józef Pinior, legenda "Solidarności", stanął przed sądem. Prokuratura oskarża go o przyjmowanie łapówek i zapewnia, że posiada obciążające byłego opozycjonistę nagrania. On sam mówi, że to kolejna odsłona "prowokacji politycznej państwa Kamińskiego i Ziobro" i utrzymuje, że jest niewinny.

Silne wiatry i zagrożenie lawinowe w górach

Jest silny wiatr, a woda w rzekach jest niebezpiecznie wysoko. Trudne warunki są też w górach. W Tatrach jest lawinowa dwójka, a na szlakach jest wyjątkowo ślisko. W niedzielę dwójka wspinaczy utknęła w rejonie Morskiego Oka. Akcja ratunkowa trwała prawie całą noc.

Kaczyński zabiera głos w sprawie taśm. "Parę spraw chcę sprostować"

"To nie jest nawet kapiszon, tam przecież nic nie ma" - mówi prezes PiS w wywiadzie dla "Sieci" i dodaje, że to austriacki biznesmen zainteresował się budową dwóch wież. Tłumaczy też, że choć sam jest obecny i w fundacji Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego, i w partii, to żadnych relacji między fundacją i partią nie ma.

Śledztwo w sprawie fałszywych podpisów zostało przeniesione

W śledztwie dotyczącym fałszowania podpisów na listach Młodzieży Wszechpolskiej doszło z całą pewnością do poważnych uchybień związanych z przewlekłością postępowania - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że będą analizowane przyczyny przewlekłego prowadzenia tej sprawy, zostaną też wyciągnięte "konsekwencje personalne". Śledztwo w tej sprawie zostało przeniesione z Białegostoku do Lublina.

Ministerstwo Środowiska "analizuje" sprawę Kazimierza Kujdy

Ostry głos z rządu i ostry głos z PiS-u. Kazimierz Kujda doskonale zdaje sobie sprawę, jakie decyzje powinien podjąć - mówi senator Jan Maria Jackowski. A kiedy Jarosław Gowin także jasno wyznacza granicę, to wygląda na to, że dymisja wisi w powietrzu. Jak ujawniła "Rzeczpospolita", szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w przeszłości prezes spółki Srebrna, w czasach PRL-u współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.

Reakcje na materiał "Superwizjera" TVN. "Ten facet nie powinien być w polityce, to wstyd"

Ponad miesiąc po tym, gdy Adam Andruszkiewicz objął obowiązki ministra cyfryzacji, podnoszą się głosy polityków, którzy wzywają go do dymisji. To reakcje na to, co ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Światło dzienne ujrzały informacje obciążające Adama Andruszkiewicza. Dotyczą fałszowania i kierowania fałszowaniem prawie 300 podpisów pod listami poparcia.

Opozycja żąda dymisji Andruszkiewicza. Działania prokuratury "świadczą, że parasol ochronny istniał"

Fałszowanie podpisów pod listami poparcia Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych z 2014 roku i śledztwo, ciągnące się przez lata. Reporterzy "Superwizjera" TVN dotarli do świadków i dokumentów, które obciążają Adama Andruszkiewicza, ówczesnego szefa Młodzieży Wszechpolskiej, a od niedawna wiceministra cyfryzacji. Sam w reakcji kategorycznie zaprzecza, oskarżenia nazywa nieprawdziwymi i mówi, że dowiedzie tego przed sądem. Jest postępowanie dyscyplinarne prokuratury krajowej wobec białostockich śledczych, od opozycji - żądanie dymisji wiceministra.

Wyniki kontroli escape roomów. Rząd zapowiada zmiany

Ponad pół tysiąca skontrolowanych escape roomów i uchybienia w co drugim z nich. Co piąty z przebadanych lokali zamknięto. To podsumowanie kontroli zleconych po tragicznym pożarze jednego z takich lokali w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek. Są poważne uchybienia, rząd zapowiada zmiany w prawie.

Kazimierz Kujda zapowiada autolustrację

Były wieloletni prezes spółki Srebrna, obecny szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, zapowiedział, że zwróci się do IPN z wnioskiem o przeprowadzenie autolustracji. Wiadomo, że ma teczkę w aktach komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Kazimierz Kujda miał między innymi osobiście podpisać zobowiązanie do współpracy i pisać donosy z wyjazdów zagranicznych. Teraz twierdzi, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy.

Nowe przepisy i wielki problem. "W środowisku panuje chaos"

Od soboty w UE zaczną obowiązywać nowe przepisy chroniące leki na receptę przed podrabianiem. Wszystkie apteki i szpitale w Unii będą musiały dysponować systemem, który ułatwi skuteczne wykrywanie podrobionych leków. Część aptek w Polsce okazała się jednak nieprzygotowana.

Nieczynne wyciągi w Szczyrku. "Bardzo kameralne warunki"

Województwo śląskie rozpoczyna ferie i Szczyrk wydaje się naturalnym celem dla odpoczywających. Turystów jest rzeczywiście sporo, ale zjeżdżanie na nartach może być problematyczne, bo silny wiatr unieruchomił wyciągi. Miasto ma jednak w zanadrzu inne propozycje.

Hogwart w byłej stolicy Polski? Magiczny pomysł prosto z Gniezna

Nie trzeba być na londyńskim dworcu, by odnaleźć peron 9 i 3/4. Do Hogwartu można trafić też przez Gniezno. Nauczyciele językowego gimnazjum i szkoły podstawowej przeobrazili budynek w szkołę magii i czarodziejstwa. Uczniowie hodują tu magiczne rośliny, konstruują miotły i grają w quidditcha.

Szef ABW domaga się przeprosin od posłów PO. PO żąda dymisji

Platforma nie zamierza przepraszać szefa ABW. Piotr Pogonowski wysłał do polityków opozycji wezwania przedsądowe. Politycy po ujawnieniu taśm mówili o układzie i zarzucali szefowi ABW, że wykorzystuje służby do walki z opozycją. Żądają też jego dymisji. Szef ABW nie widzi powodu, dla którego miałby rezygnować ze stanowiska.

Kazimierz Kujda współpracował z SB? Oświadczenie byłego prezesa Srebrnej

Kazimierz Kujda, wieloletni prezes związanej z PiS spółki Srebrna, w aktach IPN widnieje jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Ryszard". O jego współpracy pisze "Rzeczpospolita", a on sam się broni. Wydaje oświadczenie, a w nim twierdzi, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy.

Wspomnienia Jana Olszewskiego. "Sąd zawsze niesłychanie liczył się z tym, co powie"

Nie żyje Jan Olszewski. Były premier zmarł rano w wieku 88 lat. W latach 60. bronił w procesach politycznych między innymi Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny księdza Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. Historycy i byli opozycjoniści wspominają, że był "instancją", którą cechowała zarówno mądrość jak i znajomość prawa. - Był obrońcą w procesach wielu osób, sprzeciwiających się systemowi, a więc i Melchiora Wańkowicza i (Jacka - red.) Kuronia i (Karola - red.) Modzelewskiego - mówi historyk Andrzej Paczkowski.

NSZZ "Solidarność" wycofuje się z Rady ECS

To upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć, dzieli - pisze w liście do Europejskiego Centrum Solidarności NSZZ "Solidarność" i zawiesza udział swoich przedstawicieli w Radzie tej instytucji. "Solidarność" z Piotrem Dudą na czele cały spór, toczący się wokół finansowania ESC, uznaje za element kampanii wyborczej opozycji. Opozycja podkreśla, że również sam związek mocno angażuje się w politykę.

"Drobne złośliwości świadczą nie najlepiej o prezesie NBP"

Będzie ustawa, ujawnimy zarobki - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego, ale wcześniej chce rozmawiać z prezydentem. Jawność wynagrodzeń zdaniem Adama Glapińskiego bankowi zaszkodzi. A jej zwolennikom, również z obozu rządowego, prezes nie szczędzi złośliwości. Według opozycji może sobie na to pozwolić, bo ma polityczne umocowanie.

Prezes Srebrnej: spółce nie dostarczono faktury, którą opublikowała "Wyborcza"

"Gazeta Wyborcza" pokazuje fakturę, którą miał wystawić austriacki biznesmen spółce Srebrna. Dla Prawa i Sprawiedliwości to kartka papieru bez znaczenia, a prezes spółki Srebrna w odpowiedzi dla "Faktów" TVN podkreśla, że faktura nie została dostarczona i nie była zaksięgowana. Platforma Obywatelska chce kontroli skarbowej w spółce Srebrna.

Wandale zniszczyli ważny plac. "Szukamy tych dzbanów"

Wandale zniszczyli niezwykłe miejsce w Sosnowcu. A dokładnie ogród polisensoryczny - bardzo ważny dla niepełnosprawnych dzieci. Pomaga się uczyć i rehabilitować. Demolkę chuliganów nagrały kamery, więc poza nadzieją, że ogród uda się naprawić, jest i nadzieja, że sprawców uda się złapać.