Pytania o przyszłoroczną kampanię prezydencką

W 2015 roku Andrzej Duda wystartował do wyścigu o fotel prezydenta jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Na ponad rok przed kolejnymi wyborami pojawiają się pytania - czy i tym razem obecny prezydent dostałby poparcie PiS-u. Sam zainteresowany enigmatycznie odpowiada, że "czuje się jeszcze względnie młodo". Kolejne pytanie dotyczy ewentualnego startu Donalda Tuska.

Marsz Żywych przeszedł przez obóz Auschwitz-Birkenau. "Mamy obowiązek niesienia pamięci"

Marsz Żywych przemierzył drogę śmierci w byłym nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. 2 maja przypada dzień pamięci o zagładzie. W uroczystościach wzięło udział około 10 tysięcy osób. Także amerykańska ambasador w Polsce. Obecna była żydowska młodzież z wielu krajów świata, ich polscy rówieśnicy oraz ocaleni z zagłady. Wszyscy ci, którzy chcą by pamiętano. Wszyscy ci, którzy mówią "nie" nienawiści. Każdy z własną motywacją, wielu z rodzinną historią.

Urzędnicy RDOŚ uchylili decyzję dotyczącą zamku w Puszczy Noteckiej

Ogromna inwestycja i równie duże zamieszanie. Chodzi o zamek budowany w Puszczy Noteckiej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała o uchyleniu decyzji określającej warunki jego budowy. Poprzednio została bowiem wprowadzona w błąd, bo inwestor zaniżył powierzchnię obszaru, na której powstaje inwestycja.

Złodzieje ukradli samochód rajdowy. Znalazł się jeszcze tego samego dnia

Niecodzienna kradzież na parkingu jednego z hoteli między Świdnicą a Wrocławiem. Łupem złodziei padł warty około milion złotych rajdowy samochód. Choć cała akcja wyglądała bardzo profesjonalnie, to dzięki nagłośnieniu sprawy w internecie auto bardzo szybko udało się znaleźć. Rajdowy Ford Fiesta R5 został skradziony w nocy z niedzieli na poniedziałek. Samochód został znaleziony niedługo potem, zauważył go przypadkowy mężczyzna. Teraz trwają poszukiwania złodziei.

Feministki wygrały z wojewodą. Będzie "Chryja pod Radiem Maryja"

Feministki wygrały przed sądem z wojewodą kujawsko-pomorskim. Znowu 3 maja będą mogły świętować urodziny ojca Tadeusza Rydzyka. Przewrotny happening pod nazwą "Chryja pod Radiem Maryja" mógł się nie odbyć, bo wojewoda, powołując się na przepisy o zgromadzeniach cyklicznych, pierwszeństwo do organizacji manifestacji chciał dać studentom uczelni redemptorysty.

Ma przerwany rdzeń, ale stanął na własnych nogach. W Poznaniu biegną dla takich osób

Poznań po raz kolejny stał się gospodarzem światowego biegu Wings for Life. Już w najbliższą niedzielę na polskiej linii startu stanie 8 tysięcy biegaczy. Na całym świecie będzie ich ponad sto tysięcy. Wszyscy biegną w jednym celu - by pomóc tym, którzy sami biec nie mogą. Jak co roku meta będzie gonić uczestników, ale przypominamy, by w niedzielę dobrze się rozgrzać, bo prowadzący samochód pościgowy Adam Małysz ma zamiar dodać więcej gazu niż dotychczas.

Ruszył proces policjanta, który miał molestować 6-letnią koleżankę córki

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach ruszył proces oskarżonego o gwałt byłego policjanta. 30-latek zdaniem prokuratury gwałcił i molestował seksualnie 6-letnią dziewczynkę - koleżankę swojej córki. Miał grozić dziewczynce śmiercią, jeśli komukolwiek powie. Poszkodowana, która obecnie ma 8 lat, wszystko, co ją spotkało, najpierw opowiedziała ciotce, a później nauczycielce. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.

Liderzy i lokomotywy. Kampania do Parlamentu Europejskiego w pełni

Dużymi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego - odbędą się 26 maja. Dla każdego polityka kandydującego w wyborach obecność partyjnego lidera na spotkaniach z wyborcami ma duże znaczenie. Nawet dla polityków tej miary co Beata Szydło, która otwiera dla PiS listę małopolsko-świętokrzyską. We wtorek w Krakowie wspierał ją sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Kto i kogo jeszcze wspiera?

Juncker zaprosił Kaczyńskiego, bez odpowiedzi. Lawina komentarzy

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rok temu zaprosił prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na spotkanie, ale polski polityk nie odpowiedział na jego zaproszenie. O zaproszeniu przewodniczący KE powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Wywołał tym samym lawinę komentarzy. Opozycja ocenia, że sami, na własne życzenie, wykluczamy się z ważnych rozmów.

Podpalił dom, w którym spała jego rodzina. Zasłabł, gdy usłyszał wymiar kary

25-letni Artur M. rok temu podłożył ogień w domu w Skomielnej Białej w Małopolsce, w którym było w sumie 7 osób, w tym jego partnerka i jego dwuletnie dziecko. Nikt nie zginął tylko dlatego, że matka jego dziecka obudziła się i wszyscy zdążyli uciec. Teraz Artur M. został skazany. Po tym, jak usłyszał, że ma trafić do więzienia na 15 lat, złapał się za serce i stwierdził, że źle się czuje. Do sądu wezwano karetkę. Wyrok jednak nie jest prawomocny. Obrońca oskarżonego zapowiedział apelację.

Morawiecki: "nie porównałem dzisiejszych sędziów do sędziów z czasów Vichy"

Kolejni polscy sędziowie oburzeni słowami premiera i brakiem słowa "przepraszam" za porównywanie przedstawicieli naszego wymiaru sprawiedliwości do Francuzów kolaborujących z nazistami. Mateusz Morawiecki mówił o tym w Nowym Jorku. Potem już w kraju miał okazję swoje słowa sprostować, ale sugeruje jedynie, że ktoś jego wypowiedź wyrwał z kontekstu. W wywiadzie dla "Polska The Times" powiedział: "ani razu, ani przez moment nie porównałem dzisiejszych sędziów do sędziów z czasów Vichy. Zachęcam do przesłuchania tego, co powiedziałem. Porównywałem konieczność przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce do sytuacji w NRD w 1990 roku i do Francji na początku lat 60".

Wybory w Hiszpanii. Partia premiera chce stworzyć mniejszościowy rząd

Hiszpania po przedterminowych wyborach i socjaliści z wygraną. Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zdobyła 123 mandaty na 350 możliwych w Kongresie Deputowanych. Ugrupowanie premiera Pedro Sancheza, mimo braku większości, chce stworzyć rząd mniejszościowy. Największym przegranym wyborów w Hiszpanii jest centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która zdobywając zaledwie 66 miejsc w Kongresie, straciła ich aż 71 w porównaniu z dotychczasowym stanem posiadania. Poniżej oczekiwań wypadła też prawicowa Vox, której udało się wprawdzie wprowadzić 24 deputowanych, ale liczba ta znacznie odbiega od kwietniowych sondaży, które dawały jej prawie 40 mandatów.

Wypadek na przejeździe w Puszczykowie. Kierowca karetki usłyszał zarzuty

Są zarzuty dla kierowcy karetki, która znalazła się na torach między szlabanami. W Puszczykowie pod Poznaniem zginęły dwie osoby - ratownik medyczny i lekarz pogotowia. Sebastian S. wjechał na przejazd kolejowy, chociaż rogatki były już opuszczane. W dodatku nie próbował opuścić przejazdu już po tym, jak szlabany opadły. Karetka została dosłownie zmieciona z przejazdu przez rozpędzony pociąg. Kierowca nie przyznał się do winy. W poniedziałek wyszedł ze szpitala. Za zarzucane mu czyny grozi nawet 8 lat więzienia.

Kłopotliwa przeszłość Jakuba K., asystenta sędziego

Przeszłość Jakuba K. jest bardziej kłopotliwa niż dotąd myślano. Ten asystent sędziego zasłynął z tego, że brał udział w wieszaniu portretów europosłów PO na szubienicach w Katowicach. Teraz, jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", okazał się także doradcą członka organizacji, która w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zorganizowała urodziny Adolfa Hitlera. Udzielał porad prawnych członkowi stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Dokładnie to radził mu, co powinna zeznawać jego żona w sprawie rasistowskich naklejek.

Politycy w rozjazdach. Będą mieli pracowitą majówkę

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie zna dni wolnych, więc za politykami pracowity weekend, a przed nimi pracowita majówka. Rządzący na konwencjach i poza nimi przekonują o swojej europejskości. Opozycja przekonuje, że to nieprawda.

Za kulisami festiwalu Off Camera w Krakowie

W Krakowie trwa festiwal filmowy Mastercard Off Camera. Dla fanów kina to wyjątkowa kinematograficzna uczta - aż do niedzieli na kilku tysięcy uczestników czeka 250 seansów. Żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem i goście festiwalu mogli oglądać filmy bez problemów, potrzebna jest wytężona praca wielu ludzi. Nasza reporterka Ewelina Woźnica podglądała pracę w centrum festiwalowy.

46-latkowi grozi proces. Szukał skarbów bez zezwolenia

Poszukiwanie skarbów na własną rękę bez odpowiednich pozwoleń może skończyć się więzieniem. Historia 46-letniego mieszkańca Raciborza może być przestrogą dla innych. Mężczyzna z wykrywaczem metali szukał pamiątek z drugiej wojny światowej. Został przyłapany na gorącym uczynku i trafił do aresztu. Rok temu zostały zaostrzone przepisy i teraz taka samowolka to już nie tylko wykroczenie, ale i przestępstwo.

Kaczyński: znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira

W niedzielę w Białymstoku odbyła się regionalna konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PiS mówił o wielu kwestiach, także o drogach i o rozwoju Polski wschodniej. - Znam polskie drogi i szosy lepiej niż niejeden kierowca tira - podkreślił. Po raz pierwszy odniósł się także do strajku nauczycieli: - Wyśmiewano przez wiele dni, czy nawet tygodni, tę moją zapowiedź, którą wygłosiłem w Kadzidle na Kurpiach: najmniej sto złotych od tucznika i pięćset złotych od krowy. Nawet w czasie strajku nauczycieli ktoś się przebrał za krowę z tego powodu - mówił.

Konwencja Koalicji Europejskiej. Schetyna kreśli czarną wizję

W niedzielę w Opolu odbyła się konwencja Koalicji Europejskiej. - Dzisiaj to, co nam grozi, to zabranie środków europejskich za łamanie praworządności, za brak szacunku dla konstytucji, za łamanie europejskich zasad i prawa - podkreślał lider PO Grzegorz Schetyna. To, według Schetyny, wiedzie do polexitu.

"Działamy małymi krokami". Chcą zmian na rzecz klimatu

Pięć dni po Światowym Dniu Ziemi w całej Polsce odbyły się akcje sprzątania. To jednak nie wystarczy, dlatego aktywiści w Gdańsku urządzili demonstrację. Zachęcali do tego, by żyć bardziej ekologicznie. Młodzi ludzie mówili o tym także w Katowicach, gdzie jakość powietrza jest często po prostu zła. Mieszkańcy kilku wrocławskich dzielnic w sobotni poranek spotkali się żeby oczyścić brzegi Odry z odpadów. Skończyli z pełnymi workami.

"W każdej chwili można ten strajk odwiesić"

Od poniedziałku wszystkie szkoły i przedszkola będą znów otwarte. Nauczyciele wracają do pracy. Zawieszają strajk, ale protestu nie kończą. Czas na podsumowanie dotychczasowych działań nauczycieli i rządu. Na zorganizowanej przez rząd piątkowej debacie przy okrągłym stole nie stawili się ani nauczyciele z ZNP, ani opozycja. Wciąż nie wszędzie odbyły się też rady klasyfikacyjne.