"Partia nie może przejąć zobowiązań". Spór o finanse Nowoczesnej

Na sejmowych korytarzach wieje chłodem. Nowoczesna stała się kołem, Kamila Gasiuk-Pihowicz zdrajcą, a Koalicja Obywatelska "pożeraczem". Grzegorz Schetyna jest dobrej myśli, ale dobrych wiadomości jest jak na lekarstwo. W Nowoczesnej trwa pranie finansowych brudów, a w powietrzu unosi się polityczny ferment.

Koniec sporu o wykopany kabel. "Porozumienie zostało podpisane"

Rolnik spod Torunia jednak nie będzie musiał płacić za uszkodzony kabel. Kiedy pracował na swoim polu, uszkodził pługiem kabel niskiego napięcia, który należał do Energi. I to Energa zażądała zapłaty za straty. Kabel miał być głęboko w ziemi i nikomu nie przeszkadzać. Stało się jednak inaczej.

Po latach świadkowie zaczęli mówić. Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?

To było wiele razy, to było ciało o ciało - to tylko fragment wstrząsających wspomnień kobiety ze spotkań z księdzem Jankowskim. Wtedy miała 12 lat, a teraz opowiedziała "Faktom", co zapamiętała. Nawet bliscy księdzu ludzie mówią o jego jasnej i ciemnej stronie. Władze Gdańska zapowiadają, że jeśli te zarzuty się potwierdzą, w mieście zajdą duże zmiany.

Związek Banków Polskich ręczy za zatrzymanych byłych urzędników KNF

Prokuratorskie zarzuty dla byłego szefa KNF. Andrzej J. jest podejrzany o niedopełnienie obowiązków przy nadzorze nad SKOK Wołomin. O to samo podejrzanych jest 6 podległych mu urzędników w tym Wojciech Kwaśniak, który trafił ciężko pobity do szpitala, bo zajmował się SKOK Wołomin. Za wszystkich siedmiu urzędników ręczy Związek Banków Polskich.

Działały bez nadzoru przez dekady. Historia SKOK-ów w pigułce

SKOK-i - spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe - zakładał w Polsce między innymi obecny senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Bierecki. Przez 20 lat SKOK-i nie były nadzorowane przez KNF, bo wprowadzenia nadzoru nie chcieli politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Aktywiści z Wrocławia pracują nad ustawą "Szczepimy, bo myślimy"

Autorzy projektu ustawy, która zakłada ustanowienie wykonania szczepień ochronnych jako dodatkowego kryterium przyjmowania dzieci do przedszkola lub żłobka, złożyli w czwartek w Sejmie zawiadomienie o utworzeniu komitetu w sprawie inicjatywy obywatelskiej. Autorzy inicjatywy "Szczepimy, bo myślimy" nie chcą nikogo dyskryminować. Ich zdaniem to nie ma być kara, tylko forma edukacji i zachęta do dyskusji na temat konieczności szczepień.

Zatrzymania w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin

CBA zatrzymało kolejnego byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Tym razem nie chodzi o głośną aferę KNF, lecz o wcześniejszego szefa komisji, Andrzeja J., jego ówczesnego zastępcę Wojciecha K. i pięciu innych urzędników. Zarzuty dotyczą niedopełnienia o obowiązków w nadzorze nad SKOK Wołomin.

Ambasador Polski w Szwajcarii: finalizujemy pracę nad "listą Ładosia"

Lista kilkuset nazwisk ocalonych przez Grupę Berneńską jest już gotowa - taką informację przekazał polski ambasador w Szwajcarii podczas spotkania w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jakub Kumoch mówił o Grupie Berneńskiej - polskich dyplomatach, którzy w czasie II Wojny Światowej podrabiali paszporty państw latynoamerykańskich - krajów neutralnych podczas wojny. Paszporty przemycane były między innymi do getta warszawskiego. Nie dawały możliwości wyjazdu z okupowanego kraju, ale polepszały warunki życia na miejscu i dawały szansę na przeżycie wojny.

Miał brutalnie pobić Fijo. Bartosz D. nie przyznaje się do winy

W toruńskim sądzie ruszył proces w głośnej sprawie brutalnego pobicia psa Fijo. 30-letni Bartosz D. z Chełmży odpowie za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Według prokuratury mężczyzna pod nieobecność innych domowników brutalnie pobił czteromiesięcznego szczeniaka. Złamał zwierzęciu szczękę, powybijał zęby i zmiażdżył kręgosłup. Psa leżącego w kałuży krwi znalazła żona i dzieci sprawcy. Fijo ma sparaliżowane tylne łapy. Do końca życia będzie poruszał się za pomocą specjalnego wózka. Bartosz D. nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że obrażenia psa powstały przypadkowo.

Ruch Prawdziwa Europa zaszkodzi PiS? "Szykuje się poważna wojna domowa"

Do sądu wpłynął wniosek o rejestrację "Ruchu Prawdziwa Europa". Jego twarzą jest zaufany człowiek dyrektora Radia Maryja - europoseł Mirosław Piotrowski. W sądzie trwa weryfikacja formalna wniosku. W Sejmie - ta polityczna. Są głosy, że to ustawka i narzędzie nacisku na PiS. Toruńska inicjatywa byłaby największą konkurencją właśnie dla partii rządzącej.

Lech Wałęsa z Andrzejem Dudą w jednym samolocie. "Rozmawialiśmy, ale bardzo zdawkowo"

Polskę na uroczystościach pogrzebowych George'a H. W. Busha w Waszyngtonie reprezentują dwaj prezydenci. Obecny - Andrzej Duda - i były - Lech Wałęsa. Obaj podróżowali jednym samolotem. - Rozmawialiśmy, ale zdawkowo - zdradził Andrzej Duda, przyznając, że w podróży odsypiał aktywny dzień na szczycie klimatycznym w Katowicach. Lech Wałęsa lot spędził w koszulce z napisem "Konstytucja". Tłumaczył, że będzie ją nosił dopóki w Polsce jest łamane prawo.

Wspólny klub z PO? Nowoczesna jest podzielona

Prezydia klubów PO i Nowoczesnej podjęły w środę rano uchwały, w których opowiedziały się za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Następnie jednak przyjęta przez władze klubu Nowoczesnej uchwała została odrzucona przez większość posłów tej partii. W łonie Nowoczesnej doszło do podziału: część posłów skupiona wokół Kamili Gasiuk-Pihowicz jest za zacieśnieniem współpracy z PO.

Gdański ośrodek bez ogrzewania. "Jest masakrycznie"

Kilkadziesiąt osób w gdańskim Centrum Treningu Umiejętności Społecznych nie ma ciepła. Wśród nich jest starsza kobieta po udarze, matka z dziećmi i samotni ludzie. Kaloryfery są lodowate, a piec nie działa od dwóch miesięcy.

Koalicja Obywatelska. Razem czy osobno?

Koalicja Obywatelska razem, czy jednak osobno w Sejmie? Za połączeniem jest szefowa klubu Nowoczesnej, ale przewodnicząca partii od pomysłu Kamili Gasiuk-Pihowicz się dystansuje. Z kolei na plusy wskazuje Platforma Obywatelska.

4 miliardy złotych na rekompensaty za prąd

Ceny prądu zelektryzują domowe budżety i firmowe wydatki. Na podwyżkę reaguje minister energii i obiecuje rekompensaty dla gospodarstw domowych i małych i średnich przedsiębiorstw. Pójdzie na ten cel około 4 miliardów złotych. To wydatek tylko na przyszły rok. Tymczasem prezydent podkreśla, że Polska posiada zasobów węgla na 200 lat i dodaje, że polska gospodarka na węglu dalej będzie się opierała.

Kilka tysięcy pluszaków zaczyna służbę. Mają pomagać dzieciom

Ponad cztery tysiące pluszowych ratowników wstąpiło w szeregi szczecińskich służb. Maskotki pomogą maluchom uporać się na przykład z powypadkową traumą. Misie będą rozdawane w czasie interwencji przeprowadzanych przez policjantów, strażaków, strażników miejskich, ale także ratowników medycznych. Pluszowi ratownicy pracę zaczną dokładnie w Wigilię.

Zaatakował siekierą żonę i synów. Edward D. usłyszał wyrok

W czerwcu 2017 roku pijany 60-letni Edward D. kilka razy uderzył siekierą w głowę żonę i dwóch nastoletnich synów, natomiast 5-letnią córkę dusił. Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał go w poniedziałek na 20 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Wyrok nie jest prawomocny.

E-zwolnienia nie bez problemów. "Rano było spowolnienie"

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. W poniedziałek rano media donosiły o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Polsce.

Premier i ministrowie na urodzinach Radia Maryja. "Rząd pokazuje swoją zależność"

Jubileusz z ministerialną obsadą. Na urodzinach Radia Maryja byli obceni między innymi premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zabrakło. Opozycja komentuje jednak przede wszystkim te słowa premiera o "tych, którzy nie kochają jeszcze Polski w takim stopniu jak my tutaj".

"Stanęliśmy w obliczu katastrofy na skalę globalną". Ruszył COP24

- Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby je zatrzymać - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.