Gospodarcza katastrofa na horyzoncie. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Przedsiębiorcy nie chcą odkładania podatków w czasie. Chcą, aby rząd całkowicie z nich zrezygnował na czas kryzysu, bo inaczej nie uda się utrzymać miejsc pracy, a czasami upadek jednej firmy pociąga za sobą upadek kolejnych. Spadają wpływy do budżetu i w konsekwencji może nas czekać gospodarcza katastrofa.

Próbne matury w domach uczniów

W czwartek o godz. 9 rozpoczęły się tegoroczne próbne matury. Arkusz z języka polskiego, który zaproponowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie zawierał nowych zadań. Były to delikatnie zmodyfikowane polecenia z 2015 roku. Próbna matura nie była obowiązkowa, a uczniowie egzamin wypełniali w domach.

Apteki w Żywcu zawieszają nocne dyżury

Ponad 30 aptek w Żywcu zawiesiło dyżury nocne. Farmaceuci tłumaczą, że brakuje osób do pracy. Wielu pracowników zostało w domach, żeby zająć się dziećmi. O decyzji aptek został powiadomiony starosta żywiecki.

Koronawirus w kolejnych domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej znalazły się w kryzysie z powodu pandemii COVID-19. Koszmar śląskiego Domu Pomocy Społecznej dla kobiet z przewlekłą niepełnosprawnością umysłową w Koszęcinie zaczął się w miniony weekend. Wtedy sanepid nałożył na ośrodek 14-dniową kwarantannę ze względu na zakażoną pensjonariuszkę. Kobietę przewieziono do szpitala, a resztę podopiecznych oraz dwie opiekunki odcięto od świata. Źle wygląda także sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach w województwie opolskim. Wykryto tam 30 przypadków SARS-CoV-2, dwanaście wśród personelu, pozostali chorzy to podopieczni placówki.

Kolejne polskie miasta rozpoczynają akcje dezynfekcji

Skala działań różna, cel jeden: zahamowanie epidemii koronawirusa. Dezynfekcja publicznych przestrzeni - na taki krok decydują się władze kolejnych polskich miast. Czyszczone są pojazdy komunikacji miejskiej i przystanki, ale też chodniki i ławki.

"Pomysł zrodził się z potrzeby serca". Psychologowie uruchamiają bezpłatne infolinie

Jak radzić sobie z emocjami w czasie długotrwałego kryzysu? Psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci w całej Polsce oferują swoją pomoc, uruchamiają bezpłatne telefony i organizują dodatkowe dyżury. Skorzystać może każdy. Są infolinie dedykowane dla pracowników ochrony zdrowia i farmaceutów, ale także dla seniorów i osób w kwarantannie. Jedną z takich infolinii jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123.

Wybory tylko korespondencyjne? Opozycja krytykuje pomysł PiS

Wybory tylko korespondencyjne - to najnowszy pomysł PiS na wybory prezydenckie 10 maja. Wybory bez lokali wyborczych, za to z milionami wyborczych pakietów, które trzeba będzie dostarczyć do wyborców. Opozycja ocenia pomysł jednoznacznie: to nie jest czas na przeprowadzanie wyborów. Sprzeciw zgłasza także wicepremier Jarosław Gowin.

Patrole, ograniczenia i zakazy. Opozycja apeluje o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego

Wspólne patrole policji, straży miejskiej i wojska. Ograniczenia w wolności zgromadzeń, przemieszczania się, działalności gospodarczej, zamknięte szkoły i uniwersytety. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc opozycja i eksperci wzywają do ogłoszenia jednego z przewidzianych konstytucją stanów nadzwyczajnych - stanu klęski żywiołowej. Rząd nie widzi takiej potrzeby i wprowadza restrykcje na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gospodarka kontra pandemia. Wiele firm może się nie podnieść

Gospodarka w zderzeniu z pandemią przegrywa. Właściciele firm mówią, że po wielu ciosach mogą się nie podnieść. Z powodu wprowadzonych w Polsce środków ostrożności, wiele firm, zwłaszcza z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traci płynność finansową. Wnioski o wsparcie państwowe można już liczyć w tysiącach, a na zmniejszenie skali strat potrzebne są miliardy złotych.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie apeluje o lokale mieszkalne dla lekarzy

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie prosi o pomoc dla tych, którzy na co dzień walczą z epidemią COVID-19. Izba zaapelowała do mieszkańców, którzy są w stanie udostępnić swoje mieszkanie lub pokój, a także wysłała pisma do właścicieli hoteli i pensjonatów. Izba chce pozyskać lokale tymczasowe dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin na zakażenie koronawirusem.

Personel medyczny apeluje o testy. "Wszyscy się boimy"

Na różne oddziały trafiają pacjenci, którzy, jak się potem okazuje, mają koronawirusa. Dlatego lekarze, ratownicy i pielęgniarki chcą być badani bez względu na to, czy mają objawy choroby. W przeciwnym razie miejsca walki z SARS-CoV-2 mogą przestać być bezpieczne - przestrzegają.

Dramatyczna sytuacja bezdomnych zwierząt. Fundacje apelują o pomoc

Ich los zależy od człowieka. Sytuacja setek bezdomnych zwierząt jest dramatyczna. Fundacje, które opiekują się końmi i zwierzętami gospodarczymi, apelują o pomoc, bo zaczyna brakować jedzenia. To, które można kupić, jest już dużo droższe. Rolnicy niechętnie dzielą się zapasami, bo sami muszą wykarmić zwierzęta, a firmy, które do tej pory regularnie przekazywały pieniądze, stoją często na granicy bankructwa.