Ponad 6 tysięcy potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

W Polsce jest już ponad 6000 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jak podaje GIS, co trzeci przypadek zakażania ma źródło w szpitalu lub przychodni. Statystyka budzi niepokój, bo pokazuje, jak bardzo zagrożeni są także ci pacjenci, którzy do szpitali trafili z powodu innych schorzeń.

Specjalny telefon dla seniorów. "Jest takim realnym wsparciem"

Nie korzystają z mediów społecznościowych i nie mają dostępu do internetu. Tym bardziej czuja się samotni. Mowa o seniorach, którzy według raportu Szlachetnej Paczki w czasie epidemii jeszcze bardziej są sami. To właśnie z myślą o nich zaczął działać telefon "Dobre Słowa".

Maseczki dla wszystkich. Gminy pomagają mieszkańcom

W Kołbaskowie już rozdają maseczki. Władze gminy kupiły 300 metrów materiału i przekazały go osobom, które chcą szyć maski dla siebie, swoich rodzin i sąsiadów. Na Śląsku w Łodygowicach z kolei gmina zadbała o bezpieczeństwo seniorów.

Powstał pierwszy polski test na koronawirusa SARS-CoV-2

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania stworzyli pierwszy polski test na koronawirusa. Pierwsza partia wyprodukowana zostanie w przyszłym tygodniu. Testy trafią do Ministerstwa Zdrowia, które odpowiadać będzie za ich dystrybucję.

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. "Życie dzieli się na przed i po"

Rocznica smoleńska w cieniu pandemii. Były oficjalne wiązanki od polityków, ale wszystko w ciszy dużo większej, niż dotąd. Na placu Piłsudskiego pojawili się Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu i przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent rano złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej na Wawelu.

Brakuje kandydatów do komisji. Co z wyborami 10 maja?

Władza prze do wyborów, ale pandemia stawia opór. Ze strachu przed zakażeniem brakuje kandydatów do komisji wyborczych w wielu miejscach. Kontrowersje budzi też wyznaczanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych między innymi w Domach Pomocy Społecznej.

"Nasze środowisko jest solidarne". Pomoc dla tych, których nie widać na ekranie

Podczas kręcenia filmu są niezbędni, ale nigdy nie widzimy ich przed kamerą. To między innymi kierownicy produkcji, oświetleniowcy czy kaskaderzy. Są w dramatycznej sytuacji, bo przez pandemię koronawirusa stracili pracę i możliwość zarobienia jakichkolwiek pieniędzy. Pomocną dłoń wyciąga do nich Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Czy to wystarczy? O to pytamy prezesa tej organizacji Jacka Bromskiego.

W domach pomocy społecznej brakuje personelu

Kolejne domy pomocy społecznej w trosce o mieszkańców zamykają się przed koronawirusem. Dramatyczna sytuacja jest w części z nich, gdzie brakuje personelu do opieki. W Jeleniej Górze na jednym prawie trzydziestoosobowym oddziale z niepełnosprawnymi pracują tylko trzy osoby. Apele pomoc przybierają na sile.

Rząd przedłuża obostrzenia. Szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia

W czwartek na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych. Do 19 kwietnia przedłużone są obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. Natomiast szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia. Poinformowano także o przesunięciu egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, które nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Od następnego czwartku Polacy, w przestrzeni publicznej będą mieć obowiązek zakrywania nosa i ust.

Przedsiębiorcy chcą dialogu w sprawie tarczy finansowej

W czwartek rząd ogłosił kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z pandemią COVID-19. Przekazał także informacje, o kolejnym pakiecie pomoc dla przedsiębiorców - jego szczegółowe dane maja zostać przedstawione po świętach. Z kolei w czwartek po północy Sejm przyjął rozszerzoną tarczę antykryzysową, która przewiduje między innymi, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą przez trzy miesiące zwolnione z połowy składek na ZUS, a osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych mają dostać trzymiesięczny zasiłek.

Kalendarium działań władz w sprawie SARS-CoV-2 w Polsce

Od momentu pojawienia się pierwszego zakażonego pacjenta koronawirusem w Polsce, niedługo minie półtora miesiąca. Jednak polski rząd o epidemii COVID-19 wiedział znacznie wcześniej. Jak zmieniało się stanowisko władz i podejście do walki z nowym patogenem?

Spór wokół terminu wyborów prezydenckich

Jarosław Kaczyński prowadzi wszystkich do wyborczego szaleństwa - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Z kolei wicepremier Jacek Sasin nie widzi problemu w organizacji wyborów korespondencyjnych. Głos w sprawie tegorocznych wyborów zabierają także prawnicy, konstytucjonaliści oraz kandydaci na prezydenta.