Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"Jacek Tacik/Fakty TVN

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Pod wodą znalazła się północna część kraju. Powódź zniszczyła życie tych, którzy cudem nie stracili go podczas wojny.

- Nasze domy popękały, wszystko się skończyło, ubrania i materace. Teraz mamy tylko miłosierdzie Boga - mówi Jemeńczyk.

To jednak za mało, żeby przeżyć w jednym z najbiedniejszym krajów świata ogarniętych od dziewięciu lat wojną domową. - Tu nic już nie działa. Ochrona zdrowia praktycznie się zawaliła - mówi Mohamed Assakkaf, ordynator Szpitala Al Dzumhuryja w Adenie.

Wojna, która zabiła pół miliona osób

Na miejscu od 2019 roku działa Caritas Polska. W Imranie, na zachód od Adenu, otworzył przychodnię. Taką, jaką prowadzi w samym Adenie. Pomaga dzieciom i kobietom w ciąży. Gdy nie mogą dotrzeć do placówki, idzie do ich domów. - Gdyby nie było tu lekarzy, gdyby nas tu zabrakło, ci ludzie byliby skazani na śmierć - mówi Fajze al Kathiri z Caritas Polska w Jemenie.

Z powodu samej wojny zginęło prawie pół miliona Jemeńczyków. Cztery miliony musiało uciekać ze swoich domów. Ruszyło na południe kraju. To im pomaga Polska Akcja Humanitarna.

To oni - zdaniem Małgorzaty Pietrzak, koordynatorki programowej Polskiej Akcji Humanitarnej w Jemenie - potrzebują natychmiastowej pomocy, ale potrzebujących na miejscu jest niemal pięć razy więcej.

- Ten konflikt, ta sytuacja, która trwa w Jemenie już od 10 lat, ona powoli ulega zapomnieniu. I powoli zapominamy o tym, że w tym odległym zakątku świata jest 18 milionów ludzi, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy - wskazuje Małgorzata Pietrzak z Polskiej Akcji Humanitarnej.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?
Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?Jacek Tacik/Fakty TVN

Ostatnią deską ratunku podróż do Europy

Powódź, z powodu której zginęło prawie 50 osób, a 300 tysięcy straciło dach nad głową, to kolejny kataklizm, który nawiedził Jemen.

- Pod gruzami domów cały czas znajdują się ludzie. Potrzebują ratunku. Każda pomoc jest niezbędna. Teraz namioty dla tych, którzy są bez domu - mówi Jemeńczyk.

To studnia bez dna, która bez pomocy szybko by wyschła - mówią ci, którzy od lat zajmują się pomocą humanitarną w Jemenie. - To, co robimy, to jest kropla w morzu potrzeb, ale zawsze staramy się myśleć, że przynajmniej tym kilkudziesięciu tysiącom osób udało się pomóc - mówi Radosław Sterna z Cartias Polska.

Dla Jemeńczyków pomoc z zewnątrz to ostatni ratunek. Chyba że są młodzi - wtedy ostatnim ratunkiem jest podróż do Europy.

Jemen dzieli od Polski zaledwie pięć tysięcy kilometrów. To za mało, żeby móc stwierdzić, że problemy Jemeńczyków pozostaną ich problemami, a nie staną się problemami Europejczyków. Bo już się nimi stają. I to dlatego tak istotna jest pomoc na miejscu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS