W internecie pojawiło się zdjęcie, które ma przedstawiać kartę wyborczą

Autentyczności tego zdjęcia na razie nikt nie potwierdza. Kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek opublikował na Twitterze zdjęcie dokumentu, który ma być kartą wyborczą w nadchodzących wyborach prezydenckich. Miał dostać ów dokument od osoby pracującej w firmie w Wieliczce, która do tej pory zajmowała się drukowaniem ulotek reklamowych.

Wirtualna konwencja wyborcza. Pusta sala, kamery i obietnice Andrzeja Dudy

Dwie i pół godziny bez publiczności na żywo, za to z wirtualnymi słuchaczami - tak wyglądała konwencja programowa prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent składał kolejne obietnice utrzymania programów społecznych, ale też wsparcia dla bezrobotnych. Było o zapowiadanym już wcześniej Funduszu Medycznym i wsparciu dla rolników. Opozycyjni kandydaci na prezydenta uważają, że wybory powinny być przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego.

Sieci neuronowe mają pomóc diagnozować COVID-19

Superkomputer Prometheus może pomóc w walce z pandemią. Pomóc mogą też sztuczne sieci neuronowe. Polscy naukowcy rozpoczęli badania, które mogą pomóc wykrywać zakażeniae SARS-CoV-2 i znaleźć lek na COVID-19.

Padają pytania o drugi etap "odmrażania" gospodarki

Dlaczego rząd decyduje się na łagodzenie obostrzeń, skoro w statystykach zakażeń chorych wcale nie jest mniej? Po środowej decyzji rządu padają pytania o uzasadnienie i faktyczne umożliwienie Polakom, by po majówce mogli pojechać do hotelu czy sklepu.

Jak, gdzie i czy bezpiecznie? Mnożą się pytania w sprawie głosowania

Na półtora tygodnia przed zapowiedzianym głosowaniem Polacy wciąż nie wiedzą, jak mieliby głosować. Korespondencyjnie, czy nie? Jak korespondencyjnie, to w jaki sposób wysyłać, albo raczej - gdzie wrzucać swoje karty wyborcze? Do urn porozstawianych na osiedlu? Czy w czasie pandemii możemy być pewnie, że dostarczona nam przez przedstawiciela Poczty Polskiej przesyłka z pakietem wyborczym będzie bezpieczna?

Opozycja podzielona w sprawie bojkotu głosowania 10 maja

Opozycja jest podzielona w sprawie głosowania kopertowego. Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że nie zagłosuje. Władysław Kosiniak-Kamysz chce walczyć do końca. Ewentualny bojkot dzieli. Nie ma podziału w sprawie daty. Dla całej opozycji 10 maja to termin do zmiany.

W Białymstoku ruszyły egzaminy na prawo jazdy

Jest pandemia, ale są też egzaminy na prawo jazdy. Właśnie ruszyły w Białymstoku. Tamtejszy ośrodek ruchu drogowego jest pierwszym, w którym odbywają się teoretyczne i praktyczne egzaminy wszystkich kategorii. Ze wszystkimi obostrzeniami sanitarnymi.

Diagnoza, izolacja, pozostawienie samemu sobie. Jak działają procedury?

Zakażony, zdiagnozowany, wysłany na kwarantannę, ale potem pozostawiony bez jakiejkolwiek pomocy służb. Kolejny przypadek, który pokazuje, jak to działa, lub raczej - jak nie działają w Polsce procedury w pandemii. Na własnej skórze przekonała się o tym reporterka Milena Bobrowska. Teraz widzi, że nie tylko ona.

Pytania o liczbę testów w Polsce. Można robić ich więcej?

Może być 25 tysięcy dziennie, ale jest o połowę mniej. Stąd znów do Ministerstwa Zdrowia padają pytania o testy. Dlaczego w Polsce robimy ich tak mało? Ministerstwo odsyła do lekarzy, a lekarze do głosowania w Sejmie, gdzie rządowa większość odrzuciła między innymi senacką poprawkę o testach dla medyków.

Premier o wyborach: zobowiązuje nas do tego konstytucja

Premier popędza senatorów. Jego zdaniem - prace w komisjach nad ustawą o głosowaniu kopertowym to utrudnianie przeprowadzenia głosowania 10 maja. Innymi słowy - konsultacje z epidemiologami, prawnikami, pracownikami poczty i wreszcie szefem PKW to marnowanie czasu. Prace we Senacie trwają. W ramach tych prac szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział jasno - wybory na postawie tej ustawy nie będą wolne. To nie jedyny taki głos w tej sprawie.

"Luzowanie", kolejny etap. Zostaną otwarte hotele i galerie handlowe

W poniedziałek otwierają się hotele i centra handlowe. Po majówce rząd wprowadza drugi etap łagodzenia obostrzeń. Będzie można wyjechać, będzie można zrobić zakupy inne niż spożywcze. Otwarte maja być także żłobki i przedszkola. Powrót do normalności? Trochę tak. Choć to normalność - i to trzeba pamiętać - na nowych zasadach.