Święta spędzą w Polsce. "Najważniejsze jest to, co zostanie w sercach tych dzieci"

Ponad 30 dzieci polskiego pochodzenia z litewskich sierocińców i najuboższych rodzin święta spędza w Polsce. Białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom" podobne odwiedziny organizuje już od 20 lat. W Wielkanoc, Boże Narodzenie i wakacje dzieci mają nie tylko okazję lepszego poznania polskiej kultury. To dla nich często pierwszy w życiu kontakt z normalnie funkcjonującą rodziną.  

Strajk nauczycieli trwa. Kolejny protest zapowiadają lekarze

Kwestia strajku nauczycieli nadal nie została rozwiązana. Nie wiadomo też, co będzie ze szkołami i przedszkolami po świętach. Decyzja nastąpi dopiero we wtorek. Maturzyści nie wiedzą, czy podejdą do egzaminu dojrzałości. Kolejna grupa zawodowa przypomina, że takiego egzaminu nie zdali rządzący, którzy nie wywiązują się z treści porozumień. Lekarze planują kolejny strajk. W czerwcu. O swoich niespełnionych postulatach przypominają też niepełnosprawni.

Bociany w Pentowie, sokoły w Gdańsku. To dowód, że wiosna rozpoczęła się na dobre

Nie tak dawno przyleciały do Polski, a już zniosły pierwsze jaja. Bociany zasiedliły wioskę Pentowo na Podlasiu i tam spędzą całe lato. Młode wkrótce się wyklują. Tymczasem z komina gdyńskiej elektrociepłowni na świat patrzą pisklęta sokoła. Jeszcze do czwartku pierwszy z nich był jedynakiem, w piątek wykluła się dwójka jego rodzeństwa. Pogoda sprzyja, przyroda budzi się do życia, więc także i my chętniej wychodzimy z domów. Wiosna zagościła już na dobre.

Chore dzieci też mogą cieszyć się świętami. Zadbali o to kucharze z "MasterChefa" TVN

Przed nami wielkanocny weekend, ale nie wszyscy będą mogli spędzić święta w domu, w rodzinnym gronie. Wiele chorych dzieci zostaje w szpitalach, w domach dziecka to też szczególny czas. Ale są sposoby na to, żeby na chwilę zapomnieć o chorobie i mimo wszystko cieszyć się świętami. W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie kucharze z "Masterchefa" TVN piekli mazurki, a mali pacjenci je dekorowali.

Nieznane zdjęcia z getta w nowym filmie Erica Bednarskiego

"Warszawa: miasto podzielone" to tytuł filmu Erica Bednarskiego, który wykorzystał odnalezione niedawno materiały filmowe do opowiedzenia historii getta warszawskiego. Zdjęcia w czasie wojny nagrał, ryzykując życiem, Alfons Ziółkowski, polski kupiec. Autentyczność archiwalnego materiału potwierdzili eksperci.

W stolicy zawyły syreny ku pamięci powstańców getta

19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta, żeby je ostatecznie zlikwidować. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie chcieli być bierni. W piątek w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie rozpoczęły się uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy zawyły syreny.

Sondaż w sprawie Srebrnej. Większość ankietowanych chce śledztwa

Sondaż na zlecenie "Gazety Wyborczej" przeprowadziła firma Kantar. Pierwsze pytanie brzmiało: "jak oceniasz prowadzenie przez Jarosława Kaczyńskiego negocjacji biznesowych w siedzibie jego partii?". Za niewłaściwe uznało to 41 procent zapytanych. Z kolei 15 procent uznało, że nie ma w tym nic złego. Odpowiedź "niewiele wiem na ten temat" wybrało 44 procent respondentów. Tym osobom nie zadawano już kolejnych pytań. Kolejne brzmiało: "czy prokuratura powinna wszcząć śledztwo w sprawie Srebrnej i taśm Kaczyńskiego". 70 procent zapytanych odpowiedziało, że tak, a 28 procent - że nie.

O włos od tragedii. "Rogatki na przejeździe zostały opuszczone zbyt późno"

Na przejeździe kolejowym rogatki były uniesione, więc samochody mogły jechać. Jechał jednak również pociąg towarowy. Zdarzenie miało miejsce w wielkopolskich Obornikach. Na szczęście kierowca samochodu usłyszał sygnał maszynisty i zatrzymał się przed przejazdem. Gdyby pędził pociąg osobowy, mogłoby dojść do tragedii. Rogatki powinna opuścić dyżurna ruchu.

Nie ma porozumienia z nauczycielami. "Stół się oddala"

Negocjacje nauczycieli z rządem nie przyniosły porozumienia. Rząd mówi, że w tym roku na większe podwyżki nie ma już pieniędzy. Natomiast od września przyszłego roku oferuje podwyżkę 250 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego, ale tylko jeśli nauczyciele zwiększą o dwie godziny lekcyjne tygodniowo liczbę godzin pracy przy tablicy. Związkowcy domagają się 30-procentowych podwyżek już w tym roku, rozłożonych na trzy raty. Ostatnia byłaby w grudniu. Proponują też, by zwrócić się do mediatorów.  

Janina Ochojska z apelem do kobiet. Zdiagnozowano u niej raka piersi

Janina Ochojska apeluje do kobiet: badajcie się jak najczęściej, ja nie badałam się przez 3 lata. Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i kandydatka do europarlamentu wyznała, że kilka dni temu zdiagnozowano u niej raka piersi. Nie chce wzbudzać litości, ale zwrócić uwagę na problem, bo nadal zbyt mało Polek korzysta z badań profilaktycznych.

Nie widać postępów w sprawie Srebrnej

Co dalej ze sprawą Srebrnej i oskarżeń, jakie pod adresem Jarosława Kaczyńskiego kieruje Gerald Birgfellner? W sprawie na razie nie widać postępów. Nie uwzględniono zażalenia na bezczynność prokuratury. Biznesmen zapowiada, że kolejne jego przesłuchania mogą się odbyć tylko w Austrii. Prezes PiS nie został jeszcze przesłuchany.

Adam Z. niewinny zabójstwa Ewy Tylman

Na pytania odpowiadał zza pancernej szyby, ale tylko na pierwszej rozprawie. Potem Adam Z., oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman, zamilkł i nie odezwał się już do końca przewodu sądowego. 26-latka zaginęła trzy i pół roku temu. Jej ciało wyłowiono z Warty osiem miesięcy później. Sąd uznał, że jej kolega Adam Z. nie jest winny zabójstwa.

"Naszym celem jest wywalczenie zmian w systemie oświaty"

W poniedziałek język polski, we wtorek matematyka. Mimo nauczycielskiego strajku, nie ma sygnałów o zakłóceniach przebiegu egzaminu ósmoklasistów. Matury za to wciąż znajdują się pod znakiem zapytania. Wicepremier Szydło jest przekonana, że do ich rozpoczęcia uda się osiągnąć porozumienie.

Strajk nauczycieli. Pojawiła się zapowiedź wznowienia negocjacji

W dziewiątym dniu strajku nauczycieli pojawiła się zapowiedź wznowienia negocjacji między rządem a ZNP i Forum Związków Zawodowych. Strony mają się spotkać w czwartek. W czwartek mają pojawić się także szczegóły dotyczące okrągłego stołu w sprawie edukacji. Początek nastąpi pod koniec kwietnia i może potrwać nawet wiele tygodni. W rozmowach wezmą udział zewnętrzni eksperci i przedstawiciele opozycji. Wicepremier Szydło jest jednak przekonana, że porozumienie uda się osiągnąć do rozpoczęcia matur.

Ostatnie nieszpory w Notre Dame. Kilkadziesiąt minut później wybuchł pożar

To jeden z najczarniejszych momentów w historii Paryża i koniec pewnej epoki - mówili w poniedziałek świadkowie, którzy patrzyli na dym unoszący się nad Notre Dame. Wielu wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało. Zaledwie kilkadziesiąt minut przed wybuchem pożaru w paryskiej katedrze odbyły się nieszpory, czyli uroczysta pieśń wieczorna, przedostatnia część liturgii godzin.